Plugins - AMP - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (541 entries)

en: Site icon
ja_JP: サイトアイコン

en: Loading
ja_JP: 読み込み中

en: AMP functionality is not available since your version of the Block Editor is too old. Please either update WordPress core to the latest version or activate the Gutenberg plugin.
ja_JP: AMP 機能は、Block Editor のバージョンが古すぎるため使用できません。WordPress のコアを最新バージョンにアップデートするか、Gutenberg プラグインを有効にしてください。

en: Your version of WordPress is too old to manage whether AMP is enabled. Please upgrade.
ja_JP: お使いの WordPress のバージョンは、AMP が有効になっているかどうかを管理するには古すぎます。アップグレードしてください。

note: translators: %1$s: the URL, %2$d: the HTTP status code, %3$s: the HTTP status message
en: Failed to fetch: %1$s (HTTP %2$d: %3$s)
ja_JP: フェッチできませんでした: %1$s (HTTP %2$d: %3$s)

en: Function cannot be called before services are registered.
ja_JP: サービスが登録される前に関数を呼び出すことはできません。

en: Function called while AMP is disabled via `amp_is_enabled` filter.
ja_JP: AMP が 'amp_is_enabled' フィルターを介して無効になっている間に呼び出される関数。

en: The URL where validation errors can be reviewed.
ja_JP: 検証エラーを確認できる URL。

en: Validation errors for the post.
ja_JP: 投稿の検証エラー。

en: Sorry, you are not allowed to validate this post preview.
ja_JP: この投稿プレビューを検証できません。

en: Sorry, you do not have access to dev tools for the AMP plugin for WordPress.
ja_JP: WordPress 用の AMP プラグインの開発ツールにアクセスすることはできません。

en: AMP is not supported on post.
ja_JP: AMP は投稿でサポートされていません。

en: Invalid post ID.
ja_JP: 無効な投稿 ID です。

en: Preview nonce.
ja_JP: nonce をプレビュー。

en: ID for AMP-enabled post.
ja_JP: AMP 対応の投稿の ID。

en: Sorry, you are not allowed to view unreviewed counts for validation errors.
ja_JP: 検証エラーの未確認のカウントを表示することはできません。

note: translators: %s is the URL to the settings screen
en: To customize the structure of the paired AMP URLs (given the site is not using the Standard template mode), go to the <a href="%s">Paired URL Structure</a> section on the AMP settings screen.
ja_JP: ペアリングされた AMP URL の構造をカスタマイズするには (サイトが標準テンプレートモードを使用していない場合)、AMP 設定画面の <a href="%s">「ペアリングされた URL 構造」</a> セクションに移動します。

en: WordPress core
ja_JP: WordPress コア

note: translators: %1$s is the value of the slug
en: Your AMP slug (%s) is defined early so you're good to go!
ja_JP: あなたの AMP スラグ (%s) は先に定義されているので、あなたは先に進むことができます!

note: translators: %1$s is the value of the slug, %2$s is the constant name, %3$s is the filter name
en: Your AMP slug (%1$s) is defined late, most likely in the theme via the %2$s filter or %3$s constant. Make sure this is being defined in a plugin at the top level so it happens before %4$s. While a late-defined AMP slug will still work, it requires extra work to make the slug available earlier in WordPress execution by storing it in an option.
ja_JP: AMP スラグ (%1$s) は、%2$sフィルタまたは%3$s定数を使用してテーマで最も遅く定義されます。%4$s前に発生するように、このプラグインがトップレベルのプラグインで定義されていることを確認します。遅く定義された AMP スラグは引き続き機能しますが、オプションに保存することで、以前の WordPress 実行でスラグを利用できるようにするための余分な作業が必要です。

note: translators: %s is 'plugins_loaded'
en: For best results, the AMP slug (query var) should be available early in WordPress's execution flow, specifically before the %s action occurs (at priority 4). This slug is used to construct the paired AMP URLs.
ja_JP: 最適な結果を得るには、WordPress の実行フローの早い段階で、特に%sアクションが発生する前 (優先度 4) で AMP スラグ (クエリ var) を使用できるようにする必要があります。このスラグは、ペアの AMP URL を構築するために使用されます。

en: The AMP slug (query var) was defined early
ja_JP: AMP スラグ (クエリ var) は、先に定義されました

en: The AMP slug (query var) was defined late
ja_JP: AMP スラグ (クエリ var) が遅れて定義されました

en: AMP slug (query var) definition timing
ja_JP: AMP スラッグ (クエリーバージョン) 定義のタイミング

en: Copy to clipboard
ja_JP: クリップボードにコピー

en: The requested URL is not an AMP page.
ja_JP: リクエストされた URL は AMP ページではありません。

en: The requested URL is not an AMP page. AMP may have been disabled for the URL. If so, you can forget the Validated URL.
ja_JP: 要求された URL は AMP ページではありません。この URL に対して AMP が無効になっている可能性があります。その場合は、検証済みの URL を忘れることができます。

en: The requested URL did not result in an AMP page being rendered.
ja_JP: 要求された URL が、AMP ページをレンダリングできませんでした。

en: View on Instagram
ja_JP: Instagram で表示

en: See more
ja_JP: 続きを見る

en: The post data could not be successfully retrieved.
ja_JP: 投稿データを正常に取得できませんでした。

en: Leave review
ja_JP: レビューを残す

en: The function was called too early (before the plugins_loaded action) to determine the plugin source.
ja_JP: この関数は、プラグインのソースを特定するために (plugins_loaded アクションの前に) あまりにも早く呼び出されました。

en: WordPress is not currently doing any hook.
ja_JP: WordPress は現在、フックをしていません。

note: translators: %s is the invalid attribute value
en: Invalid or missing value for attribute %s
ja_JP: 属性の値が無効または欠落 %s

en: Mark unreviewed
ja_JP: 未確認をマーク

en: Mark reviewed
ja_JP: 確認済みをマーク

note: translators: 1: the wp action, 2: the WP_Query class, 3: the amp_skip_post() function
en: Calling this function before the %1$s action means it will not have access to %2$s and the queried object to determine if it is an AMP response, thus neither the %3$s filter nor the AMP enabled toggle will be considered.
ja_JP: %1$sアクションの前にこの関数を呼び出すと、%2$sと照会されたオブジェクトにアクセスできず、それが AMP 応答であるかどうかを判断するため、%3$sフィルターと AMP 対応トグルは考慮されません。

note: translators: 1: amp_is_available() function, 2: amp_is_request() function, 3: is_amp_endpoint() function
en: %1$s (or %2$s, formerly %3$s) was called too early and so it will not work properly.
ja_JP: %1$s (または %2$s、正式には %3$s) の呼び出しが早すぎたため、正常に動作しません。

en: Duplicate dimensions
ja_JP: サイズを複製

en: Class name
ja_JP: クラス名

en: CSS selector
ja_JP: CSS セレクタ

note: translators: %1$s is the attribute name, %2$s is the tag name
en: Multiple image candidates with the same width or pixel density found in attribute %1$s in tag %2$s
ja_JP: 同じ幅またはピクセル密度の複数の画像候補がタグ %2$s の属性 %1$s で見つかりました

note: translators: %s is the attribute name
en: The attribute %s is set to an invalid value
ja_JP: 属性 %s が無効な値に設定されています

en: Disallowed class name
ja_JP: 許可されていないクラス名

en: Illegal CSS selector
ja_JP: 使用できない CSS セレクタ

en: All Validated URLs
ja_JP: すべての検証済み URL

note: translators: placeholder is the slug of the theme
en: It appears the theme with slug %s is responsible; please contact the author.
ja_JP: スラッグが「%s」のテーマが原因のようです。投稿者に連絡してください。

note: translators: placeholder is the slug of the must-use plugin
en: It appears the must-use plugin with slug %s is responsible; please contact the author.
ja_JP: スラッグが「%s」の MU プラグインが原因のようです。投稿者に連絡してください。

note: translators: placeholder is the slug of the plugin
en: It appears the plugin with slug %s is responsible; please contact the author.
ja_JP: スラッグが「%s」のプラグインが原因のようです。投稿者に連絡してください。

en: The default reader themes cannot be displayed because a plugin appears to be overriding the themes response from WordPress.org.
ja_JP: プラグインが WordPress.org からのテーマレスポンスを上書きしているように見えるため、デフォルトの Reader テーマを表示できません。

en: The request for reader themes from WordPress.org resulted in an invalid response. Check your Site Health to confirm that your site can communicate with WordPress.org. Otherwise, please try again later or contact your host.
ja_JP: WordPress.org からのリーダー テーマの要求は、無効な応答を発生しました。サイトの正常性を確認して、サイトが WordPress.org と通信できることを確認します。それ以外の場合は、後でもう一度お試しいただくか、ホストにお問い合わせください。

