Plugins - Easy WP SMTP – WordPress SMTP and Email - en to da_DK translation catalogue (172 entries)

[ctx: "Note" as in "Note: keep this in mind"]
en: Note:
da_DK: Bemærk:

en: %1$s requires Easy WP SMTP plugin minimum version to be %2$s (you have version %3$s installed). Please update Easy WP SMTP plugin.
da_DK: %1$s kræver minimum Easy WP SMTP plugin version %2$s (du har version %3$s installeret). Opdater venligst Easy WP SMTP plugin.

[ctx: %s is replaced by "Support Forum" link]
en: Having issues or difficulties? You can post your issue on the %s
da_DK: Har du problemer? Du kan sende dit problem på %s

[ctx: %s is replaced by "rating" link]
en: Like the plugin? Please give us a %s
da_DK: Kan du lide plugin? Giv os en %s

[ctx: %s is replaced by <a target="_blank" href="https://easywpsmtp.com/easy-wp-smtp-plugin-quick-setup-guide/">Easy WP SMTP</a>]
en: Please visit the %s plugin's documentation page to learn how to use this plugin.
da_DK: Besøg %s plugin'ets dokumentationsside for at lære, hvordan du bruger dette plugin.

en: Actions in this section can (and some of them will) erase or mess up your settings. Use it with caution.
da_DK: Handlinger i dette afsnit kan (og sommetider vil) slette eller ødelægge dine indstillinger. Anvend med omtanke.

en: Additional Settings
da_DK: Yderligere indstillinger

en: Additional Settings (Optional)
da_DK: Yderligere indstillinger (Valgfrie)

en: Advanced Settings
da_DK: Avancerede indstillinger

en: All settings have been deleted and plugin is deactivated.
da_DK: Alle indstillingerne er slettet og plugin'et er deaktiveret.

en: Allow Insecure SSL Certificates
da_DK: Tillad usikre SSL-certifikater

en: Allows insecure and self-signed SSL certificates on SMTP server. It's highly recommended to keep this option disabled.
da_DK: Tillader usikre og selvsignerede SSL-certifikater på SMTP-server. Det anbefales stærkt at denne indstilling er deaktiveret.

en: An error occurred!
da_DK: Der opstod en fejl!

en: Are you enjoying Easy WP SMTP?
da_DK: Kan du lide at bruge Easy WP SMTP?

en: Are you sure want to clear log?
da_DK: Er du sikker på du vil rydde logfilen?

en: Are you sure you want to delete ALL your settings and deactive plugin?
da_DK: Er du sikker på du vil slette ALLE dine indstillinger og deaktivere plugin'et?

en: Automatic Updates
da_DK: Automatiske opdateringer

en: BCC Email Address
da_DK: BCC e-mail adresse

en: Block all emails
da_DK: Bloker alle e-mails

en: Can't clear log - file is not writeable.
da_DK: Kan ikke rydde logfil - filen er ikke skrivbar.

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Check this box to enable mail debug log
da_DK: Afkryds feltet for, at aktiver mail fejlfindingslog

en: Clear Log
da_DK: Ryd logfil

en: Coma-separated domains list. Example: domain1.com, domain2.com
da_DK: Komma adskilte domæner. Eksempel: domain1.com, domain2.com

en: Comma separated emails list. Example value: email1@domain.com, email2@domain.com
da_DK: Komma adskilte e-mail lister. Eksempel: email1@domain.com, email2@domain.com

en: Configure Email Logs
da_DK: Konfigurer e-mail logs

en: Copied!
da_DK: Kopieret!

en: Could not install the plugin. Plugin is not whitelisted.
da_DK: Kunne ikke installere pluginet. Plugin er ikke whitelistet.

