Plugins - Contact Form 7 - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (369 entries)

[ctx: block keyword]
en: form
fr: formulaire

[ctx: block description]
en: Insert a contact form you have created with Contact Form 7.
fr: Insérer un formulaire de contact que vous avez créé avec Contact Form 7.

en: &#8212;Please choose an option&#8212;
fr: &#8212;Veuillez choisir une option&#8212;

en: Akismet is active on this site.
fr: Akismet est activé sur ce site.

en: CAPTCHAs are designed to distinguish spambots from humans, and are therefore helpless against human spammers. In contrast to CAPTCHAs, Akismet checks form submissions against the global database of spam; this means Akismet is a comprehensive solution against spam. This is why we consider Akismet to be the centerpiece of the spam prevention strategy.
fr: Les CAPTCHA sont conçus pour distinguer les robots spammeurs des humains, et sont donc impuissants face aux spammeurs humains. Contrairement aux CAPTCHA, Akismet vérifie les envois de formulaires par rapport à la base de données mondiale des indésirable ; Akismet est donc une solution complète contre les indésirables. C’est pourquoi nous considérons Akismet comme la pièce maîtresse de la stratégie de prévention du spam.

en: Learn how your data is processed.
fr: Découvrez comment vos données sont traitées.

en: This form uses Akismet to reduce spam.
fr: Ce formulaire utilise Akismet pour réduire le courrier indésirable.

en: Contact form
fr: Formulaire de contact

en: Uploadable file size exceeds PHP’s maximum acceptable size.
fr: La taille du fichier téléversable dépasse la taille maximale acceptable par PHP.

en: Colons are used in form-tag names.
fr: Les doubles points sont utilisés dans les noms de balises de formulaires.

en: Please enter a telephone number.
fr: Veuillez saisir un numéro de téléphone.

en: Please enter a URL.
fr: Veuillez saisisr une URL

en: Please enter an email address.
fr: Veuillez saisir votre adresse e-mail.

en: This field has a too large number.
fr: Ce champ a un numéro trop long.

en: This field has a too small number.
fr: Ce champ à un numéro trop court.

en: Please enter a number.
fr: Veuillez saisir un numéro.

en: This field has a too late date.
fr: Ce champ à une date trop tardive.

en: This field has a too early date.
fr: Ce champ à une date trop tôt.

en: Please enter a date in YYYY-MM-DD format.
fr: SVP, entrez une date au format AAAA-MM-JJ

en: The request payload format is not supported.
fr: Le format de fichier téléversé n’est pas pris en charge.

note: translators: 1: WordPress hook name, 2: version number
en: Hook %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s with no alternative available.
fr: Le crochet %1$s est <strong>obsolète</strong> depuis la version %2$s de Contact Form 7, sans aucune alternative disponible.

en: The uploaded file is too large.
fr: Le fichier téléversé est trop volumineux.

en: This field has a too short input.
fr: Ce champ à un numéro trop court.

en: This field has a too long input.
fr: Ce champ à une date trop tardive.

en: Please fill out this field.
fr: Veuillez renseigner ce champ.

note: translators: 1: PHP function name, 2: version number, 3: alternative function name
en: Function %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s! Use %3$s instead.
fr: La fonction %1$s est <strong>dépréciée</strong> depuis Contact Form 7 version %2$s ! Veuillez utiliser %3$s à la place.

en: Spam protection
fr: Protection contre le contenu indésirable

note: translators: Developer debugging message. 1: PHP function name, 2: Explanatory message, 3: Contact Form 7 version number.
en: Function %1$s was called incorrectly. %2$s %3$s
fr: La fonction %1$s a été appelée de façon incorrecte. %2$s %3$s

note: translators: 1: blog name, 2: confirmation link
en: Hello,
    
    This is a confirmation email sent from %1$s.
    
    We have received your submission to our web form, according to which you have allowed us to add you to our contact list. But, the process has not yet been completed. To complete it, please click the following link.
    
    %2$s
    
    If it was not your intention, or if you have no idea why you received this message, please do not click on the link, and ignore this message. We will never collect or use your personal data without your clear consent.
    
    Sincerely,
    %1$s
fr: Bonjour,
    
    Ceci est un e-mail de confirmation envoyé par %1$s.
    
    Nous avons reçu votre inscription à notre formulaire web, selon laquelle vous nous avez autorisé à vous ajouter à notre liste de contact. Mais, ce processus n’est pas encore complet. Pour le compléter, veuillez cliquer sur le lien suivant.
    
    %2$s
    
    Si cette action ne vient pas de vous ou si vous ne savez pas pourquoi vous recevez ce message, veuillez ne pas cliquer sur le lien et ignorer le message. Nous ne collecterons ou n’utiliserons jamais vos données personnelles sans votre consentement.
    
    Cordialement,
    %1$s

note: translators: %s: blog name
en: Opt-in confirmation from %s
fr: Confirmation d’engagement de %s

en: You can set up the Constant Contact integration here. For details, see %s.
fr: Vous pouvez régler la constante d’intégration des Contacts ici. Pour plus de détail, veuillez lire %s.

en: Complete payment
fr: Effectuer le paiement

en: Proceed to checkout
fr: Procéder au paiement

en: Payment is required. Please pay by credit card.
fr: Le paiement est nécessaire. Veuillez payer par carte de crédit.

en: Payments
fr: Paiements

en: Publishable Key
fr: Clé publiable

en: Stripe is not available on this site. It requires an HTTPS-enabled site.
fr: Stripe ngest pas disponible sur ce site. Il nécessite un site compatible avec le protocole HTTPS.

en: Stripe is active on this site.
fr: Stripe est actif sur ce site.