en: Go to non-AMP version
ja_JP: 非 AMP バージョンへ移動

en: A PHP error occurred while trying to prepare the AMP response. This may not be caused by the AMP plugin but by some other active plugin or the current theme. You will need to review the error details to determine the source of the error.
ja_JP: AMP 応答の準備中に PHP エラーが発生しました。これは、AMPプラグインが、他のアクティブなプラグインや現在のテーマによって引き起こされていない可能性があります。エラーの原因を特定するには、エラーの詳細を確認する必要があります。

en: Failed to prepare AMP page
ja_JP: AMP ページの準備に失敗しました

en: The exact details of the error are hidden for security reasons. To learn more about this error, enable the WordPress debugging display (by setting both <code>WP_DEBUG</code> and <code>WP_DEBUG_DISPLAY</code> to <code>true</code>), or look into the PHP error log. Learn more about <a href="https://wordpress.org/support/article/debugging-in-wordpress/">Debugging in WordPress</a>.
ja_JP: セキュリティ上の理由から、エラーの正確な詳細は非表示になっています。このエラーの詳細については、WordPress のデバッグ画面を有効にし(<code>WP_DEBUG</code> と <code>WP_DEBUG_DISPLAY</code> の両方を <code>true</code> に設定して)、PHP のエラーログを調べます。 <a href="https://wordpress.org/support/article/debugging-in-wordpress/">WordPress でのデバッグ</a>の詳細については、こちらをご覧ください。

en: Error:
ja_JP: エラー:

en: The AMP enabled status failed to be updated.
ja_JP: AMP が有効化されたステータスの更新に失敗しました。

en: Insufficient permissions to change whether AMP is enabled.
ja_JP: AMP が有効かどうかを変更するための十分なアクセス許可がありません。

note: translators: %s: The name of the post type.
en: AMP is not supported for the "%s" post type.
ja_JP: AMP は投稿タイプ「%s」に対応していません。

note: translators: %s is a link to the AMP settings screen
en: This post type is not <a href="%s" target="_blank">enabled</a>.
ja_JP: この投稿タイプは<a href="%s" target="_blank">有効化</a>されていません。

note: translators: %s is a link to the AMP settings screen
en: There are no <a href="%s" target="_blank">supported templates</a>.
ja_JP: <a href="%s" target="_blank">対応しているテンプレート</a>がありません。

en: You can import some settings from the primary Active theme into the corresponding Reader theme settings.
ja_JP: プライマリアクティブテーマから対応するリーダーテーマ設定にいくつかの設定をインポートできます。

[ctx: theme]
en: Import
ja_JP: インポート

en: Import settings
ja_JP: インポート設定

note: translators: placeholder is URL to non-AMP Customizer.
en: You are customizing the AMP version of your site. <a href="%s">Customize non-AMP version</a>.
ja_JP: サイトの AMP バージョンをカスタマイズしています。<a href="%s">非 AMP バージョンのカスタマイズはこちらです</a>。

note: translators: 1: URL to AMP project, 2: URL to admin settings screen
en: While <a href="%1$s" target="_blank">AMP</a> works well on both desktop and mobile pages, your site is <a href="%2$s" target="_blank">currently configured</a> in Reader mode to serve AMP pages to mobile visitors. These settings customize the experience for these users.
ja_JP: <a href="%1$s" target="_blank">AMP</a> はデスクトップにもモバイルページにも効果的に使えます。お客様のサイトでは、モバイルの訪問者を想定した Reader モードで AMP ページが<a href="%2$s" target="_blank">構成</a>されています。 こうした設定を使ってユーザーエクスペリエンスをカスタマイズします。

note: translators: %s is WP_DEBUG_DISPLAY
en: Alternatively, you may enable %s to show the error details below.
ja_JP: または、以下のエラーの詳細を表示するために%sを有効にすることもできます。

en: The error details appear below.
ja_JP: エラー詳細が下に表示されます。

en: A PHP fatal error occurred while validating the URL. This may indicate either a bug in theme/plugin code or it may be due to an issue in the AMP plugin itself.
ja_JP: URL の検証中に PHP の致命的なエラーが発生しました。これは、テーマ/プラグインコードのバグか、AMPプラグイン自体の問題が原因である可能性があります。

note: translators: %s is total count of validation errors
en: %s issue: | %s issues:
ja_JP[0]: 問題%s件:

note: translators: %s the total count of unreviewed validation errors
en: %s kept | %s kept
ja_JP[0]: %s件未レビュー

note: translators: %s the total count of unreviewed validation errors
en: %s unreviewed | %s unreviewed
ja_JP[0]: %s件未確認

en: View with AMP disabled
ja_JP: AMP を無効にして表示

en: Validate URL
ja_JP: URL を検証

en: Unreviewed
ja_JP: 未確認

note: translators: %1$s is the layout, %2$s is the tag
en: The specified layout %1$s is not supported by tag %2$s.
ja_JP: 指定されたレイアウト %1$s はタグ %2$s でサポートされていません。

note: translators: %1$s is the layout, %2$s is the tag
en: The implied layout %1$s is not supported by tag %2$s.
ja_JP: 暗黙のレイアウト %1$s はタグ %2$s でサポートされていません。

note: translators: %1$s is the element name, %2$s is the attribute name 'width', %3$s is the attribute name 'height'
en: Incomplete layout attributes specified for tag %1$s. For example, provide attributes %2$s and %3$s
ja_JP: タグ %1$s に指定された不完全なレイアウト属性。たとえば、属性 %2$s や %3$s を提供

en: If all invalid markup is &#8220;removed&#8221; the page will be served as AMP. However, the impact that the removal has on the page must be assessed to determine if the result is acceptable. If any invalid markup is &#8220;kept&#8221; then the page will not be served as AMP.
ja_JP: 無効なマークアップがすべて「削除」されると、ページは AMP として処理されます。ただし、削除がページに与える影響を評価して、結果が許容可能かどうかを判断する必要があります。無効なマークアップが「保持」されている場合、ページは AMP として処理されません。

note: translators: 1: script,  2: Documentation URL, 3: Documentation URL, 4: Documentation URL, 5: onclick, 6: Documentation URL, 7: amp-bind, 8: Documentation URL, 9: amp-script
en: AMP does not allow the use of JS %1$s tags unless they are for loading <a href="%2$s">AMP components</a>, which are added automatically by the AMP plugin. For any page to be served as AMP, all invalid script tags must be removed from the page. Instead of custom or third-party JS, please consider using AMP components and functionality such as <a href="%6$s">%7$s</a> and <a href="%4$s">actions and events</a> (as opposed to JS event handler attributes like %5$s). Some custom JS can be added if encapsulated in the <a href="%8$s">%9$s</a>. Learn more about <a href="%3$s">how AMP works</a>.
ja_JP: AMP では、AMP プラグインによって自動的に追加される <a href="%2$s">AMP コンポーネント</a>を読み込むためのものでない限り、JS %1$sタグの使用を認めていません。AMP として提供するためには、無効な script タグをすべてページから削除する必要があります。カスタム JS やサードパーティ JS の代わりに、<a href="%6$s">%7$s</a>や <a href="%4$s">actions and events</a> などのAMPコンポーネントや機能の使用をご検討ください (%5$sなどのJSイベントハンドラ属性とは異なります)。<a href="%8$s">%9$s</a>でカプセル化されていれば、一部のカスタム JS を追加することができます。<a href="%3$s">AMP の仕組み</a>について詳しくはこちらをご覧ください。

note: translators: %s is number of errors accepted
en: Deleted %s instance of validation errors. | Deleted %s instances of validation errors.
ja_JP[0]: 検証エラーの %s インスタンスを削除しました。

[ctx: terms]
en: Kept markup
ja_JP: 保持されたマークアップ

[ctx: terms]
en: With kept markup
ja_JP: 保持されたマークアップを含む

[ctx: terms]
en: Removed markup
ja_JP: 削除されたマークアップ

[ctx: terms]
en: With removed markup
ja_JP: 削除されたマークアップを含む

[ctx: terms]
en: Unreviewed errors
ja_JP: 未確認のエラー

[ctx: terms]
en: With unreviewed errors
ja_JP: 未確認のエラーを含む

note: translators: placeholder is URL to recheck the post
en: Stylesheet information for this URL is no longer available. Such data is automatically deleted after a week to reduce database storage. It is of little value to store long-term given that it becomes stale as themes and plugins are updated. To obtain the latest stylesheet information, <a href="%s">recheck this URL</a>.
ja_JP: この URL のスタイルシート情報は使用できなくなりました。このようなデータは、データベースのストレージを減らすために、1週間後に自動的に削除されます。テーマやプラグインが更新されると古くなることを考えると、長期間保存する価値はほとんどありません。最新のスタイルシート情報を取得するには、<a href="%s">この URL を再びオンに</a>します。

en: AMP is disabled because some invalid markup has been kept. To enable AMP to be served, either mark the invalid markup as &#8220;removed&#8221; or provide an AMP-compatible fix that eliminates the invalid markup from being generated in the first place.
ja_JP: 無効なマークアップが保持されているため、AMP は無効になっています。AMP を提供できるようにするには、無効なマークアップを「削除」としてマークするか、AMP 互換の修正プログラムを提供して、無効なマークアップが最初に生成されないようにします。