en: Danger Zone
da_DK: Farezone

en: Delete Settings and Deactivate Plugin
da_DK: Slet indstillinger og deaktiver plugin

en: Dismiss this notice
da_DK: Luk denne besked

en: Docs
da_DK: Dokumentation

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Don't Replace "From" Field
da_DK: Erstat ikke "Fra" feltet

en: Easy WP SMTP DB tables are created
da_DK: Easy WP SMTP DB-tabeller er oprettet

en: Easy WP SMTP Settings
da_DK: Easy WP SMTP indstillinger

en: Easy WP SMTP is using custom database tables for some of its features. In order to work properly, the custom tables should be created, and it seems they are missing. Please try to <a href="%1$s">create the missing DB tables by clicking on this link</a>. If this issue persists, please <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">contact our support</a>.
da_DK: Easy WP SMTP bruger brugerdefinerede databasetabeller til nogle af sine funktioner. For at fungere korrekt skal de brugerdefinerede tabeller oprettes, og det ser ud til, at de mangler. Prøv venligst at <a href="%1$s">oprette de manglende DB-tabeller ved at klikke på dette link</a>.  Hvis dette problem fortsætter, bedes du <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">kontakte vores support</a>.

en: Email Changed
da_DK: E-mail adressen er ændret

en: Enable Auto TLS
da_DK: Aktiver Auto TLS

en: Enable Debug Log
da_DK: Aktiver fejlfindingslog

en: Enable Domain Check
da_DK: Aktiver domæne tjek

en: Encrypt Password
da_DK: Krypter adgangskode

en: Enter a subject for your message
da_DK: Indtast et emne for din meddelelse

en: Enter the recipient's email address
da_DK: Indtast modtagerens e-mail adresse

en: Error occurred:
da_DK: Der er sket en fejl:

en: Follow this link to get a Server API Token from Postmark: %s.
da_DK: Følg dette link for at få et server-API-token fra Postmark: %s.

en: Following error occurred when attempting to send test email:
da_DK: Følgende fejl opstod ved forsøg på at sende en test e-mail:

en: For most servers SSL/TLS is the recommended option
da_DK: For de fleste servere er SSL/TLS en anbefalet indstilling

en: For most servers TLS is the recommended option. If your SMTP provider offers both SSL and TLS options, we recommend using TLS.
da_DK: For de fleste servere er TLS den anbefalede løsning. Hvis din SMTP-udbyder tilbyder både SSL- og TLS-muligheder, anbefaler vi at bruge TLS.

en: Force From Name Replacement
da_DK: Gennemtving udskiftning af afsendernavn

en: From Email
da_DK: Fra e-mail

en: From Email Address
da_DK: Afsender e-mail adresse

en: From Name
da_DK: Fra navn

en: General Settings
da_DK: Generelle indstillinger

en: Get Easy WP SMTP Pro
da_DK: Få Easy WP SMTP Pro

en: Get Server API Token
da_DK: Hent server-API-token

en: Give Feedback
da_DK: Giv feedback

en: Go back to the Dashboard
da_DK: Gå tilbage til kontrolpanelet

en: Google API Error.
da_DK: Google API Fejl.

en: Help
da_DK: Hjælp

en: Here are the domains and email addresses that have been verified and can be used as the From Email.
da_DK: Her er de domæner og e-mailadresser, der er blevet verificeret, og som kan bruges som fra-email.

en: Hide
da_DK: Skjul

en: Hide Debug Log
da_DK: Skjul fejlfindingslog

en: I Understand, Continue
da_DK: Jeg forstår, fortsæt

en: I already did
da_DK: Allerede gjort

en: Icon
da_DK: Ikon

en: If email's From Name is empty, the plugin will set the above value regardless.
da_DK: Hvis e-mail feltet Fra navn er tomt, vil plugin'et anvende ovenstående værdi uanset.

en: Invalid SendGrid API key
da_DK: Ugyldig SendGrid API-nøgle

en: Let's Get Started
da_DK: Lad os komme i gang

en: Log cleared.
da_DK: Logfilen er ryddet.

en: Message
da_DK: Besked

en: No
da_DK: Nej

en: No registered domains or emails.
da_DK: Ingen registrerede domæner eller e-mails.

en: No thanks
da_DK: Nej tak

en: Nonce check failed.
da_DK: Nonce-kontrol mislykkedes.

