Plugins - Jetpack by WordPress.com - Stable (latest release) - en to fi translation catalogue (1351 entries)

en: Images
fi: Kuvia

[ctx: Module Name]
en: Lazy Images
fi: Vieritettäessä latautuvat kuvat

[ctx: Module Name]
en: Comment Likes
fi: Kommenttien tykkäykset

[ctx: Module Description]
en: Increase visitor engagement by adding a Like button to comments.
fi: Kasvata vierailijoiden sitoutumista lisäämällä Tykkäys painike kommentteihin.

[ctx: Module Name]
en: Search
fi: Haku

[ctx: Module Description]
en: Replaces the admin bar with a useful toolbar to quickly manage your site via WordPress.com.
fi: Korvaa hallintapaneelin palkin hyödyllisellä työkalupalkilla. Voit nopeasti hallita sivustoa WordPress.com kautta.

[ctx: Module Name]
en: WordPress.com Toolbar
fi: WordPress.com työkalupalkki

[ctx: Module Description]
en: Display different types of content on your site with custom content types.
fi: Näytä sivustolla erityyppistä sisältöä mukautetuilla sisältötyypeillä.

[ctx: Module Description]
en: Set up Google Analytics without touching a line of code.
fi: Ota Google Analytics käyttöön koskematta lähdekoodiin.

en: Jetpack is not connected. Please connect Jetpack by visiting <a href='%s'>Settings</a>.
fi: Jetpackia ei ole yhdistetty. Yhdistä Jetpack kohteessa <a href='%s'>Asetukset</a>.

en: Advertisements
fi: Mainokset

en: Items to show:
fi: Näytettäviä kohteita:

en: Display upcoming events from an iCalendar feed.
fi: Näytä tulevat tapahtumat iCalendar syötteestä.

en: Upcoming Events
fi: Tulevat Tapahtumat

en: Minutes
fi: Minuuttia

en: Hour
fi: Tunti

en: Year
fi: Vuosi

en: Day
fi: Päivä

en: Month
fi: Kuukausi

en: The Big Day
fi: Suuri Päivä

en: Milestone
fi: Virstanpylväs

en: Translate
fi: Käännä

en: Maximum: %s
fi: Korkeintaan: %s

en: Minimum: %s
fi: Vähintään: %s

en: Contact Info & Map
fi: Yhteystiedot ja Kartta

en: The big day is here.
fi: Suuri päivä on nyt.

en: Display a countdown to a certain date.
fi: Näytä laskenta tiettyyn päivään

en: Provide your readers with the option to translate your site into their preferred language.
fi: Tarjoa lukijoillesi mahdollisuus kääntää sivustosi heidän haluamalleen kielelle.

en: Width in pixels:
fi: Leveys (pikseliä):

en: Tag Dimensions:
fi: Avainsanan Mitat:

en: Insert an ad unit wherever you can place a widget.
fi: Lisää mainosyksikkö paikkaan johon voit lisätä vimpaimen.

en: Error connecting to API.
fi: Virhe yhdistettäessä rajapintaan.

note: Translators: the "Blog URL" field mentioned is the input field labeled as such in the widget form.
en: The Blog URL is not properly setup in the widget.
fi: Vimpaimessa oleva Blogin verkko-osoite ei ole oikein asetettu.

en: It looks like the WordPress site URL is incorrectly configured. Please check it in your widget settings.
fi: Näyttää siltä, että WordPress -sivuston verkko-osoite on väärin. Tarkasta se vimpaimen asetuksista.

en: iCalendar Feed URL:
fi: iCalendar syötteen verkko-osoite:

en: Height in pixels
fi: Korkeus pikseliä:

en: Height in pixels:
fi: Korkeus pikseliä:

en: Image missing or invalid URL. Please check the Image widget URL in your <a href="%s">widget settings</a>.
fi: Kuva puuttuu tai verkko-osoite ei kelpaa. Tarkista kuvavimpaimen verkko-osoite <a href="%s">vimpaimen asetuksissa</a>.

en: Width in pixels
fi: Leveys pikseliä

en: (at most 10)
fi: (korkeintaan 10)

en: Authors
fi: Kirjoittajat

en: Display on pages
fi: Näytä sivuilla

en: Display on blog and archives
fi: Näytä blogissa ja arkistoissa

en: Display author
fi: Näytä kirjoittaja

en: Display tags
fi: Näytä avainsanat

en: Display categories
fi: Näytä kategoriat

en: Display on single posts
fi: Näytä yksittäisissä artikkeleissa

en: Hit counter is delayed by up to 60 seconds.
fi: Laskurin viive on jopa 60 sekuntia.

note: Translators: Number of views, plural
en: hits
fi: osumia

en: Blog Stats
fi: Blogin tilastot

en: Show a hit counter for your blog.
fi: Näytä kävijälaskuri blogissa.

en: Author Bio
fi: Kirjoittajan tiedot

en: Blog Display
fi: Bloginäyttö

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages.
fi: Valitse blogi- ja arkistosivuille joko koko kirjoitus tai ote.