en: For each instance of invalid markup, determine whether it can be safely removed or it needs to be kept. You can change the Markup Status (Removed or Kept) and click the Preview Changes button to see its impact on the page. Once the proper action has been taken (Remove or Keep), you can toggle the checkbox the instance as Reviewed.
ja_JP: 無効なマークアップの各インスタンスについて、安全に削除できるか、保持する必要があるかを判断します。マークアップの状態 (削除済みまたは保持) を変更し、[変更のプレビュー] ボタンをクリックすると、ページへの影響を確認できます。適切なアクション (削除または保持) が実行されたら、チェックボックスを「レビュー済み」として切り替えることができます。

en: Invalid markup not reviewed
ja_JP: 無効なマークアップが確認されていません

en: Plugins have been updated since these results were obtained.
ja_JP: これらの結果を取得した後プラグインが更新されています。

en: The theme has changed since these results were obtained.
ja_JP: これらの結果を取得した後テーマが変更されています。

en: The theme and plugins have changed since these results were obtained.
ja_JP: これらの結果を取得した後テーマとプラグインが変更されています。

en: Location:
ja_JP: 場所:

en: There are no validated URLs with this validation error. Would you like to delete it?
ja_JP: この検証エラーのある検証済み URL はありません。削除しますか ?

[ctx: CSS usage not available]
en: n/a
ja_JP: 該当なし

en: Confirm that the action being taken on the invalid markup (causing a validation error) has been seen and approved.
ja_JP: 無効なマークアップで行われた操作 (検証エラーの原因となる) が表示され承認されたことを確認します。

en: Reviewed
ja_JP: 確認済み

en: Redirecting since AMP version not available.
ja_JP: AMP バージョンが利用不可のため、転送しています。

en: The AMP plugin no longer allows `amp_supportable_templates` filters to specify a template's support as being `immutable`. This is now managed only in AMP Settings.
ja_JP: AMP プラグインでは、amp_supportable_templates フィルタでテンプレートのサポートを「不変」に指定することはできなくなりました。 今後これは AMP の「設定」でのみ管理できます。

en: The AMP plugin no longer allows `amp_supportable_templates` filters to specify a template as being `supported`. This is now managed only in AMP Settings.
ja_JP: AMP プラグインでは、amp_supportable_templates フィルタでテンプレートを「サポートあり」に指定することはできなくなりました。 今後これは AMP の「設定」でのみ管理できます。

en: AMP Unavailable
ja_JP: AMP を利用できません

note: translators: 1: slug of the Reader theme, 2: the URL for the reader theme selection UI
en: The AMP Reader theme %1$s cannot be found. Your site is currently falling back to using the Legacy templates for AMP pages. Please <a href="%2$s">re-select</a> the desired Reader theme.
ja_JP: AMP リーダーテーマ %1$s が見つかりません。現在、サイトは AMP ページ用のレガシー テンプレートの使用にフォールバックしています。目的のリーダーテーマを <a href="%2$s">再度選択</a> してください。

note: translators: %s: $post
en: The %s argument is deprecated.
ja_JP: 引数「%s」は推奨されません。

note: translators: 1: amphtml, 2: amp_add_amphtml_link(), 3: wp_head, 4: template_redirect
en: Removal of %1$s link should be done by removing %2$s from the %3$s action at %4$s.
ja_JP: リンク「%1$s」を削除するには、%4$s でアクション %3$s から %2$s を削除する必要があります。

note: translators: 1: amp_is_enabled filter name, 2: plugins_loaded action
en: Filter for "%1$s" added too late. To disable AMP, this filter must be added before the "%2$s" action.
ja_JP: 「%1$s」のフィルタが遅すぎます。AMP を無効にするには、このフィルターを追加してから"%2$s"アクションを実行する必要があります。

[ctx: prefix for theme card in list]
en: Reader:
ja_JP: 読者:

en: Customize
ja_JP: カスタマイズ

note: translators: placeholder is link to AMP settings screen
en: This has been <a href="%s">selected</a> as the AMP Reader theme.
ja_JP: これは AMP の Reader テーマとして<a href="%s">選択済み</a>です。

note: translators: text is describing validation issue(s)
en: unreviewed | all unreviewed
ja_JP[0]: 未確認

note: translators: text is describing validation issue(s)
en: reviewed | all reviewed
ja_JP[0]: 確認済み

note: translators: text is describing validation issue(s)
en: kept | all kept
ja_JP[0]: 保持

en: removed
ja_JP: 削除済み

note: translators: %1 is whether validation error is 'removed' or 'kept', %2 is whether validation error is 'reviewed' or 'unreviewed'
en: Invalid markup causing the validation error is %1$s and %2$s. See all validated URL(s) with this validation error.
ja_JP: 検証エラーの原因となる無効なマークアップが%1$sされ、%2$s。この検証エラーが発生した検証済み URL をすべて表示します。

en: This link is not applicable in this context. It remains here for preview purposes only.
ja_JP: このリンクはこのコンテキストには適用できません。 プレビュー目的でのみ、ここに残されています。

en: Go to mobile version
ja_JP: モバイルバージョンに移動

en: Exit mobile version
ja_JP: モバイルバージョンを終了

en: Sorry, you are not allowed to manage options for the AMP plugin for WordPress.
ja_JP: WordPress で AMP プラグインのオプションを管理する権限がありません。

en: Sorry, the current user is not allowed to make this change.
ja_JP: 現在のユーザーには、この変更を行う権限がありません。

en: This presumes you have some experience coding with HTML, CSS, JS, and PHP.
ja_JP: HTML、CSS、JS、PHP でのコーディング経験があることを前提としています。

en: Enable AMP developer tools to surface validation errors when editing posts and viewing the site.
ja_JP: AMP 開発者ツールを有効にして、投稿の編集やサイトの表示の際に検証エラーを表示できるようにします。

en: AMP Developer Tools
ja_JP: AMP 開発者ツール

en: Whether the user has enabled dev tools.
ja_JP: ユーザーが開発者ツールを有効にしたかどうか。

en: Additionally, AMP requires HTTPS for most components to work properly, including iframes and videos.
ja_JP: さらに、AMP では、iframe やビデオを含むほとんどのコンポーネントが正しく動作するために HTTPS が必要です。

en: Open the onboarding wizard
ja_JP: onborading ウィザードを開く

en: Bring the speed and capabilities of the AMP web framework to your site; support content authoring and website development with the effective tools the AMP plugin provides.
ja_JP: サイトで AMP Web フレームワークの速度と機能を活用できます。AMP プラグインに備わっている効果的なツールで、コンテンツ作成とサイト開発をサポートします。

en: AMP Onboarding Wizard
ja_JP: AMP Onboarding ウィザード

en: The original templates included in the plugin with limited customization options.
ja_JP: 元のテンプレートはカスタマイズオプションが制限されたプラグインに含まれています。

en: AMP Legacy
ja_JP: AMP レガシー

en: The operation failed, please reload the page and try again.
ja_JP: 操作に失敗しましたので、ページをリロードして再度お試しください。

en: Reload the page to refresh the diagnostic check.
ja_JP: ページを読み込み直して、診断チェックを更新してください。

en: Re-enable transient caching
ja_JP: Transient キャッシュを再有効化

en: If you have identified and eliminated the cause of the variable CSS, please re-enable transient caching to reduce the amount of CSS processing required to generate AMP pages.
ja_JP: 可変 CSS の原因を特定して排除した場合は、AMP ページの生成に必要な CSS 処理の量を減らすために、一時的なキャッシュを再度有効にしてください。

note: translators: %1$s is wp_options table, %2$s is the amp_css_transient_monitoring_threshold filter, and %3$s is the amp_css_transient_monitoring_sampling_range filter
en: On sites which have highly variable CSS and are not using a persistent object cache, the transient caching of parsed stylesheets may be automatically disabled in order to prevent a site from filling up its <code>%1$s</code> table with too many transients. Examples of highly variable CSS include dynamically-generated style rules with selectors referring to user IDs or elements being given randomized background colors. There are two filters which may be used to configure the CSS transient monitoring: <code>%2$s</code> and <code>%3$s</code>.
ja_JP: 可変性の高い CSS を使用しているサイトで、永続的なオブジェクト・キャッシュを使用していない場合、サイトが<code>%1$s</code>テーブルを過渡的に埋め尽くすのを防ぐために、解析されたスタイルシートの過渡的なキャッシングが自動的に無効になることがあります。可変性の高い CSS の例としては、ユーザー ID を参照するセレクタで動的に生成されるスタイルルールや、ランダムな背景色が与えられる要素などがあります。CSS のトランジェント・モニタリングを設定するために、2つのフィルターがあります。<code>%2$s</code>と<code>%3$s</code>です。

en: Paired Browsing
ja_JP: ペアモードブラウジング

en: Calculated time series for monitoring the stylesheet caching
ja_JP: スタイルシートキャッシュのモニタリング用に計算された時系列