en: None
da_DK: Ingen

en: Nope, maybe later
da_DK: Nej, måske senere

en: Not Really
da_DK: Ikke rigtig

en: OFF
da_DK: FRA

en: OK, you deserve it
da_DK: OK, du fortjener det

en: ON
da_DK: TIL

en: Optimize Email Sending
da_DK: Optimer afsendelse af e-mail

en: Optional. This email address will be used in the 'BCC' field of the outgoing emails. Use this option carefully since all your outgoing emails from this site will add this address to the BCC field. You can also enter multiple email addresses (comma separated).
da_DK: Valgfri. Denne e-mail-adresse vil blive brugt i feltet 'BCC' i de udgående e-mails. Brug denne indstilling omhyggeligt, da alle dine udgående e-mails fra dette websted vil blive tilføjet denne adresse i BCC-feltet. Du kan også indtaste flere e-mail-adresser (kommasepareret).

en: Optional. This email address will be used in the 'Reply-To' field of the email. Leave it blank to use 'From' email as the reply-to value.
da_DK: Valgfrit. E-mail adressen vil anvendes i "Svar-til" feltet på e-mailen. Efterlad feltet tomt for at anvende "Fra" e-mail som Svar-til e-mail adresse.

en: PHP OpenSSL extension is not installed on the server. It is required for encryption to work properly. Please contact your server administrator or hosting provider and ask them to install it.
da_DK: PHP OpenSSL-udvidelse er ikke installeret på serveren. Det kræves for at kryptering fungerer korrekt. Kontakt din serveradministrator eller websted udbyder og bede dem om at installere den.

en: PHP OpenSSL extension is not installed on the server. It's required by Easy WP SMTP plugin to operate properly. Please contact your server administrator or hosting provider and ask them to install it.
da_DK: PHP OpenSSL-udvidelse er ikke installeret på serveren. Det kræves af Easy WP SMTP-plugin for at fungere korrekt. Kontakt din serveradministrator eller websted udbyder og bede dem om at installere den.

en: Password Changed
da_DK: Adgangskoden er ændret

en: Please configure your SMTP credentials in the <a href="%s">settings menu</a> in order to send email using Easy WP SMTP plugin.
da_DK: Konfigurer dine SMTP godkendelser i <a href="%s">indstillings menuen</a> for at sende e-mail ved brug af Easy WP SMTP pluginet.

en: Please enter a domain
da_DK: Indtast venligst et domæne

en: Please enter a valid email address in the 'FROM' field.
da_DK: Indtast en gyldig e-mail adresse i feltet ‘Fra’.

en: Please enter a valid email address in the recipient email field.
da_DK: Indtast en gyldig e-mail adresse i modtagerfeltet.

en: Please enter a valid port in the 'SMTP Port' field.
da_DK: Indtast en gyldig port i feltet ’SMTP port’.

en: Please refresh the page and try again.
da_DK: Genopfrisk siden og prøv igen.

en: Plugin Status
da_DK: Pluginstatus

en: Rate Us
da_DK: Bedøm os

en: Rate on WordPress.org
da_DK: Bedøm os på WordPress.org

en: Read how to set up Postmark
da_DK: Læs, hvordan du sætter Postmark op

en: Read how to set up SendGrid
da_DK: Læs, hvordan du sætter SendGrid op

en: Recommended
da_DK: Anbefalet

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Remove Password
da_DK: Fjern adgangskode

en: Reply-To Email Address
da_DK: Svar-til e-mail adresse

en: Resend
da_DK: Send igen

en: SMTP Authentication
da_DK: SMTP-godkendelse

en: SMTP Configuration Settings
da_DK: SMTP-indstillinger

en: SMTP Host
da_DK: SMTP vært

en: SMTP Password
da_DK: SMTP adgangskode

en: SMTP Port
da_DK: SMTP port

en: SMTP Settings
da_DK: SMTP indstillinger

en: SMTP Username
da_DK: SMTP brugernavn

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: Save Settings
da_DK: Gem indstillinger

en: Save and Continue
da_DK: Gem og fortsæt

en: Self-destruct
da_DK: Selvdestruere

en: Send Test Email
da_DK: Send test e-mail

en: Send a Test
da_DK: Send en test

en: Sending...
da_DK: Afsender...

en: Server API Token:
da_DK: Server API-nøgle

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Settings are not saved.
da_DK: Indstillingerne blev ikke gemt.

en: Settings saved.
da_DK: Indstillingerne er gemt.