en: Stripe integration
fr: Intégration Stripe

en: Stripe is a simple and powerful way to accept payments online. Stripe has no setup fees, no monthly fees, and no hidden costs. Millions of businesses rely on Stripe’s software tools to accept payments securely and expand globally.
fr: Stripe est un moyen simple et puissant d’accepter des paiements en ligne. Stripe n’a pas de frais d’installation, pas de frais mensuels, et pas de coûts cachés. Des millions d’entreprises font confiance aux outils logiciels de Stripe pour accepter les paiements en toute sécurité et se développer à l’échelle mondiale.

en: Unique identifier for the contact form.
fr: Identifiant unique pour le formulaire de contact.

en: Dots are used in form-tag names.
fr: Les points sont utilisés dans les noms de balises de formulaires.

en: Show welcome panel
fr: Afficher le panneau de bienvenue

en: Welcome panel
fr: Panneau de bienvenue

note: translators: 1: link labeled 'reCAPTCHA', 2: link labeled 'Stripe'
en: With help from cloud-based machine learning, anti-spam services will protect your forms (%1$s). Even payment services are natively supported (%2$s).
fr: Grâce à l’apprentissage automatique basé sur le cloud, les services anti-spam protégeront vos formulaires (%1$s). Même les services de paiement sont pris en charge de manière native (%2$s).

note: translators: 1: link labeled 'Sendinblue', 2: link labeled 'Constant Contact'
en: Your contact forms will become more powerful and versatile by integrating them with external APIs. With CRM and email marketing services, you can build your own contact lists (%1$s and %2$s).
fr: Vos formulaires de contact deviendront plus puissants et polyvalents en les intégrant à des API externes. Grâce aux services de CRM et d’e-mail marketing, vous pouvez créer vos propres listes de contacts (%1$s et %2$s).

en: You have strong allies to back you up.
fr: Vous avez des alliés solides pour vous soutenir.

en: Integration with external APIs
fr: Intégration avec des API externes

note: translators: %s: link labeled 'Integration with external APIs'
en: You can expand the possibilities of your contact forms by integrating them with external services. For details, see %s.
fr: Vous pouvez étendre les possibilités de vos formulaires de contact en les intégrant à des services externes. Pour plus de détails, voir %s.

en: Integration with External API
fr: Intégration avec l’API externe

en: Manage your email templates
fr: Gérez vos modèles d’e-mail

en: You have no active email template yet.
fr: Vous n’avez aucun modèle d’e-mail actif.

en: &mdash; Select &mdash;
fr: &mdash; Sélectionner &mdash;

en: Select an email template:
fr: Sélectionnez un modèle d’e-mail :

en: Send a welcome email to new contacts
fr: Envoyer un e-mail de bienvenue aux nouveaux contacts

en: Welcome email
fr: E-mail de bienvenue

en: (opens in a new tab)
fr: (ouvre dans un nouvel onglet)

en: Manage your contact lists
fr: Gérez vos listes de contacts

en: You have no contact list yet.
fr: Vous n’avez aucune liste de contacts.

en: Select lists to which contacts are added:
fr: Sélectionnez les listes auxquelles les contacts sont ajoutés :

en: Add form submitters to your contact lists
fr: Ajouter des émetteurs de formulaires à vos listes de contacts

en: Contact lists
fr: Listes de contacts

en: You can set up the Sendinblue integration here. For details, see %s.
fr: Vous pouvez configurer l’intégration Sendinblue ici. Pour plus de détails, consultez %s.

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

[ctx: API keys]
en: Remove key
fr: Retirer la clé

en: API key
fr: Clé de l’API

en: Setup integration
fr: Configurer l’intégration

en: Sendinblue is active on this site.
fr: Sendinblue est actif sur ce site.

en: Sendinblue integration
fr: Intégration Sendinblue

en: Store and organize your contacts while protecting user privacy on Sendinblue, the leading CRM & email marketing platform in Europe. Sendinblue offers unlimited contacts and advanced marketing features.
fr: Stockez et organisez vos contacts tout en protégeant la vie privée des utilisateurs/utilisatrices sur Sendinblue, la première plateforme de CRM et d’e-mail marketing en Europe. Sendinblue offre un nombre illimité de contacts et des fonctionnalités marketing avancées.

en: You have not been authenticated. Make sure the provided API key is correct.
fr: Vous n’avez pas été authentifié. Assurez-vous que la clé de l’API fournie est correcte.

en: Failed to attach a file. The total file size exceeds the limit of 25 megabytes.
fr: Impossible de joindre un fichier. La taille totale du fichier dépasse la limite de 25 mégaoctets.

note: translators: %s: Attachment file path.
en: Failed to attach a file. %s is not a readable file.
fr: Impossible de joindre un fichier. %s n’est pas un fichier lisible.

note: translators: %s: Attachment file path.
en: Failed to attach a file. %s is not in the allowed directory.
fr: Impossible de joindre un fichier. %s n’est pas dans le répertoire autorisé.

en: Submit
fr: Envoyer

en: (optional)
fr: (facultatif)

en: disallowed list
fr: liste des interdictions

en: Disallowed words (%s) are used.
fr: Les mots interdits (%s) sont utilisés.

en: Disallowed words are used.
fr: Les mots interdits sont utilisés.

en: Not Found
fr: Non trouvé

note: translators: %s: Contact Form 7 version number.
en: (This message was added in Contact Form 7 version %s.)
fr: (Ce message a été ajouté dans Contact Form 7 version %s.)

en: The fourth parameter ($mail_tag) must be an instance of the WPCF7_MailTag class.
fr: Le quatrième paramètre ($mail_tag) doit être une instance de la classe WPCF7_MailTag.

note: translators: time format, see https://www.php.net/date
en: g:i a
fr: G\hi

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
fr: %1$s à %2$s

note: translators: 1: FAQ, 2: Docs ("FAQ & Docs")
en: %1$s and %2$s
fr: %1$s et %2$s

en: Additional settings
fr: Réglages aditionnels

en: Error
fr: Erreur

en: The total size of attachment files is too large.
fr: La taille totale des fichiers joints est trop grande.