en: Message
ja_JP: メッセージ

note: translators: %1$s: the fetched URL, %2$s the error message that was returned
en: Failed to fetch: %1$s (%2$s)
ja_JP: %1$s (%2$s) の取得に失敗しました。

en: AMP Paired Browsing:
ja_JP: AMP ペアモードブラウジング :

en: AMP optimization could not be completed due to the following:
ja_JP: 次の理由から AMP の最適化を完了できませんでした:

en: URL validation failed due to unexpected JSON in AMP validation response.
ja_JP: AMP 検証レスポンスで予期しない JSON が発生したため、URL の検証に失敗しました。

en: URL validation failed due to the AMP validation request not returning JSON data. This may be due to a PHP fatal error occurring.
ja_JP: AMP 検証リクエストで JSON データが返されないため、URL の検証に失敗しました。 これは PHP の致命的エラーの発生が原因である可能性があります。

en: Unable to validate URL. A white screen of death was encountered which is likely due to a PHP fatal error.
ja_JP: URL を検証できません。PHP の致命的なエラーが原因である可能性が高い、死の白い画面が見つかりました。

note: translators: %1$s is link to Debugging in WordPress, %2$s is WP_DEBUG_LOG
en: Please check your server PHP error logs; to do this you may need to <a href="%1$s" target="_blank">enable</a> %2$s.
ja_JP: サーバーの PHP エラーログを確認してください。これを行うには、 %2$s を<a href="%1$s" target="_blank">有効</a>にする必要があります。

en: Too many redirects.
ja_JP: 転送が多すぎます。

en: Nonce authentication failed.
ja_JP: Nonce 認証に失敗しました。

en: Preview link expired. Please try again.
ja_JP: プレビュー リンクの有効期限が切れています。もう一度やり直してください。

en: Required attribute value
ja_JP: 必須の属性値

en: Required ancestor element
ja_JP: 必須の先祖要素

en: Disallowed ancestor element
ja_JP: 許可されていない先祖要素

en: Required parent element
ja_JP: 必須の親要素

en: Required minimum child count
ja_JP: 必須の最小子要素数

en: Required child count
ja_JP: 必須の子要素数

en: Children count
ja_JP: 子供の数

en: First child tag
ja_JP: 最初の子タグ

en: Child tag
ja_JP: 子タグ

en: Missing attributes
ja_JP: 属性が見つかりません

en: Property value
ja_JP: プロパティ値

en: Required property value
ja_JP: 必須のプロパティ値

en: Invalid property value
ja_JP: 無効なプロパティ値

en: Property name
ja_JP: プロパティ名

en: Missing property
ja_JP: プロパティがありません

en: Mutually exclusive attributes
ja_JP: 相互排他的属性

en: Inconsistent units for width and height
ja_JP: 幅と高さの単位が一致しない

note: translators: %1$s is the invalid attribute value, %2$s is the attribute name
en: Invalid value %1$s for attribute %2$s
ja_JP: 属性 %2$s の値 %1$sが無効です

note: translators: %1$s is attribute name
en: Missing URL for attribute %s
ja_JP: 属性 %sの URL がありません

note: translators: %1$s is the relative URL, %2$s is attribute name
en: The relative URL %1$s for attribute %2$s is disallowed
ja_JP: 属性 %2$s の相対 URL %1$s は許可されていません

note: translators: %1$s is the invalid URL, %2$s is attribute name
en: Malformed URL %1$s for attribute %2$s
ja_JP: 属性 %2$s の形式が正しくない URL %1$s

note: translators: %1$s is the invalid protocol, %2$s is attribute name
en: Invalid URL protocol %1$s for attribute %2$s
ja_JP: 属性%2$sの URL プロトコル %1$sが無効です

note: translators: %1$s is the node name, %2$s is the required ancestor tag name
en: The tag %1$s may only appear as a descendant of tag %2$s
ja_JP: タグ %1$s は、タグ %2$s の子孫としてのみ表示できます

note: translators: %1$s is the node name, %2$s is the disallowed ancestor tag name
en: The tag %1$s may not appear as a descendant of tag %2$s
ja_JP: タグ %1$s は、タグ %2$s の子孫として表示されない場合があります

note: translators: %1$s is the node name, %2$s is parent name
en: The parent tag of tag %1$s cannot be %2$s
ja_JP: タグ %1$s の親タグを%2$sすることはできません

note: translators: %1$s is the node name, %2$s is required child count
en: Tag %1$s must have a minimum of %2$s child tag | Tag %1$s must have a minimum of %2$s child tags
ja_JP[0]: タグ%1$sには、少なくとも子タグ%2$sを持つ必要があります

note: translators: %1$s is the node name, %2$s is required child count
en: Tag %1$s must have %2$s child tag | Tag %1$s must have %2$s child tags
ja_JP[0]: タグ%1$sには子タグ%2$sを持たなければなりません

note: translators: %1$s is the first child tag, %2$s is node name
en: Tag %1$s is disallowed as first child of tag %2$s
ja_JP: タグ%1$sは、タグ%2$sの最初の子として許可されていません

note: translators: %1$s is the child tag, %2$s is node name
en: Tag %1$s is disallowed as child of tag %2$s
ja_JP: タグ%1$sはタグ%2$sの子として許可されていません

en: Missing at least one mandatory attribute
ja_JP: 必須属性が少なくとも1つ見つかりません

en: Missing exclusive mandatory attribute
ja_JP: 排他的必須属性がありません

en: Mutually exclusive attributes encountered
ja_JP: 相互に排他的な属性が検出されました

en: Missing required attribute
ja_JP: 必須属性がありません

note: translators: %1$s is the property name, %2$s is the value for the property
en: Invalid value for %1$s property: %2$s
ja_JP: %1$s プロパティの無効な値: %2$s

en: Missing required property
ja_JP: 必要なプロパティがありません

en: Invalid property
ja_JP: 無効なプロパティ

en: Invalid JSON
ja_JP: 無効な JSON

en: Illegal text content
ja_JP: 無効なテキストコンテンツ

en: Stylesheet fetch error
ja_JP: スタイルシートのフェッチ エラー

en: Invalid inline script
ja_JP: 無効なインラインスクリプト

en: Inline Text
ja_JP: インラインテキスト

en: Inline Type
ja_JP: インラインタイプ

en: Dependent Style
ja_JP: 依存スタイル

en: Dependent Script
ja_JP: 依存スクリプト

en: Enqueued Style
ja_JP: エンキューされたスタイル

en: Enqueued Script
ja_JP: エンキューされたスクリプト

en: required value
ja_JP: 必須値

en: Error code
ja_JP: エラーコード

note: translators: %s: UTF-8, a charset
en: Malformed %s characters, possibly incorrectly encoded
ja_JP: %s文字の形式が正しくない可能性があります

en: Syntax error
ja_JP: 構文エラー

en: Control character error, possibly incorrectly encoded
ja_JP: 制御文字エラー (誤ってエンコードされている可能性あり)

en: Invalid or malformed JSON
ja_JP: 無効または不正な形式の JSON

en: The maximum stack depth has been exceeded
ja_JP: 最大スタック深度を超えました

en: Expected JSON, got an empty value
ja_JP: 期待される JSON は空の値を取得しました

en: Show styles removed during tree-shaking
ja_JP: ツリーのシェイク中に削除されたスタイルを表示

en: All of the stylesheet was removed during tree-shaking.
ja_JP: スタイルシートはすべてツリーシェイク中に削除されました。

en: The stylesheet was empty after minification (removal of comments and whitespace).
ja_JP: 縮小 (コメントと空白の削除) 後にスタイルシートが空になりました。

en: Class name generated during extraction of inline style to style[amp-custom].
ja_JP: style[amp-custom]へのインラインスタイルの抽出時に生成されるクラス名。

en: Selector generated to increase specificity for important properties so that the CSS cascade is preserved. AMP does not allow important properties.
ja_JP: CSS カスケードが維持されるように、重要なプロパティに対する特異性を高めるために生成されたセレクタです。AMP は重要なプロパティを許可しません。

en: Selector generated to increase specificity so the cascade is preserved for properties moved from style attribute to CSS rules in style[amp-custom].
ja_JP: style[amp-custom]で style 属性から CSS ルールに移動したプロパティのカスケードが維持されるように、特定性を高めるためのセレクタを生成しました。

en: CSS Code
ja_JP: CSS コード

en: Stylesheet URL
ja_JP: スタイルシート URL

en: Original Markup
ja_JP: 元のマークアップ

en: Stylesheet excluded due to exceeding CSS budget
ja_JP: CSS バジェットを超えたため、スタイルシートが除外されました

en: Stylesheet overruns CSS budget yet it is still included on page
ja_JP: スタイルシートは CSS バジェットをオーバーランしますが、ページにまだ含まれています

en: Stylesheet included
ja_JP: スタイルシートが含まれています

en: Stylesheet bytes of total CSS added to page
ja_JP: ページに追加された CSS の合計のスタイルシートバイト数