en: Show
da_DK: Vis

en: Show Debug Log
da_DK: Vis fejlfindingslog

en: Sign in with Google
da_DK: Log på med Google

en: Sorry, but the Gmail mailer isn’t available in the lite version. Please upgrade to PRO to unlock this mailer and much more.
da_DK: Beklager, men Gmail-maileren er ikke tilgængelig i lite-versionen. Opgrader venligst til PRO for at låse op for denne mailer og meget mere.

en: Star icon
da_DK: Stjerne ikon

en: Subject
da_DK: Emne

en: Submit Feedback
da_DK: Send din feedback

en: Substitute Mode
da_DK: Erstatningstilstand

en: Support Forum
da_DK: Support forum

en: Test Email
da_DK: Test e-mail

en: Test email was successfully sent. No errors occurred during the process.
da_DK: Test e-mail blev sendt. Der opstod ingen fejl under processen.

en: That’s awesome! Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
da_DK: Fantastisk! Vil du gøre mig en STOR tjeneste og give det 5-stjerner i bedømmelse på WordPress og hjælpe os med at sprede dit budskab og styrke vores motivation?

en: The password to login to your mail server
da_DK: Adgangskoden som anvendes til login på din mail server

en: The port to your mail server
da_DK: Porten som anvendes af din mailserver

en: The username to login to your mail server
da_DK: Brugernavnet som anvendes til login på din mailserver

en: This email address will be used in the 'From' field.
da_DK: Denne e-mail adresse vil blive anvendt i feltet ‘Fra’.

en: This option is useful when you are using several email aliases on your SMTP server. If you don't want your aliases to be replaced by the address specified in "From" field, enter them in this field.
da_DK: Denne indstilling er nyttig, når du bruger flere e-mail-aliasser på din SMTP-server. Hvis du ikke ønsker, at dine aliasser skal erstattes af den adresse, der er angivet i "Fra" -feltet, skal du indtaste dem i dette felt.

en: This option is usually used by developers only. SMTP settings will be used only if the site is running on following domain(s):
da_DK: Denne mulighed bruges normalt kun af udviklere. SMTP-indstillinger bruges kun, hvis webstedet kører på følgende domæne:

en: This options should always be checked 'Yes'
da_DK: Indstillingen bør altid være afkrydset som "Ja"

en: This text will be used in the 'FROM' field
da_DK: Denne tekst vil blive anvendt i feltet ‘Fra’.

en: This will remove ALL your settings and deactivate the plugin. Useful when you're uninstalling the plugin and want to completely remove all crucial data stored in the database.
da_DK: Dette vil fjerne ALLE dine indstillinger og deaktiver plugin'et. Brugbart når du afinstaller plugin'et og ønsker fuldstændig, at slette alle kritiske data som er opbevaret i databasen.

en: To
da_DK: Til

en: Triple-check the plugin settings and consider reconfiguring to make sure everything is correct. Maybe there was an issue with copy&pasting.
da_DK: Dobbelttjek plugin-indstillingerne, og overvej at omkonfigurere for at sikre, at alt er korrekt. Måske var der et problem med at copy&paste.

en: Try to use a separate project for your emails, so the project has only 1 Gmail API in it enabled. You will need to remove the old project and create a new one from scratch.
da_DK: Prøv at bruge et separat projekt til dine e-mails, så projektet kun har 1 Gmail API aktiveret. Du bliver nødt til at fjerne det gamle projekt og oprette et nyt fra bunden.

en: Type of Encryption
da_DK: Type af kryptering

en: Value
da_DK: Værdi

en: Verify Email
da_DK: Bekræft e-mail

en: Verify Email Address
da_DK: Bekræft e-mailadresse

en: View DNS
da_DK: Se DNS

en: View Log
da_DK: Vis logfil

en: Warning icon
da_DK: Advarselsikon

en: Warning! This can't be undone.
da_DK: Advarsel! Dette kan ikke fortrydes.

en: We're sorry to hear you aren't enjoying Easy WP SMTP. We would love a chance to improve. Could you take a minute and let us know what we can do better?
da_DK: Vi er kede af at høre du ikke kunne bruge Easy WP SMTP. Vi vil gerne have en chance for at forbedre det. Vil du bruge et minut på at lade os høre hvad vi kan gøre bedre?