en: Unavailable HTML elements are used in the form template.
fr: Des éléments HTML indisponibles sont utilisés dans le modèle du formulaire.

en: reCAPTCHA is active on this site.
fr: reCAPTCHA est activé sur ce site.

en: reCAPTCHA response token is empty.
fr: Le jeton de réponse reCAPTCHA est vide.

en: Submitted nonce is invalid.
fr: Le nonce soumis est non valide.

en: User-Agent string is unnaturally short.
fr: La chaîne de l’agent utilisateur est anormalement courte.

en: reCAPTCHA score (%1$.2f) is lower than the threshold (%2$.2f).
fr: Le résultat du reCAPTCHA  (%1$.2f) est inférieur au seuil (%2$.2f).

en: Akismet returns a spam response.
fr: Akismet a retourné une réponse indésirable.

[ctx: API keys]
en: Reset Keys
fr: Réinitialiser les clés

en: This site is connected to the Constant Contact API.
fr: Ce site est connecté à l’API de contact « Constant ».

en: Configuration updated.
fr: Configuration mise à jour.

en: Failed to establish connection. Please double-check your configuration.
fr: Impossible d’établir la connexion. Veuillez vérifier votre configuration.

en: Connection established.
fr: Connexion établie.

note: translators: 1: response code, 2: message, 3: body, 4: URL
en: HTTP Response: %1$s %2$s %3$s from %4$s
fr: Réponse HTTP : %1$s %2$s %3$s de %4$s

en: Save Changes
fr: Enregistrer les changements

en: reCAPTCHA protects you against spam and other types of automated abuse. With Contact Form 7&#8217;s reCAPTCHA integration module, you can block abusive form submissions by spam bots.
fr: reCAPTCHA vous protège contre les indésirables et autres types d’abus automatisés. Avec le module d’intégration reCAPTCHA de Contact Form 7, vous pouvez bloquer les envois abusifs de formulaires par des robots  spammeurs.

en: API keys for reCAPTCHA v3 are different from those for v2; keys for v2 do not work with the v3 API. You need to register your sites again to get new keys for v3. For details, see %s.
fr: Les clés d’API reCAPTCHA v3 sont différentes de celles de v2 ; Les clés de la v2 ne fonctionnent pas avec l’API v3. Vous devez à nouveau enregistrer vos sites pour obtenir de nouvelles clés pour la v3. Pour plus de détails, voir %s.

en: Connect to the Constant Contact API
fr: Connexion à l’API Constant Contact

[ctx: API keys]
en: Remove Keys
fr: Retirer les clés

en: Set this URL as the redirect URI.
fr: Définissez cette URL comme une redirection URI.

en: Redirect URI
fr: URI de redirection

en: App Secret
fr: Clé secrète

en: API Key
fr: Clé de l’API

en: Setup Integration
fr: Configuration de l’intégration

en: Constant Contact integration
fr: Intégration constante de contact

en: The Constant Contact integration module allows you to send contact data collected through your contact forms to the Constant Contact API. You can create reliable email subscription services in a few easy steps.
fr: Le module d’intégration Constant Contact vous permet d’envoyer les données de contact recueillies par vos formulaires de contact à l’API Constant Contact. Vous pouvez créer des services d’abonnement à des e-mails fiables en quelques étapes simples.

en: Email marketing
fr: E-mail marketing

en: It is not allowed to use files outside the wp-content directory.
fr: Il est interdit d’utiliser des fichiers en dehors du répertoire wp-content.

en: Make this checkbox optional
fr: Rendre cette case à cocher facultative

en: Professional services
fr: Services professionnels

en: Support forums
fr: Forums de support

en: Here are some available options to help solve your problems.
fr: Voici quelques options disponibles pour vous aider à résoudre vos problèmes.

en: Do you need help?
fr: Avez-vous besoin d’aide ?

[ctx: mail output for acceptance checkboxes]
note: translators: 1: 'Consented' or 'Not consented', 2: conditions
en: %1$s: %2$s
fr: %1$s : %2$s

en: Not consented
fr: Non autorisé

en: Consented
fr: Autorisé

en: Sending mail has been aborted.
fr: L’envoi de l’e-mail a été annulé.

en: You can edit messages used in various situations here. For details, see %s.
fr: Vous pouvez modifier ici les messages utilisés dans diverses situations. Pour plus de détails, voir %s.

en: Editing messages
fr: Modification de messages

en: You can edit the mail template here. For details, see %s.
fr: Vous pouvez modifier le modèle de courrier ici. Pour plus de détails, voir %s.

en: You can edit the form template here. For details, see %s.
fr: Vous pouvez modifier le modèle de formulaire ici. Pour plus de détails, voir %s.

en: Editing form template
fr: Modification du modèle de formulaire

note: translators: screen reader text
en: (left and right arrow)
fr: (Flèche gauche et droite)

note: translators: 1: ◀ ▶ dashicon, 2: screen reader text for the dashicon
en: %1$s %2$s keys switch panels
fr: %1$s %2$s touches changement de panneaux

note: translators: screen reader text
en: (configuration error)
fr: (erreur de configuration)

en: How to resolve?
fr: Comment résoudre ?

en: Your donation will help encourage and support the plugin&#8217;s continued development and better user support.
fr: Votre don aidera à encourager et soutenir le développement continu de l’extension et un meilleur support aux utilisateurs et utilisatrices.

en: making a donation
fr: faire un don

note: translators: %s: link labeled 'making a donation'
en: If you enjoy using Contact Form 7 and find it useful, please consider %s.
fr: Si vous aimez utiliser Contact Form 7 et que vous le trouvez utile, veuillez considérer %s.