en: Expand/collapse
ja_JP: 展開する/折りたたむ

en: Markup
ja_JP: マークアップ

en: Included
ja_JP: 同梱

en: Priority
ja_JP: 優先順位

en: Percent
ja_JP: パーセント

en: Final
ja_JP: 最終

en: Minified
ja_JP: 圧縮 (minify)

en: Original
ja_JP: 元のサイズ

en: Order
ja_JP: 順序

en: You are nearing the limit of the CSS budget. Once this limit is reached, stylesheets deemed of lesser priority will be excluded from the page. Please review the stylesheets below and determine if the current theme or a particular plugin is including excessive CSS.
ja_JP: CSS バジェットの上限に近づいています。この制限に達すると、優先度の低いスタイルシートはページから除外されます。以下のスタイルシートを確認し、現在のテーマまたは特定のプラグインが過度の CSS を含むかどうかを判断してください。

en: Please review the flagged stylesheets below and determine if the current theme or a particular plugin is including excessive CSS.
ja_JP: 以下のフラグが立てられたスタイルシートを確認し、現在のテーマまたは特定のプラグインが過度の CSS を含むかどうかを判断してください。

en: You have exceeded the CSS budget. Stylesheets deemed of lesser priority have been excluded from the page.
ja_JP: CSS バジェットを超過しました。優先度の低いスタイルシートがページから除外されました。

en: You have exceeded the CSS budget. The page will not be served as a valid AMP page.
ja_JP: CSS バジェットを超過しました。このページは有効な AMP ページとしては使用されません。

note: translators: %s is the number of stylesheets excluded
en: Excluded minified CSS (%s stylesheet): | Excluded minified CSS size (%s stylesheets):
ja_JP[0]: 除外された縮小済 CSS (%s スタイルシート):

note: translators: %s is max kilobytes
en: Percentage of used CSS budget (%sKB):
ja_JP: 使用済み CSS バジェットの割合 (%sKB):

en: Total CSS size after minification:
ja_JP: 縮小後の合計 CSS サイズ:

[ctx: abbreviation for bytes]
en: B
ja_JP: バイト

en: bytes
ja_JP: バイト

en: Total CSS size prior to minification:
ja_JP: 縮小前の合計 CSS サイズ:

en: Unable to retrieve data for stylesheets.
ja_JP: スタイルシートのデータを取得できません。

en: Stylesheets
ja_JP: スタイルシート

en: CSS Usage
ja_JP: CSS の使用状況

en: AMP version
ja_JP: AMP のバージョン

en: Non-AMP version
ja_JP: 非 AMP のバージョン

en: Go Back
ja_JP: 戻る

en: Exit
ja_JP: 終了

en: The navigated URL is not available for paired browsing.
ja_JP: 移動先の URL はペアモードのブラウジングでは使用できません。

en: Exit paired browsing onto the AMP version.
ja_JP: AMP バージョンに対するペアモードブラウジングを終了します。

en: Exit paired browsing onto the non-AMP version.
ja_JP: 非 AMP バージョンに対するペアモードブラウジングを終了します。

en: Skip to the AMP iframe
ja_JP: AMP iframe にスキップ

en: Skip to the non-AMP iframe
ja_JP: 非 AMP iframe にスキップ

en: Loading&#8230;
ja_JP: 読み込み中&#8230;

en: Large site detected. Deactivation will leave orphaned scheduled events behind.
ja_JP: 大きなサイトを検出しました。 無効化すると、孤立した予約済みイベントは残ったままになります。

en: This option does not apply to Reader mode.
ja_JP: このオプションは Reader モードに適用されません。

en: No template supported
ja_JP: サポートされているテンプレートはありません

en: Number of stylesheet transient cache entries
ja_JP: スタイルシートの transient キャッシュ項目数

en: Sampling range for monitoring stylesheet caching
ja_JP: スタイルシートキャッシュのモニタリング用のサンプリング範囲

en: Threshold for monitoring stylesheet caching
ja_JP: スタイルシートキャッシュのモニタリング用のしきい値

en: Transient caching for stylesheets disabled
ja_JP: スタイルシートの Transient キャッシュが無効になっています

en: Serve all templates as AMP?
ja_JP: すべてのテンプレートを AMP として提供しますか?

en: Templates enabled
ja_JP: テンプレートが有効になりました

en: Debugging information for the Official AMP Plugin for WordPress.
ja_JP: WordPress 用の公式 AMP プラグインの情報をデバッグしています。

en: Your server currently does not have the Xdebug PHP extension loaded
ja_JP: お使いのサーバーには現在、Xdebug PHP 拡張機能が読み込まれていません

note: translators: %s: the WP_DEBUG constant
en: Please deactivate Xdebug to improve performance. Otherwise, you may enable %s to indicate that this site is currently under development or is undergoing debugging.
ja_JP: パフォーマンス向上のために、Xdebug を無効化してください。 または、%s を有効化して、このサイトが現在開発中またはデバッグ中であることを示します。

note: translators: %s: the WP_DEBUG constant
en: Nevertheless, %s is enabled which suggests that this site is currently under development or is undergoing debugging.
ja_JP: しかしながら、このサイトが現在開発中またはデバッグ中であることを示す %s が有効になっています。

en: Your server currently has the Xdebug PHP extension loaded
ja_JP: お使いのサーバーには現在、Xdebug PHP 拡張機能が読み込まれています

en: The Xdebug extension can cause some of the AMP plugin&#8217;s processes to time out depending on your system resources and configuration. It should not be enabled on a live site (production environment).
ja_JP: Xdebug 拡張機能により、お使いのシステムリソースや構成によっては一部の AMP プラグインのプロセスがタイムアウトする場合があります。 ライブサイト (本番環境) では有効にしないでください。

en: Transient caching of parsed stylesheets is enabled
ja_JP: パースされたスタイルシートの transient キャッシュは有効化されています

en: Transient caching of parsed stylesheets is disabled
ja_JP: パースされたスタイルシートの transient キャッシュは無効化されています

en: Transient caching of parsed stylesheets is not used due to external object cache
ja_JP: 外部オブジェクトキャッシュが使われているためパースされたスタイルシートの transient キャッシュは使われません

note: translators: %s: the ICU version
en: The version of ICU (v%s) looks good
ja_JP: ICU (v%s) のバージョンは良く見えます

note: translators: %s: the ICU version
en: The version of ICU (v%s) is out of date
ja_JP: ICU (v%s) のバージョンの期限が切れています

note: translators: %s: the constant for the ICU version
en: The ICU version is unknown, as the constant %s is not defined
ja_JP: 定数 %s が定義されていないため、ICU バージョンが不明です

en: Learn more about ICU
ja_JP: ICU についてさらに詳しく

note: translators: %s: the minimum recommended ICU version
en: The version of ICU can affect how the intl extension runs. This extension is used to derive AMP Cache URLs for internationalized domain names (IDNs). The minimum recommended version of ICU is v%s.
ja_JP: ICU のバージョンは、intl 拡張機能の実行方法に影響する可能性があります。 この拡張機能は、国際化ドメイン名 (IDN) の AMP キャッシュ URL を取得するために使用されます。 ICU の推奨される最小バージョンは v%s です。

en: The cURL multi functions are defined
ja_JP: cURL マルチ関数が定義されています

note: translators: %1$s: the count of functions, %2$s: the name(s) of the cURL multi PHP function(s)
en: The following %1$s cURL multi function is not defined: %2$s. | The following %1$s cURL multi functions are not defined: %2$s.
ja_JP[0]: 以下の%1$s件の cURL マルチ関数が定義されていません: %2$s。

en: Learn more about these functions
ja_JP: これらの関数についてさらに詳しく

en: The AMP plugin is able to more efficiently determine the dimensions of images lacking width or height by making parallel requests via cURL multi.
ja_JP: AMP プラグインは、cURL マルチ関数を介して並列リクエストを行うことにより、幅または高さの足りない画像サイズを効率的に判断できます。

en: Persistent object caching is not enabled
ja_JP: 永続的なオブジェクトキャッシュは有効化されていません

en: Persistent object caching is enabled
ja_JP: 永続的なオブジェクトキャッシュは有効化されています

note: translators: The accessibility text. translators: accessibility text
en: (opens in a new tab)
ja_JP: (新しいタブで開く)

en: Learn more about persistent object caching
ja_JP: 永続的なオブジェクトキャッシュについてさらに詳しく

en: Xdebug extension
ja_JP: Xdebug 機能拡張

en: Transient caching of stylesheets
ja_JP: スタイルシートの Transient キャッシュ

en: ICU version
ja_JP: ICU バージョン

en: cURL multi functions
ja_JP: cURL マルチ関数

en: Persistent object cache
ja_JP: 永続的なオブジェクトキャッシュ

en: Failed to fetch URL to validate.
ja_JP: 検証するURLを取得できませんでした。

note: translators: %s is the URL to Site Health Info.
en: Please include your <a href="%s">Site Health Info</a>.
ja_JP: <a href="%s">「サイトヘルス情報」</a>を含めてください。