en: When enabled, plugin attempts to block ALL emails from being sent out if domain mismatch.
da_DK: Når det er aktiveret, forsøger plugin at blokere ALLE e-mails fra at blive sendt ud, hvis domænet ikke matcher.

en: When enabled, the plugin will set the above From Name for each email. Disable it if you're using contact form plugins, it will prevent the plugin from replacing form submitter's name when contact email is sent.
da_DK: Når det er aktiveret, sætter plugin'et ovenstående Fra navn på hver e-mail. Deaktiver det, hvis du bruger kontaktformular plugin'er da det forhindrer plugin'et i at erstatte formularens navn, når en kontakt-e-mail sendes.

en: When enabled, the plugin will substitute occurances of the above From Email with the Reply-To Email address. The Reply-To Email will still be used if no other Reply-To Email is present. This option can prevent conflicts with other plugins that specify reply-to email addresses but still replaces the From Email with the Reply-To Email.
da_DK: Når det er aktiveret, erstatter plugin'et forekomster af ovenstående Fra e-mail med Svar-til e-mail adressen. Svar-til e-mail adressen vil stadig blive anvendt hvis der ikke er valgt en anden Svar-til e-mail adresse. Indstillingen kan forhindre konflikter mellem andre plugin'er som specificerer svar-til e-mail adresser.

en: When enabled, your SMTP password is stored in the database using AES-256 encryption.
da_DK: Når det er aktiveret, gemmes din SMTP-adgangskode i databasen ved hjælp af AES-256-kryptering.

en: Write your email message
da_DK: Skriv din e-mail meddelelse

en: Yes
da_DK: Ja

en: You can request your hosting provider for the SMTP details of your site. Use the SMTP details provided by your hosting provider to configure the following settings.
da_DK: Du kan anmode om din websted udbyder om SMTP-oplysningerne til dit websted. Brug SMTP-oplysningerne, der leveres af din websted udbyder, til at konfigurere følgende indstillinger.

en: You can use this section to send an email from your server using the above configured SMTP details to see if the email gets delivered.
da_DK: Du kan bruge dette afsnit til at sende en e-mail fra din server ved hjælp af ovenstående konfigurerede SMTP-oplysninger for at se, om e-mailen bliver leveret.

en: You have unsaved settings. In order to send a test email, you need to go back to previous tab and click "Save Changes" button first.
da_DK: Du har indstillinger som ikke er gemte. For at sende en test-e-mail skal du gå tilbage til forrige faneblad og først klikke på "Gem ændringer" -knappen.

en: You may have added a new API to a project
da_DK: Du har måske tilføjet et nyt API til et projekt

en: Your Email Address
da_DK: Din e-mailadresse

en: Your PHP version is %s, encryption function requires PHP version 5.3.0 or higher.
da_DK: Din PHP-version er %s, krypteringsfunktionen kræver PHP-version 5.3.0 eller nyere.

en: Your mail server
da_DK: Din mailserver

en: debug log for this test email will be automatically displayed right after you send it. Test email also ignores "Enable Domain Check" option.
da_DK: fejlfindingslogfil til denne test-e-mail vises automatisk lige efter du har sendt den. Test e-mail ignorerer også indstillingen "Aktiver domæne kontrol" indstillingen.

en: debug log is reset when the plugin is activated, deactivated or updated.
da_DK: log til fejlfinding bliver nulstillet, når pluginet bliver aktiveret, deaktiveret eller opdateret.

en: rating
da_DK: bedømmelse

en: when you click "Save Changes", your actual password is stored in the database and then used to send emails. This field is replaced with a gag (#easywpsmtpgagpass#). This is done to prevent someone with the access to Settings page from seeing your password (using password fields unmasking programs, for example).
da_DK: når du klikker på "Gem ændringer", gemmes din faktiske adgangskode i databasen og bruges til at sende e-mails. Dette felt erstattes med en gag (# easywpsmtpgagpass #). Dette gøres for at forhindre, at en person, der har adgang til siden Indstillinger, kan se din adgangskode (f.eks. Ved hjælp af kodeord felter, der maskerer programmer).

en: ~ Easy WP SMTP team
da_DK: ~ Easy WP SMTP teamet