en: It is hard to continue development and support for this plugin without contributions from users like you.
fr: Il est difficile de continuer le développement et le support de cette extension sans les contributions d’utilisateurs et d’utilisatrices comme vous.

en: This contact form is available only for logged in users.
fr: Ce formulaire de contact est uniquement disponible pour les comptes enregistrés.

en: Deprecated settings are used.
fr: Des réglages obsolètes sont utilisés.

note: translators: %s: link labeled 'Really Simple CAPTCHA'
en: To use CAPTCHA, you need %s plugin installed.
fr: Pour utiliser CAPTCHA, vous avez besoin d’installer l’extension%s.

en: There was an error deleting the contact form.
fr: Le formulaire de contact n’a pas pu être supprimé.

en: You are not allowed to access the requested contact form.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour accéder au formulaire de contact demandé.

en: The requested contact form was not found.
fr: Le formulaire de contact demandé n’a pas été trouvé.

en: You are not allowed to create a contact form.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour créer un formulaire de contact.

en: Cannot create existing contact form.
fr: Le formulaire de contact existe déjà.

en: You are not allowed to access contact forms.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour accéder aux formulaires de contact.

en: Attachment file does not exist at %path%.
fr: Le fichier joint n’existe pas dans %path%.

en: Invalid mailbox syntax is used in the %name% field.
fr: La syntaxe de la boîte e-mail utilisée dans le champ %name% est invalide.

note: translators: %names%: a list of form control names
en: Unavailable names (%names%) are used for form controls.
fr: Des noms invalides (%names%) sont utilisés pour les contrôles de formulaires.

en: There are invalid mail header fields.
fr: Des entêtes du message sont invalides.

en: HTML tags are used in a message.
fr: Des balises HTML sont utilisées dans le message.

en: Sender email address does not belong to the site domain.
fr: L’adresse e-mail de l’expéditeur n’appartient pas au domaine du site.

en: Invalid mailbox syntax is used.
fr: Syntaxe de boîte e-mail non valide.

en: There is a possible empty field.
fr: Il est possible qu’il y ait un champ vide.

note: translators: %s: number of errors detected
en: %s configuration error detected | %s configuration errors detected
fr[0]: %s erreur de configuration a été détectée.
fr[1]: %s erreurs de configuration ont été détectées.

en: There was an error saving the contact form.
fr: Une erreur est survenue lors de l’enregistrement du formulaire.

en: %d configuration errors detected in this tab panel
fr: %d erreurs de configuration ont été détectées dans cet onglet.

en: 1 configuration error detected in this tab panel
fr: Une erreur de configuration a été détectée dans cet onglet.

en: %d configuration errors detected
fr: %d erreurs de configuration ont été détectées.

en: 1 configuration error detected
fr: Une erreur de configuration a été détectée

note: translators: 1: WordPress hook name, 2: version number, 3: alternative hook name
en: Hook %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s! Use %3$s instead.
fr: %1$s est <strong>obsolète</strong> depuis la version %2$s de Contact Form 7 ! À la place, veuillez utiliser %3$s.

note: translators: %s: link labeled 'Flamingo'
en: Install a message storage plugin before this happens to you. %s saves all messages through contact forms into the database. Flamingo is a free WordPress plugin created by the same author as Contact Form 7.
fr: Installez une extension de stockage de messages avant que cela ne vous arrive. %s enregistre tous les messages des formulaires de contact dans la base de données. Flamingo est une extension WordPress gratuite créée par le même auteur que Contact Form 7.

en: Contact Form 7 does not store submitted messages anywhere. Therefore, you may lose important messages forever if your mail server has issues or you make a mistake in mail configuration.
fr: Contact Form 7 ne stocke pas les messages envoyés. Vous pouvez donc perdre à jamais des messages importants si votre serveur d’e-mails a des problèmes, ou si vous faites une erreur dans la configuration des e-mails.

en: Before you cry over spilt mail&#8230;
fr: Avant de pleurer vos e-mails perdus…

note: translators: links labeled 1: 'Akismet', 2: 'reCAPTCHA', 3: 'disallowed list'
en: Contact Form 7 supports spam-filtering with %1$s. Intelligent %2$s blocks annoying spambots. Plus, using %3$s, you can block messages containing specified keywords or those sent from specified IP addresses.
fr: Contact Form 7 prend en charge le filtrage des indésirables avec %1$s. Les robots d’indésirables sont bloqués par l’intelligent %2$s. Vous pouvez aussi, avec %3$s, bloquer les messages contenant certains mots-clés ou ceux envoyés d’adresses IP spécifiées.

en: Spammers target everything; your contact forms are not an exception. Before you get spammed, protect your contact forms with the powerful anti-spam features Contact Form 7 provides.
fr: Les spammeurs ciblent tout ; vos formulaires de contact ne sont pas une exception. Avant de vous faire spammer, protégez vos formulaires de contact avec les puissantes fonctionnalités anti-spam fournies par Contact Form 7.

en: Getting spammed? You have protection.
fr: Vous avez des indésirables ? Vous êtes protégé.

en: Multiple form controls are in a single label element.
fr: Plusieurs contrôleurs ont été mis dans un seul élément labellisé.

en: FAQ about Configuration Validator
fr: FAQ sur le validateur de configuration

en: The answer to the quiz is incorrect.
fr: La réponse à la question est incorrecte.

en: There was an error uploading the file.
fr: Une erreur s’est produite lors du téléversement du fichier.

en: You are not allowed to upload files of this type.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour téléverser ce type de fichier.

en: There was an unknown error uploading the file.
fr: Une erreur inconnue s’est produite lors du téléversement du fichier.

en: You must accept the terms and conditions before sending your message.
fr: Vous devez accepter les termes et conditions avant d’envoyer votre message.