note: translators: %s is link to Site Health
en: Please check your <a href="%s">Site Health</a> to verify it can perform loopback requests.
ja_JP: <a href="%s">「サイトヘルス」</a>をチェックして、ループバックリクエストが実行可能かを検証してください。

note: translators: %1$s: Link to support forum. %2$s: Link to new topic form in support forum.
en: If you are stuck, please search the <a href="%1$s">support forum</a> for possible related topics, or otherwise start a <a href="%2$s">new support topic</a> including the error message, the URL to your site, and your active theme/plugins.
ja_JP: 立ち往生している場合は、可能な関連トピックの <a href="%1$s">サポートフォーラム</a> を検索するか、またはエラーメッセージ、あなたのサイトへの URL、およびあなたのアクティブなテーマ/プラグインを含む<a href="%2$s">新しいサポートトピック</a>を開始してください。

en: Invalid Markup
ja_JP: 無効なマークアップ

en: CSS property
ja_JP: CSS プロパティ

en: Illegal CSS !important property
ja_JP: 不正な CSS の !important 規則

en: Illegal CSS property
ja_JP: 不正な CSS プロパティ

en: CSS parse error
ja_JP: CSSのパースエラー

en: Unrecognized CSS
ja_JP: 認識できないCSS

en: Invalid script
ja_JP: 無効なスクリプト

note: translators: %s is the byte count
en: %s byte | %s bytes
ja_JP[0]: %sバイト

note: translators: %s: amp_supportable_templates
en: An expected parent was not found. Did you filter %s to not honor the template hierarchy?
ja_JP: 想定される親が見つかりませんでした。 テンプレート階層を優先しない条件で %s を絞り込みましたか ?

en: Text content
ja_JP: テキストのコンテンツ

en: Parent element
ja_JP: 親要素

en: Node name
ja_JP: ノード名

en: Element name
ja_JP: 要素名

en: Attribute name
ja_JP: 属性名

en: Code
ja_JP: コード

note: translators: %s error code
en: Unknown error (%s)
ja_JP: 不明なエラー (%s)

en: Duplicate element
ja_JP: 重複する属性

en: Invalid processing instruction
ja_JP: 無効な処理命令

en: Custom HTML
ja_JP: カスタム HTML

note: translators: %d is the hook priority
en: (priority %d)
ja_JP: (優先順位 %d)

en: Core
ja_JP: コア

en: Must-Use Plugin
ja_JP: MU プラグイン

en: Plugin
ja_JP: プラグイン

en: Theme
ja_JP: テーマ

en: Action
ja_JP: 操作

en: Filter
ja_JP: 絞り込み

en: Location
ja_JP: 所在地

en: Function
ja_JP: 関数

en: Shortcode
ja_JP: ショートコード

en: Block Name
ja_JP: ブロック名

en: Block Index
ja_JP: ブロックインデックス

en: Post Type
ja_JP: 投稿タイプ

en: Post ID
ja_JP: 投稿 ID

en: Name
ja_JP: 名前

note: translators: %s: number of sources.
en: Source stack (%s) | Source stack (%s)
ja_JP[0]: ソースのスタック (%s)

note: translators: 1: Documentation URL, 2: Documentation URL.
en: AMP allows a specific set of elements and attributes on valid AMP pages. Learn about the <a href="%1$s">AMP HTML specification</a>. If an element or attribute is not allowed in AMP, it must be removed for the page to be <a href="%2$s">cached and eligible for prerendering</a>.
ja_JP: AMP では、有効な AMP ページ上の特定のエレメントと属性のセットを使用できます。 <a href="%1$s">AMP HTML 仕様</a>について説明します。AMP でエレメントまたは属性が許可されていない場合、キャッシュされ、 <a href="%2$s">プリレンダリングの対象</a>となるには、そのエレメントまたは属性を削除する必要があります。

note: translators: 1: Documentation URL, 2: Documentation URL, 3: !important
en: AMP allows you to <a href="%1$s">style your pages using CSS</a> in much the same way as regular HTML pages, however there are some <a href="%2$s">restrictions</a>. Nevertheless, the AMP plugin automatically inlines external stylesheets, transforms %3$s qualifiers, and uses tree shaking to remove the majority of CSS rules that do not apply to the current page. Nevertheless, AMP does have a 75KB limit and tree shaking cannot always reduce the amount of CSS under this limit; when this happens an excessive CSS error will result.
ja_JP: AMP では、通常の HTML ページとほぼ同じ方法で <a href="%1$s">CSS を使用してページのスタイル</a> を設定できますが、いくつかの <a href="%2$s">制限</a>があります。それでも、AMP プラグインは、外部スタイルシートを自動的にインライン入力し、%3$s 修飾子を変換し、ツリーの揺れを使用して、現在のページに適用されない CSS ルールの大部分を削除します。それでも、AMP には 75KB の制限があり、ツリーの揺れは常にこの制限の下で CSS の量を減らすことはできません。この場合、過度の CSS エラーが発生します。

en: Information
ja_JP: 情報

en: Misc
ja_JP: その他

en: Kept
ja_JP: キープ

en: HTML element
ja_JP: HTML 要素

note: translators: %s is the number of validation errors cleared
en: Cleared %s validation error for invalid markup that no longer occurs on the site. | Cleared %s validation errors for invalid markup that no longer occur on the site.
ja_JP[0]: サイトで発生しなくなった無効なマークアップに関する%s検証エラーをクリアしました。

en: Invalid CSS
ja_JP: 無効な CSS

en: With invalid CSS
ja_JP: CSS が無効です

en: Invalid JS
ja_JP: 無効な JS

en: With invalid JS
ja_JP: JS が無効です

en: Invalid HTML attributes
ja_JP: 無効な HTML 属性

en: With invalid HTML attributes
ja_JP: HTML 属性が無効です

en: Invalid HTML elements
ja_JP: 無効な HTML 要素

en: With invalid HTML elements
ja_JP: HTML 要素が無効です

en: All types of invalid markup
ja_JP: すべての無効なマークアップ

en: Filter by markup status
ja_JP: マークアップのステータスでフィルターする

en: AMP Validated URL
ja_JP: AMP 検証済み URL

en: AMP is enabled because no invalid markup is being kept.
ja_JP: 無効なマークアップが保持されていないため AMP は有効になっています。

en: Keep
ja_JP: 保持

en: The rechecked URL is free of non-removed invalid markup. | The rechecked URLs are free of non-removed invalid markup.
ja_JP[0]: 再確認した URL には無効なマークアップは含まれません。

en: The rechecked URL still has remaining invalid markup kept. | The rechecked URLs still have remaining invalid markup kept.
ja_JP[0]: 再確認した URL には無効なマークアップが残っています。

note: translators: %s is the hook name
en: Hook: %s
ja_JP: フック: %s

en: Excerpt
ja_JP: 抜粋

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Context
ja_JP: コンテキスト

en: When invalid markup is removed it will not block a URL from being served as AMP; the validation error will be sanitized, where the offending markup is stripped from the response to ensure AMP validity. If invalid AMP markup is kept, then URLs is occurs on will not be served as AMP pages.
ja_JP: 無効なマークアップが削除された場合、URL が AMP として提供されるのをブロックしません。検証エラーは、AMP の有効性を保証するために、応答から問題のあるマークアップが削除されるサニタイズされます。無効な AMP マークアップが保持されている場合、URL がオンに発生すると、AMP ページとして処理されません。

en: Markup Status
ja_JP: マークアップの状態

en: All markup valid
ja_JP: 全てのマークアップが有効

en: Invalid markup removed
ja_JP: 無効なマークアップが削除されました

note: translators: %s is the count of new validation errors
en: %s validation error with removed markup is new | %s validation errors with removed markup are new
ja_JP[0]: 削除されたマークアップの%s検証エラーが新しい

en: Invalid markup kept
ja_JP: 無効なマークアップが保持されています

note: translators: %s is the count of new validation errors
en: %s validation error with kept markup is new | %s validation errors with kept markup are new
ja_JP[0]: 保持されたマークアップの%s検証エラーが新しい

note: translators: %s: "Why should I use HTTPS" support URL
en: Your site is not being fully served over a secure connection (using HTTPS).<br>As some AMP functionality requires a secure connection, you might experience degraded performance or broken components.<br><a href="%s">More details</a>
ja_JP: サイトの配信に、（HTTPS 経由の）安全な接続が使用されていないケースがあります。<br>AMP には安全な接続が必須であるため、パフォーマンスの低下や表示の乱れが生じる可能性があります。<br><a href="%s">詳細</a>

en: Your server currently has the Xdebug PHP extension loaded. This can cause some of the AMP plugin's processes to timeout depending on your system resources and configuration. Please deactivate Xdebug for the best experience.
ja_JP: 現在、サーバーに Xdebug の PHP 拡張機能が読み込まれています。システムのリソースや設定によっては、これが原因で AMP プラグインの一部のプロセスがタイムアウトになる可能性があります。ユーザー エクスペリエンスを最大限に高めるには、Xdebug の使用を停止してください。