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages, or opt for the theme's default combination of excerpt and full post.
fi: Valitse blogi- ja arkistosivuille joko koko kirjoitus tai ote tai vaihtoehtoisesti teeman oletusasetus ote ja koko kirjoitus.

en: Post excerpt
fi: Ote kirjoituksesta

en: Full post
fi: Koko kirjoitus

en: Content Options
fi: Sisältövaihtoehdot

en: There is no excerpt because this is a protected post.
fi: Kirjoitus on suojattu, joten otetta ei näytetä.

en: View all posts by %s
fi: Näytä kaikki %s kirjoitukset

en: No Avatars
fi: Ei Avatar-kuvia.

en: Avatar Size (px):
fi: Avatarin koko (px);

en: Number of posts to show for each author:
fi: Kirjoittajan kirjoituksia näytetään korkeintaan kpl:

en: Display all authors (including those who have not written any posts)
fi: Näytä kaikki kirjoittajat (myös ne jotka eivät ole kirjoittaneet mitään)

en: Display blogs authors with avatars and recent posts.
fi: Näytä blogin kirjoittajat, heidän avatarit ja viimeisimmät kirjoitukset.

en: Display date
fi: Näytä päivämäärä

en: Post Details
fi: Kirjoituksen tiedot

en: Published by %s
fi: Julkaissut %s

[ctx: Module Name]
en: Ads
fi: Mainokset

[ctx: Module Description]
en: Earn income by allowing Jetpack to display high quality ads.
fi: Hanki tuloja kun sallit Jetpackin näyttää korkealaatuisia mainoksia.

[ctx: Module Description]
en: Control where widgets appear on your site.
fi: Hallitse vimpainten esityspaikkoja sivustolla.

[ctx: Module Description]
en: Establish your site's authenticity with external services.
fi: Muodosta sivuston aitous ulkopuolisiin palveluihin.

[ctx: Module Description]
en: Make it easy for search engines to find your site.
fi: Tee hakukoneille helpoksi löytää sivusto.

[ctx: Module Description]
en: Publish posts by sending an email
fi: Julkaise artikkeleita lähettämällä sähköposti

[ctx: Module Description]
en: Receive instant notifications of site comments and likes.
fi: Vastaanota välittömästi ilmoitus sivustolle tulleista kommenteista ja tykkäyksistä.

[ctx: Module Description]
en: Allow applications to securely access your content.
fi: Salli sovelluksille suojattu pääsy sivuston sisältöön.

[ctx: Module Description]
en: Automatically load new content when a visitor scrolls
fi: Lataa automaattisesti uutta sisältöä kun vierailija vierittää näyttöä

[ctx: Module Description]
en: Display images and galleries in a gorgeous, full-screen browsing experience
fi: Näytä selaimessa kuvia ja gallerioita hienolla koko ruudun esitystavalla

en: Switch
fi: Vaihda

en: (modified %s ago)
fi: (muokattu %s sitten)

en: Select a theme&hellip;
fi: Valitse teema&hellip;

en: Media Width
fi: Median leveys

[ctx: Toolbar button to get help with custom CSS]
en: Help
fi: Apua

[ctx: Toolbar button to see full CSS revision history]
en: See full history
fi: Katso koko historiaa

en: On Mobile
fi: Mobiililaitteessa

en: Start Fresh
fi: Aloita puhtaalta pöydältä

en: Don't use the theme's original CSS.
fi: Älä käytä teeman alkuperäistä CSS-tyylitiedostoa.

en:  The default content width for the <strong>%1$s</strong> theme is %2$d pixel. |  The default content width for the <strong>%1$s</strong> theme is %2$d pixels.
fi[0]: Sisällön oletusleveys <strong>%1$s</strong> teemassa on %2$d pikseli.
fi[1]: Sisällön oletusleveys <strong>%1$s</strong> teemassa on %2$d pikseliä.

en: Set a different content width for full size images.
fi: Aseta poikkeava sisällön leveys täysikokoisille kuville.

en: CSS Migrated from Jetpack:
fi: CSS-tyylitiedosto siirrettiin Jetpackista:

en: Option deleted, re-migrate via `wp jetpack custom-css migrate`.
fi: Vaihtoehto poistettu, siirrä uudelleen käyttäen `wp jetpack tuo oma-css`.