en: One or more fields have an error. Please check and try again.
fr: Un ou plusieurs champs contiennent une erreur. Veuillez vérifier et essayer à nouveau.

en: There was an error trying to send your message. Please try again later.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’envoi de votre message. Veuillez essayer à nouveau plus tard.

en: Thank you for your message. It has been sent.
fr: Merci pour votre message. Il a été envoyé.

en: Misconfiguration leads to mail delivery failure or other troubles. Validate your contact forms now.
fr: Une mauvaise configuration entraîne un dysfonctionnement des envois ou autres problèmes. Veuillez valider vos formulaires de contact maintenant.

en: Validate Contact Form 7 Configuration
fr: Valider la configuration de Contact Form 7.

en: Configuration validation completed. No invalid contact form was found.
fr: La validation de la configuration est terminée. Aucun formulaire de contact non valide n’a été trouvé.

note: translators: %s: number of contact forms
en: Configuration validation completed. %s invalid contact form was found. | Configuration validation completed. %s invalid contact forms were found.
fr[0]: La validation de la configuration est terminée. %s formulaire de contact non valide a été trouvé.
fr[1]: La validation de la configuration est terminée. %s formulaires de contact non valides ont été trouvés.

en: Validate Configuration
fr: Valider la configuration

note: translators: %s: number of contact forms
en: Validate %s contact form now | Validate %s contact forms now
fr[0]: Valider %s formulaire de contact
fr[1]: Valider %s formulaires de contact

en: You are not allowed to validate configuration.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour valider la configuration.

en: Secret Key
fr: Clé secrète

en: Site Key
fr: Clé du site

en: Settings saved.
fr: Réglages enregistrés.

en: Invalid key values.
fr: La valeur de la clé est invalide.

note: Description of the plugin
en: Just another contact form plugin. Simple but flexible.
fr: Juste une autre extension de formulaire de contact. Simple mais souple d’utilisation.

note: translators: title of your first contact form. %d: number fixed to '1'
en: Contact form %d
fr: Formulaire de contact %d

en: Generate a form-tag for a multi-line text input field. For more details, see %s.
fr: Générer une balise de formulaire pour un champ texte multiligne. Pour plus de détails, voir %s.

en: text area
fr: Zone de texte

en: This field requires author's URL
fr: Ce champ nécessite l’URL de l’auteur/autrice.

en: This field requires author's email address
fr: Ce champ nécessite l’adresse e-mail de l’auteur/autrice.

en: This field requires author's name
fr: Ce champ nécessite le nom de l’auteur/autrice.

en: Text fields
fr: Champs texte

en: Generate a form-tag for a single-line telephone number input field. For more details, see %s.
fr: Générer une balise de formulaire pour un champ de numéro de téléphone sur une ligne. Pour plus de détails, se référer à %s.

en: Generate a form-tag for a single-line URL input field. For more details, see %s.
fr: Génère une balise de champ d’URL. Pour plus de détails, consultez %s.

en: Generate a form-tag for a single-line email address input field. For more details, see %s.
fr: Génère une balise de champ d’adresse de messagerie. Pour plus de détails, consultez %s.

en: Generate a form-tag for a single-line plain text input field. For more details, see %s.
fr: Génère une balise de champ de texte. Pour plus de détails, consultez %s.

en: tel
fr: tél.

en: email
fr: e-mail

en: text
fr: texte

en: Telephone number that the sender entered is invalid
fr: Le numéro de téléphone utilisé n’est pas valide.

en: URL that the sender entered is invalid
fr: L’URL utilisée n’est pas valide.

en: Email address that the sender entered is invalid
fr: L’adresse de messagerie saisie n’est pas valide.

en: Label
fr: Libellé

en: Submit button
fr: Bouton d’envoi

en: Generate a form-tag for a submit button. For more details, see %s.
fr: Génère une balise de bouton de validation. Pour plus de détails, consultez %s.

en: submit
fr: envoyer

en: Insert a blank item as the first option
fr: Insérer un choix vide comme première option.

en: Allow multiple selections
fr: Permettre les sélections multiples

en: Generate a form-tag for a drop-down menu. For more details, see %s.
fr: Génère une balise de menu déroulant. Pour plus de détails, consultez %s.

en: drop-down menu
fr: menu déroulant

en: One pipe-separated question-answer pair (e.g. The capital of Brazil?|Rio) per line.
fr: Un couple de question-réponse, séparées par une barre verticale (ex. : La capitale du Brésil ? |Rio) par ligne.

en: Questions and answers
fr: Questions - Réponses

en: Generate a form-tag for a question-answer pair. For more details, see %s.
fr: Génère une balise pour un couple question-réponse. Pour plus de détails, consultez %s.

en: Sender does not enter the correct answer to the quiz
fr: Vous n’avez pas saisi la bonne réponse au quiz.

en: Slider
fr: Curseur

en: Spinbox
fr: Compteur

en: Number fields
fr: Champs numériques

en: Generate a form-tag for a field for numeric value input. For more details, see %s.
fr: Génère une balise de champ numérique. Pour plus de détails, consultez %s.

en: number
fr: nombre

en: Number is larger than maximum limit
fr: Le nombre est plus grand que le maximum autorisé.

en: Number is smaller than minimum limit
fr: Le nombre est plus petit que le minimum autorisé.

en: Number format that the sender entered is invalid
fr: Le format numérique utilisé n’est pas valide.

note: translators: %s: the path of the temporary folder
en: This contact form has file uploading fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
fr: Ce formulaire de contact comporte des champs de téléversement de fichiers, mais le dossier temporaire des fichiers (%s) n’existe pas ou n’est pas accessible en écriture. Vous pouvez créer le dossier ou modifier manuellement ses droits.