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Please contact the developer of this form processor to improve this message.
ja_JP: このフォーム処理機能の開発者に連絡して、このメッセージを改善してください。

en: Even though the server responded OK, it is possible the submission was not processed.
ja_JP: サーバーのレスポンスが OK でも、送信が処理されていない場合があります。

en: It appears your submission was successful.
ja_JP: 送信は成功したようです。

note: translators: %1$s: HTTP status text, %2$s: HTTP status code
en: The server responded with %1$s (code %2$s).
ja_JP: サーバーから「%1$s」というレスポンスがありました（コード: %2$s）。

en: Your submission failed.
ja_JP: 送信は失敗しました。

en: Submitting…
ja_JP: 送信しています…

note: translators: %s: CSS selector for admin bar element
en: Admin bar (%s) was removed to preserve AMP validity due to excessive CSS.
ja_JP: CSS の定義が過剰であり、AMP の効果を維持するため管理バー（%s）を削除しました。

en: Redirecting…
ja_JP: リダイレクトしています…

en: Non-AMP
ja_JP: 非 AMP

en: AMP plugin unable to initialize.
ja_JP: AMP プラグインを初期化できません。

note: translators: %s is list of missing extensions
en: The following PHP function is missing: %s. Please contact your host to finish installation. | The following PHP functions are missing: %s. Please contact your host to finish installation.
ja_JP[0]: 次の PHP 関数が見つかりません: %s。ホストの管理担当者に連絡してインストールを完了してください。

note: translators: %s is list of missing extensions
en: The following PHP class is missing: %s. Please contact your host to finish installation. | The following PHP classes are missing: %s. Please contact your host to finish installation.
ja_JP[0]: 次の PHP クラスが見つかりません: %s。ホストの管理担当者に連絡してインストールを完了してください。

note: translators: %s is list of missing extensions
en: The following PHP extension is missing: %s. Please contact your host to finish installation. | The following PHP extensions are missing: %s. Please contact your host to finish installation.
ja_JP[0]: 次の PHP 拡張機能が見つかりません: %s。ホストの管理担当者に連絡してインストールを完了してください。

note: translators: 1: AMP_Comment_Walker. 2: AMP_Comments_Sanitizer.
en: %1$s functionality has been moved to %2$s.
ja_JP: %1$s の機能は %2$s に移動しました。

note: translators: %s: WP_Service_Worker_Cache_Registry.
en: Please update to PWA v0.2. Expected argument to be %s.
ja_JP: PWA v0.2に更新してください。期待される引数は %s です。

note: translators: %s is error code
en: URL validation failed. Error code: %s.
ja_JP: URL の検証に失敗しました。エラーコード: %s。

note: translators: localized date and time format, see http://php.net/date
en: F j, Y g:i a
ja_JP: Y年n月j日 g:i A

en: Response did not contain the expected text/css content type.
ja_JP: レスポンスには、適切なコンテンツ タイプ text/css が含まれていませんでした。

note: translators: 1: amp_add_amphtml_link(). 2: amp-helper-functions.php
en: Use %1$s function which is already included from %2$s
ja_JP: すでに含まれている %1$s 関数（%2$s）を使用します

note: translators: %s: the URL to the edit post screen.
en: Currently disabled at the <a href="%s">page level</a>.
ja_JP: 現在、<a href="%s">ページ単位</a>では無効です。

note: translators: 1: embed handler. 2: AMP_Base_Embed_Handler
en: Embed Handler (%1$s) must extend `%2$s`
ja_JP: 埋め込みハンドラ（%1$s）で「%2$s」を拡張する必要があります

note: translators: 1: sanitizer class. 2: AMP_Base_Sanitizer
en: Sanitizer (%1$s) must extend `%2$s`
ja_JP: サニタイザ（%1$s）で「%2$s」を拡張する必要があります

en: Installing service worker...
ja_JP: Service Worker をインストールしています...

en: Service Worker Installation
ja_JP: Service Worker のインストール

en: No service workers registered for the requested scope.
ja_JP: リクエストされたスコープで、Service Worker は登録されていません。

en: Please update to PWA v0.2. Expected argument to be WP_Service_Worker_Scripts.
ja_JP: PWA v0.2 に更新してください。引数には WP_Service_Worker_Scripts を指定します。

note: translators: 1: the analytics entry ID. 2: type. 3: attributes. 4: config_data. 5: comma-separated list of the actual entry keys.
en: Analytics entry for %1$s is missing one of the following keys: `%2$s` or `%3$s` (array keys: %4$s)
ja_JP: %1$s のアナリティクス項目に以下のいずれかのキーがありません: `%2$s` または `%3$s` (配列キー: %4$s)

note: Author of the plugin
en: AMP Project Contributors
ja_JP: AMP プロジェクト貢献者

en: PHP-CSS-Parser is not available so CSS processing will not be available.
ja_JP: PHP-CSS-Parser を利用できないため、CSS を処理できません。

note: translators: %s: path to the conflicting library
en: A conflicting version of PHP-CSS-Parser appears to be installed by another plugin or theme (located in %s). Because of this, CSS processing will be limited, and tree shaking will not be available.
ja_JP: PHP-CSS-Parser の競合バージョンが別のプラグインまたはテーマによってインストールされているようです（パス: %s）。このため CSS の処理に制限があり、ツリー シェイキングを実施できません。

en: AMP CSS processing is limited because a conflicting version of PHP-CSS-Parser has been loaded by another plugin or theme. Tree shaking is not available.
ja_JP: 警告: PHP-CSS-Parser の競合するバージョンが別のプラグインまたはテーマによって読み込まれているため、AMP CSS の処理が制限されています。ツリー シェイキングを実施できません。

en: All AMP Validation Errors
ja_JP: すべての AMP バリデーション エラー

en: There is no amphtml version available for this URL.
ja_JP: この URL で利用できる AMP HTML バージョンはありません。

note: translators: 1: @import. 2: wp_enqueue_style(). 3: font CDN URL.
en: It is not a best practice to use %1$s to load font CDN stylesheets. Please use %2$s to enqueue %3$s as its own separate script.
ja_JP: %1$s を使用して、CDN からフォントのスタイルシートを読み込むことは最良の方法とは言えません。%2$s を使用し、独自の個別スクリプトとして %3$s をキューに追加してください。

en: collapse child menu
ja_JP: サブメニューを閉じる

en: expand child menu
ja_JP: サブメニューを展開

en: Not Found (404)
ja_JP: 見つかりません (404)

en: Search
ja_JP: 検索

en: Date
ja_JP: 日付

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Blog
ja_JP: ブログ

en: Homepage
ja_JP: ホームページ

en: Singular
ja_JP: 個別

note: translators: %s: amp_supportable_templates
en: Did not expect there to be more than one matching template. Did you filter %s to not honor the template hierarchy?
ja_JP: 複数のテンプレートが一致することは想定していませんでした。テンプレートの階層を無視するように、%s にフィルタを適用しましたか？

note: translators: %s: the supportable template ID.
en: Supportable template "%s" does not have a callable callback.
ja_JP: サポート対象のテンプレート "%s" には、呼び出しできるコールバックがありません。

en: No WP_Query available.
ja_JP: 利用可能な WP_Query がありません。

en: An internal server error occurred when fetching the URL for validation.
ja_JP: 検証する URL の取得中に内部サーバーエラーが発生しました。

en: The fetched URL was not found. It may have been deleted. If so, you can trash this.
ja_JP: 取得しようとした URL が見つかりませんでした。すでに削除されている可能性があります。その場合はこれを削除できます。

en: View AMP version
ja_JP: AMP 版を表示

en: View non-AMP version
ja_JP: 非 AMP 版を表示

en: Illegal CSS at-rule
ja_JP: 無効な CSS at-rule

en: Excessive CSS
ja_JP: 過剰な CSS

en: Invalid attribute
ja_JP: 無効な属性

en: Invalid element
ja_JP: 無効な要素

en: You do not have authorization.
ja_JP: 権限がありません。

en: The link you followed has expired.
ja_JP: 辿ったリンクは期限が切れています。

en: HTML Attribute
ja_JP: HTML 属性

en: HTML Element
ja_JP: HTML 要素

en: Invalid markup
ja_JP: 無効なマークアップ

en: Element attributes
ja_JP: 要素の属性

en: n/a
ja_JP: 該当なし

en: HTML attribute
ja_JP: HTML 属性

en: Toggle error details
ja_JP: エラー表示を切り替え

en: Clear Empty
ja_JP: 空白をクリア

en: Filter by error type
ja_JP: エラータイプで絞り込む

en: All statuses
ja_JP: すべてのステータス

en: View Validated URLs
ja_JP: 検証済みの URL を表示

en: Apply Filter
ja_JP: フィルターを適用

en: Last Seen
ja_JP: 最後の表示

en: Method must be passed a term slug (string) or error attributes (array).
ja_JP: メソッドにはタームのスラッグ（文字列）またはエラーの属性（配列）を渡す必要があります。