en: To attach the file uploaded through this field to mail, you need to insert the corresponding mail-tag (%s) into the File Attachments field on the Mail tab.
fr: Pour joindre les fichiers téléversés depuis ce champ, vous devez insérer le nom de balise correspondant (%s) dans le champ fichiers joints de l’onglet Message.

en: Acceptable file types
fr: Formats de fichiers acceptés

en: File size limit (bytes)
fr: Limite de taille maximale (bytes)

en: File uploading and attachment
fr: Téléversement de fichiers et fichiers joints

en: Generate a form-tag for a file uploading field. For more details, see %s.
fr: Génère une balise de sélecteur de fichier. Pour plus de détails, consultez %s.

en: file
fr: fichier

en: Uploading a file fails for PHP error
fr: Le téléversement du fichier a échoué en raison d’une erreur PHP.

en: Uploaded file is too large
fr: Le fichier téléversé est trop volumineux.

en: Uploaded file is not allowed for file type
fr: Le téléversement de ce format n’est pas autorisé.

en: Uploading a file fails for any reason
fr: Le téléversement du fichier a échoué pour une raison inconnue.

en: Range
fr: Intervalle

en: Use this text as the placeholder of the field
fr: Utilisez ce texte comme texte indicatif du champ.

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Date field
fr: Champ de date

en: Generate a form-tag for a date input field. For more details, see %s.
fr: Générer une balise de sélecteur de date. Pour plus de détails, consultez %s.

en: Date is later than maximum limit
fr: La date est postérieure à la date limite maximale.

en: Date is earlier than minimum limit
fr: La date est antérieure à la date limite minimale.

en: Date format that the sender entered is invalid
fr: Le format de date utilisé n’est pas valide.

en: To use the value input through this field in a mail field, you need to insert the corresponding mail-tag (%s) into the field on the Mail tab.
fr: Pour utiliser la valeur de ce champ dans un champ d’e-mail, vous devez insérer le nom de balise correspondante (%s) dans l’onglet E-mail.

en: Make checkboxes exclusive
fr: Rendre les cases à cocher exclusives.

en: Wrap each item with label element
fr: Entourer chaque élément avec un libellé.

en: Put a label first, a checkbox last
fr: Mettre un libellé puis la case à cocher.

en: One option per line.
fr: Une option par ligne.

en: Required field
fr: Champ obligatoire

en: Field type
fr: Type de champ

en: Checkboxes, radio buttons and menus
fr: Case à cocher, bouton radio et menus

en: Generate a form-tag for a group of radio buttons. For more details, see %s.
fr: Générer une balise de groupe de boutons radio. Pour plus de détails, consultez %s.

en: Generate a form-tag for a group of checkboxes. For more details, see %s.
fr: Génère un formulaire pour un de groupe de cases à cocher. Pour plus de détails, consultez %s.

en: radio buttons
fr: Boutons radio

en: checkboxes
fr: Cases à cocher

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the necessary libraries (GD and FreeType) are not available on your server.
fr: Ce formulaire de contact contient des champs CAPTCHA, mais les librairies requises (GD et FreeType) ne sont pas disponibles sur votre serveur.

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
fr: Ce formulaire de contact contient des champs CAPTCHA, mais le dossier temporaire des fichiers (%s) n’existe pas ou n’est pas accessible en écriture. Vous pouvez créer le dossier ou modifier ses droits manuellement.

en: Input field settings
fr: Réglages des champs de saisie

en: Image settings
fr: Réglages des images

en: Generate form-tags for a CAPTCHA image and corresponding response input field. For more details, see %s.
fr: Générer une balise d’image CAPTCHA et son champ de réponse correspondante. Pour plus de détails, consultez %s.

note: translators: %s: link labeled 'Really Simple CAPTCHA'
en: To use CAPTCHA, you first need to install and activate %s plugin.
fr: Pour utiliser CAPTCHA, vous devez d’abord installer et activer l’extension %s.

en: Your entered code is incorrect.
fr: Le code entré est incorrect.

en: The code that sender entered does not match the CAPTCHA
fr: Le code entré ne correspond pas au CAPTCHA

en: Insert Tag
fr: Insérer la balise

en: Class attribute
fr: attribut &laquo;class&raquo;

en: Id attribute
fr: attribut &laquo;id&raquo;

en: Name
fr: Nom

en: Acceptance checkbox
fr: Case à cocher de confirmation

en: Generate a form-tag for an acceptance checkbox. For more details, see %s.
fr: Générer une balise de formulaire de type case de confirmation. Pour plus de détails, référez vous à %s.

en: acceptance
fr: confirmation

en: <code>%1$s</code> property of a <code>WPCF7_ContactForm</code> object is <strong>no longer accessible</strong>. Use <code>%2$s</code> method instead.
fr: La propriété <code>%1$s</code> de l’objet <code>WPCF7_ContactForm</code> n’<strong>plus accessible</strong>. Utilisez la méthode <code>%2$s</code> à la place.

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Contact Form
fr: Formulaire de contact

en: There is a field with input that is shorter than the minimum allowed length
fr: Il y a un champ avec une entrée plus courte que la longueur minimum autorisée.

en: There is a field with input that is longer than the maximum allowed length
fr: Il y a un champ avec une entrée plus longue que la longueur maximum autorisée.

en: There is a field that the sender must fill in
fr: Un champ nécessaire n’a pas été rempli.

en: There are terms that the sender must accept
fr: Il est nécessaire d’accepter des conditions.

en: Submission was referred to as spam
fr: L’envoi a été détecté comme indésirable.

en: Validation errors occurred
fr: Des erreurs de validation sont survenues.

en: Sender's message failed to send
fr: Le message de l’expéditeur n’a pas pu être envoyé.

en: Sender's message was sent successfully
fr: Le message de l’expéditeur a bien été envoyé.

note: translators: 1: blog name, 2: blog URL
en: This e-mail was sent from a contact form on %1$s (%2$s)
fr: Cet e-mail a été envoyé via le formulaire de contact de %1$s (%2$s)

en: Message Body:
fr: Corps du message :

note: translators: %s: [your-subject]
en: Subject: %s
fr: Objet : %s

note: translators: %s: [your-name] <[your-email]>
en: From: %s
fr: De : %s

en: Send
fr: Envoyer

en: Your message
fr: Votre message

en: Your email
fr: Votre e-mail

en: Your name
fr: Votre nom

note: translators: %s: title of form-tag like 'email' or 'checkboxes'
en: Form-tag Generator: %s
fr: Générateur de balises de formulaire : %s

en: For more information:
fr: Pour plus d’informations :

en: Any information you provide will not be shared with service providers without your authorization.
fr: Aucune information fournie ne sera partagée avec des services tiers sans votre autorisation.

en: You may need to first sign up for an account with the service that you plan to use. When you do so, you would need to authorize Contact Form 7 to access the service with your account.
fr: Vous devez d’abord vous enregistrer sur le service que vous souhaitez utiliser. Quand c’est fait, vous devez autoriser Contact Form 7 à accéder au service avec votre compte.

en: On this screen, you can manage services that are available through Contact Form 7. Using API will allow you to collaborate with any services that are available.
fr: Sur cet écran, vous pouvez gérez les services disponibles pour Contact Form 7. L’API vous permettra de collaborer avec tous les services disponibles.

en: There are also special mail-tags that have specific names, but do not have corresponding form-tags. They are used to represent meta information of form submissions like the submitter&#8217;s IP address or the URL of the page.
fr: Il y a également des balises d’e-mail spéciales avec un nom spécifique, mais qui n’ont pas de balise de formulaire. Elles sont utilisées pour fournir des méta-données du formulaire comme l’adresse IP de l’expéditeur ou l’adresse de la page.

en: A mail-tag is also a short code enclosed in square brackets that you can use in every Mail and Mail (2) field. A mail-tag represents a user input value through an input field of a corresponding form-tag.
fr: Une balise d’e-mail est un code court entouré de crochets que vous pouvez utiliser dans chaque champ e-mail et e-mail (2). Une balise d’e-mail représente la valeur saisie par un utilisateur ou une utilisatrice dans la balise de formulaire correspondante.

en: While form-tags have a comparatively complex syntax, you do not need to know the syntax to add form-tags because you can use the straightforward tag generator (<strong>Generate Tag</strong> button on this screen).
fr: Comme les balises de formulaire ont une syntaxe relativement complexe, vous n’avez pas besoin de les connaître par cœur puisque vous pouvez utiliser le générateur de balise (boutons <strong>Générer une balise</strong> sur cet écran).

en: A form-tag is a short code enclosed in square brackets used in a form content. A form-tag generally represents an input field, and its components can be separated into four parts: type, name, options, and values. Contact Form 7 supports several types of form-tags including text fields, number fields, date fields, checkboxes, radio buttons, menus, file-uploading fields, CAPTCHAs, and quiz fields.
fr: Une balise de formulaire est un code court entre crochets utilisé pour le contenu du formulaire. Une balise de formulaire est généralement représentée par un champ, et ces composants en quatre parties : type, nom, options et valeurs. Contact Form 7 gère plusieurs types de balises de formulaire comme des champs textes, des champs numériques, des sélecteurs de dates, des cases à cocher, des boutons radios, des listes déroulantes, des sélecteurs de fichiers, des CAPTCHAs, et des champs Quiz.

en: <strong>Additional Settings</strong> provides a place where you can customize the behavior of this contact form by adding code snippets.
fr: <strong>Réglages additionnels</strong> vous permet de personnaliser le comportement de ce formulaire de contact en ajoutant des bouts de code.

en: In <strong>Messages</strong>, you can edit various types of messages used for this contact form. These messages are relatively short messages, like a validation error message you see when you leave a required field blank.
fr: Dans <strong>Messages</strong>, vous pouvez modifier différents types de messages utilisés par le formulaire de contact. Ces messages sont relativement courts, comme les erreurs de validations que vous voyez lorsque un champ requis est laissé blanc.

en: <strong>Mail (2)</strong> is an additional mail template that works similar to Mail. Mail (2) is different in that it is sent only when Mail has been sent successfully.
fr: <strong>E-mail (2)</strong> est un modèle d’e-mail additionnel qui fonctionne de manière similaire à E-mail. E-mail (2) diffère en ce qu’il n’est envoyé que lorsque E-mail a été envoyé avec succès.

en: <strong>Mail</strong> manages a mail template (headers and message body) that this contact form will send when users submit it. You can use Contact Form 7&#8217;s mail-tags here.
fr: <strong>E-mail</strong> gère un modèle d’e-mail (en-têtes et corps du message) que ce formulaire de contact enverra lorsqu’une personne l’utilisera. Vous pouvez y utiliser les balises d’e-mail Contact Form 7.

en: <strong>Form</strong> is a content of HTML form. You can use arbitrary HTML, which is allowed inside a form element. You can also use Contact Form 7&#8217;s form-tags here.
fr: <strong>Formulaire</strong> est un contenu du formulaire HTML. Vous pouvez utiliser arbitrairement du code HTML, qui est autorisé à l’intérieur d’un élément de formulaire. Vous pouvez aussi utiliser les balises de formulaire de Contact Form 7 ici.

en: <strong>Title</strong> is the title of a contact form. This title is only used for labeling a contact form, and can be edited.
fr: <strong>Titre</strong> est le titre du formulaire de contact. Ce titre est uniquement utilisé pour nommer un formulaire de contact et peut être modifié.