note: translators: Tab heading when selecting from the most used terms
en: Most Used Validation Errors
ja_JP: 最も使用されているバリデーション エラー

en: Validation errors list
ja_JP: バリデーションエラーリスト

en: Validation errors navigation
ja_JP: バリデーション エラーのリスト内の移動

en: New Validation Error Hash
ja_JP: 新しいバリデーション エラーのハッシュ値

en: Add New Validation Error
ja_JP: 新しいバリデーション エラーを追加

en: View Validation Error
ja_JP: バリデーション エラーを表示

en: Frequent Validation Errors
ja_JP: よく発生するバリデーション エラー

en: Back to AMP Validation Errors
ja_JP: AMP バリデーション エラーに戻る

en: Error Index
ja_JP: エラーのインデックス

en: Update AMP Validation Error
ja_JP: AMP バリデーションエラーの更新

en: Search AMP Validation Errors
ja_JP: AMP バリデーションエラーを検索

[ctx: taxonomy singular name]
en: AMP Validation Error
ja_JP: AMP バリデーションエラー

[ctx: taxonomy general name]
en: AMP Validation Error Index
ja_JP: AMP バリデーション エラーのインデックス

note: translators: %s is the number of posts restored from trash.
en: %s validated URL unforgotten. | %s validated URLs unforgotten.
ja_JP[0]: %s 個の検証済み URL が復元されました。

note: translators: %s is the number of posts forgotten
en: %s validated URL forgotten. | %s validated URLs forgotten.
ja_JP[0]: %s 個の検証済み URL が完全に削除されました。

en: Forgotten
ja_JP: 完全に削除されました

note: translators: %s: post title
en: Forget &#8220;%s&#8221;
ja_JP: &#8220;%s&#8221; を忘れる

en: View
ja_JP: 表示

en: Search Errors
ja_JP: エラーを検索

en: Invalid taxonomy.
ja_JP: 不正なタクソノミーです。

en: Update
ja_JP: 更新

en: View User
ja_JP: ユーザーを表示

en: Edit User
ja_JP: ユーザーを編集

en: View URL
ja_JP: URL を表示

en: Please recheck.
ja_JP: 再確認してください。

en: Preview Changes
ja_JP: 変更をプレビュー

note: translators: %s: The date this was published
en: Last checked: <b>%s</b>
ja_JP: 最終確認日: <b>%s</b>

en: Show all
ja_JP: すべて表示

en: You do not have permissions to validate an AMP URL. Did you get logged out?
ja_JP: AMP URL を検証する権限がありません。ログアウトされましたか？

note: translators: %s is count of validation errors updated
en: Updated %s validation error. | Updated %s validation errors.
ja_JP[0]: %s件の検証エラーを更新しました。

en: Forget
ja_JP: 忘れる

en: Other
ja_JP: その他

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: Must-Use Plugins
ja_JP: MU プラグイン

en: Stale results
ja_JP: 最新でない結果

en: Type
ja_JP: タイプ

en: The parent element of where the error occurred.
ja_JP: エラーが発生した場所の親要素。

en: Error
ja_JP: エラー

en: Last Checked
ja_JP: 最終チェック

en: Sources
ja_JP: ソース

en: AMP disabled
ja_JP: AMP: 無効

en: AMP enabled
ja_JP: AMP: 有効

en: View Error Index
ja_JP: エラーのインデックスを表示

en: Search validated URLs
ja_JP: 検証済みの URL を検索

en: No forgotten validated URLs
ja_JP: 完全に削除された検証済み URL はありません

en: No validated URLs found
ja_JP: 検証済み URL が見つかりません

en: Validated URL
ja_JP: 検証済み URL

en: Validated URLs
ja_JP: 検証済み URL

[ctx: post type general name]
en: AMP Validated URLs
ja_JP: AMP 検証済み URL

en: You can now reuse your theme's templates and styles in AMP responses, in both &#8220;Transitional&#8221; and &#8220;Standard&#8221; modes.
ja_JP: AMP のレスポンスでテーマのテンプレートとスタイルを再利用できるようになりました。「Transitional」と「標準」のモードに対応しています。

en: New AMP Template Modes
ja_JP: 新しい AMP テンプレート モード

en: Learn More
ja_JP: さらに詳しく

en: Welcome to AMP for WordPress
ja_JP: AMP for WordPress へようこそ

en: Settings
ja_JP: 設定

note: translators: %s: the human-readable time difference.
en: %s ago
ja_JP: %s前

note: translators: %1$s is the current directory name, and %2$s is the required directory name
en: You appear to have installed the AMP plugin incorrectly. It is currently installed in the <code>%1$s</code> directory, but it needs to be placed in a directory named <code>%2$s</code>. Please rename the directory. This is important for WordPress plugin auto-updates.
ja_JP: AMP プラグインが正しくインストールされていないようです。現在は「<code>%1$s</code>」ディレクトリにインストールされていますが、正しくは「<code>%2$s</code>」という名前のディレクトリに配置する必要があります。このディレクトリの名前を変更してください。適切にインストールしておかないと、WordPress のプラグインを自動アップデートできません。

en: Embed
ja_JP: 埋め込む

en: Select Category
ja_JP: カテゴリーを選択

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Select Post
ja_JP: 投稿を選択

en: Select Week
ja_JP: 週を選択

en: Select Day
ja_JP: 日を選択

en: Select Month
ja_JP: 月を選択

en: Select Year
ja_JP: 年を選択

en: Archives
ja_JP: アーカイブ

en: URLs
ja_JP: URL

en: Removed
ja_JP: 削除済み

note: translators: Meta box date format
en: M j, Y @ H:i
ja_JP: Y年n月j日 @ H:i

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Validation Error
ja_JP: 検証エラー

en: Recheck
ja_JP: 再検証

en: No validation errors found.
ja_JP: バリデーションエラーは見つかりませんでした。

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Edit AMP Validation Error
ja_JP: AMP バリデーションエラーを編集

en: Click here to cancel reply.
ja_JP: 返信をキャンセルする。

en: Your comment is awaiting moderation.
ja_JP: あなたのコメントは承認待ちです。

en: Your comment has been posted.
ja_JP: コメントが投稿されました。

note: translators: %s: $post
en: The %s argument is deprecated when theme supports AMP.
ja_JP: テーマが AMP をサポートしている場合、引数 %s の使用は推奨されません。

note: translators: %s: required PHP version
en: The AMP plugin requires PHP %s. Please contact your host to update your PHP version.
ja_JP: AMP プラグインを使用するには PHP %s が必要です。PHP のバージョンのアップデートをご利用のホスティングサービスに依頼してください。

en: View Poll
ja_JP: 投票を表示

en: View Survey
ja_JP: 調査を表示

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Unavailable for an unknown reason.
ja_JP: 不明な理由により利用不可です。

en: A plugin or theme has disabled AMP support.
ja_JP: プラグインまたはテーマにより AMP 対応が無効化されています。

en: Edit Status
ja_JP: ステータスを編集

en: Edit
ja_JP: 編集

en: AMP Settings
ja_JP: AMP 設定

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Preview changes in AMP (opens in new window)
ja_JP: AMP の変更をプレビュー（新しいウィンドウが開く）

en: AMP status.
ja_JP: AMP ステータス。

en: AMP preview enabled
ja_JP: AMP プレビューが有効

en: Navigate to an AMP compatible page
ja_JP: AMP 対応ページに移動

en: AMP is not available for the page currently being previewed.
ja_JP: 現在プレビュー中のページで AMP は利用できません。

en: Dismiss this notice.
ja_JP: この通知を非表示にする。

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Analytics
ja_JP: アナリティクス

note: translators: %s is sanitizer class
en: Sanitizer (%s) class does not exist
ja_JP: サニタイザ (%s) クラスが存在しません

note: translators: %s: list of tags.
en: Tags: %s
ja_JP: タグ: %s

note: translators: %s: list of categories.
en: Categories: %s
ja_JP: カテゴリー: %s

en: Back to top
ja_JP: トップへ戻る

en: Dark
ja_JP: ダーク

en: Light
ja_JP: ライト

en: Color Scheme
ja_JP: 配色

en: Header Background & Link Color
ja_JP: ヘッダーの背景 & リンク色

en: Header Text Color
ja_JP: ヘッダーテキスト色

en: Design
ja_JP: デザイン

en: View Comments
ja_JP: コメントを表示

en: Leave a Comment
ja_JP: コメントする

[ctx: Used between list items, there is a space after the comma.]
en: ,
ja_JP: 、

note: translators: 1: the template file, 2: WP_CONTENT_DIR.
en: Path validation for template (%1$s) failed. Path cannot traverse and must be located in `%2$s`.
ja_JP: テンプレート (%1$s) のパス検証に失敗しました。パスは横断不可で、`%2$s` に設置する必要があります。

note: translators: %s is key name
en: Called for non-existent key ("%s").
ja_JP: 存在しないキー ("%s") を呼び出しています。