en: On this screen, you can edit a contact form. A contact form is comprised of the following components:
fr: Sur cet écran, vous pouvez modifier le formulaire de contact. Un formulaire de contact comprend les composants suivants :

en: <strong>Duplicate</strong> - Clones that contact form. A cloned contact form inherits all content from the original, but has a different ID.
fr: <strong>Dupliquer</strong> - Duplique ce formulaire de contact. Un formulaire de contact dupliqué hérite de tout le contenu de l’original, mais a un identifiant différent.

en: <strong>Edit</strong> - Navigates to the editing screen for that contact form. You can also reach that screen by clicking on the contact form title.
fr: <strong>Modification</strong> - Rendez-vous sur la page d’édition pour ce formulaire de contact. Vous pouvez aussi atteindre cette page en cliquant sur le titre du formulaire de contact.

en: Hovering over a row in the contact forms list will display action links that allow you to manage your contact form. You can perform the following actions:
fr: Survoler une ligne dans la liste des formulaires de contact affichera les liens d’action qui vous serviront à gérer votre formulaire de contact. Vous pouvez effectuer les actions suivantes :

en: On this screen, you can manage contact forms provided by Contact Form 7. You can manage an unlimited number of contact forms. Each contact form has a unique ID and Contact Form 7 shortcode ([contact-form-7 ...]). To insert a contact form into a post or a text widget, insert the shortcode into the target.
fr: Sur cet écran, vous pouvez gérer les formulaires de contact fournis par Contact Form 7. Vous pouvez gérer un nombre illimité de formulaires de contact. Chaque formulaire de contact possède un ID unique et un code court Contact Form 7 ( [contact-form-7…]). Pour insérer un formulaire de contact dans une page ou un widget, insérer le code court dans la cible.

en: Mail-tags
fr: Balises d’e-mail

en: Form-tags
fr: Balises de formulaire

en: Available Actions
fr: Actions disponibles

en: Overview
fr: Vue d’ensemble

en: You can add customization code snippets here. For details, see %s.
fr: Vous pouvez ajouter des extraits de code de personnalisation ici. Plus de détails sur %s.

en: File attachments
fr: Fichiers joints

en: Use HTML content type
fr: Envoyer ce message au format HTML.

en: Exclude lines with blank mail-tags from output
fr: Exclure les lignes dont la balise d’e-mail est vide.

en: Message body
fr: Corps du message

en: Additional headers
fr: En-têtes additionnelles

en: Subject
fr: Objet

en: From
fr: De

en: To
fr: Pour

en: In the following fields, you can use these mail-tags:
fr: Dans les champs suivants, vous pouvez utiliser ces étiquettes d’e-mail :

en: Mail (2) is an additional mail template often used as an autoresponder.
fr: L’e-mail (2) est un modèle d’e-mail supplémentaire généralement utilisé pour les réponses automatisées.

en: Use Mail (2)
fr: Utiliser l’e-mail (2)

en: Mail (2)
fr: E-mail (2)

note: translators: date format, see https://www.php.net/date
en: Y/m/d
fr: d/m/Y

note: translators: %s: title of contact form
en: Edit &#8220;%s&#8221;
fr: Modifier « %s »

en: Edit
fr: Modifier

en: Author
fr: Auteur/autrice

en: Shortcode
fr: Code court

en: Title
fr: Titre

en: Additional Settings
fr: Réglages additionnels

note: translators: %d: number of additional settings
en: Additional Settings (%d)
fr: Réglages additionnels (%d)

en: Mail
fr: E-mail

en: Form
fr: Formulaire

en: Docs
fr: Documentation

en: You are about to delete this contact form.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
fr: Vous êtes sur le point de supprimer ce formulaire de contact.
    « Annuler » pour arrêter, « OK » pour supprimer.

en: Delete
fr: Supprimer

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Status
fr: État

en: You can also use this old-style shortcode:
fr: Vous pouvez aussi utiliser cet ancien modèle de code court :

en: Copy this shortcode and paste it into your post, page, or text widget content:
fr: Copiez ce code court et collez-le dans votre article, page ou widget :

en: Enter title here
fr: Saisissez le titre ici

en: Save
fr: Enregistrer

en: You are not allowed to edit this contact form.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour modifier ce formulaire de contact.

en: Spam filtering with Akismet
fr: Filtrage des spam avec Askimet

en: Setting up mail
fr: Réglages des e-mails

en: https://contactform7.com/donate/
fr: http://contactform7.com/donate/

en: Contact Form 7 needs your support.
fr: Contact Form 7 a besoin de votre soutien.

en: Dismiss
fr: Ignorer

note: translators: 1: version of Contact Form 7, 2: version of WordPress, 3: URL
en: <strong>Contact Form 7 %1$s requires WordPress %2$s or higher.</strong> Please <a href="%3$s">update WordPress</a> first.
fr: <strong>Contact Form 7 %1$s nécessite WordPress %2$s ou supérieur.</strong> Merci de commencer par <a href="%3$s">mettre à jour WordPress</a>.

en: Settings
fr: Réglages

en: Contact form deleted.
fr: Formulaire de contact supprimé.

en: Contact form saved.
fr: Formulaire de contact sauvegardé.

en: Contact form created.
fr: Formulaire de contact créé.

en: Search Contact Forms
fr: Rechercher dans les formulaires de contact

note: translators: %s: search keywords
en: Search results for &#8220;%s&#8221;
fr: Résultats de recherche pour « %s »

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
fr: Les modifications que vous avez faites seront perdues si vous quittez cette page.

en: Error in deleting.
fr: Erreur lors de la suppression.

en: You are not allowed to delete this item.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour supprimer cet élément.

en: You are not allowed to edit this item.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour modifier cet élément.

en: Integration
fr: Intégration

en: Add New
fr: Ajouter

en: Add New Contact Form
fr: Ajouter un formulaire de contact

en: Contact Forms
fr: Formulaires de contact

en: Edit Contact Form
fr: Modifier le formulaire de contact