en: Manage with Live Preview
fi: Hallinnoi Live esikatselussa

en: Custom CSS is now managed in the Customizer.
fi: Mukautettua CSS-tyylitiedostoa hallitaan nyt Mukauttimessa.

en: Preprocessor
fi: Preprocessor (esikäsittelijä)

en: Enable WordPress REST API to unlock Jetpack's full potential!
fi: Ota käyttöön WordPress REST-rajapinta jotta saat Jetpack'in kaikki ominaisuudet!

en: WordPress REST API is disabled
fi: WordPress REST-rajapinta ei ole käytössä

en: 50 community members
fi: 50 yhteisön jäsentä

en: 10 community members
fi: 10 yhteisön jäsentä

en: Show a maximum of
fi: Näytä enintään

en: Community
fi: Yhteisö

en: Display members of your site's community.
fi: Näytä sivustosi yhteisön jäsenet.

en: Google Translate
fi: Google Kääntäjä

[ctx: A header for the video sharing options area]
en: Share
fi: Jaa

[ctx: A header for the shortcode display]
en: Shortcode
fi: Lyhytkoodi

en: VideoPress Information
fi: VideoPress tiedot

en: Include activity from likers
fi: Sisällytä tykkääjien toimet

en: Include activity from commenters
fi: Sisällytä kommentoijien toimet

en: Status updated
fi: Tila päivitetty

en: My Community
fi: Yhteisöni

[ctx: A header for the video rating area]
en: Rating
fi: Arvostelu

[ctx: A header for the short description display]
en: Description
fi: Kuvaus

en: Title will appear on the first frame of your video
fi: Otsikko esitetään videon ensimmäisellä ruudulla

en: There was an issue saving your updates to the VideoPress service. Please try again later.
fi: Tapahtui virhe päivitysten tallentamisessa VideoPress -palveluun. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: I'm just starting out; leave me a comment or a like :)
fi: Olen aloittelija;  jätä kommentti tai anna tykkäys :)

en: There are no users to display in this <a href="%1$s">My Community widget</a>. <a href="%2$s">Want more traffic?</a>
fi: Ei käyttäjiä näytettäväksi <a href="%1$s">Oma Yhteisö vimpaimessa</a>. <a href="%2$s">Tahdotko lisää liikennettä?</a>

en: Include activity from followers
fi: Sisällytä seuraajien toiminta

en: A valid post_id is required.
fi: Tarvitaan kelvollinen post_id .

en: That post does not have a VideoPress video associated to it.
fi: Artikkeliin ei ole kytketty VideoPress videota.

en: Found no available cron jobs.
fi: Ajastettuja tehtäviä ei löytynyt.

en: Found %d available cron job. | Found %d available cron jobs.
fi[0]: Löytyi %d ajastettu tehtävä.
fi[1]: Löytyi %d ajastettua tehtävää.

en: You need to provide the name of the cronjob to schedule.
fi: Anna ajastetulle tehtävälle nimi jotta voit ajastaa sen.

en: There is no cron named %s.
fi: Ei ole %s nimellä ajastettua tehtävää.

en: The cron is not scheduled to run.
fi: Ajastettu tehtävä ei ole ajastettu.

en: Cron will run at: %s GMT
fi: Ajastettu tehtävä suoritetaan: %s GMT

en: The cron named `%s` was scheduled.
fi: `%s` niminen ajastettu tehtävä ajastettiin.

en: The cron named `%s` was removed from the schedule.
fi: `%s` niminen ajastettu tehtävä poistettiin aikataulusta.

en: Sorry, that Pinterest URL was not recognized.
fi: Pahoittelemme, Pinterest verkko-osoitetta ei tunnistettu.

[ctx: Posts about Category written by John and Bob]
en: Posts about %1$s written by %2$l
fi: Artikkelit aiheesta %1$s , kirjoittanut %2$l

[ctx: Read all of the posts by Author Name on Blog Title]
en: Read all of the posts by %1$s on %2$s
fi: Lue kaikki %1$s kirjoittajan artikkelit %2$s sivustolla

en: Better results on search engines and social media.
fi: Parempi näkyvyys hakukoneiden hakutuloksissa ja sosiaalisessa mediassa.

en: Logging in with WordPress.com is disabled for sites that are in staging mode.
fi: Sisäänkirjautuminen WordPress.com tunnuksilla on estetty näytöstilassa olevilla sivustoilla.

en: This theme does not exist
fi: Tätä teemaa ei ole

en: SEO tools are not enabled for this site.
fi: Hakukoneoptimointityökaluja ei ole otettu käyttöön tällä sivustolla.

[ctx: Module Description]
en: Better results on search engines and social media.
fi: Parempi näkyvyys hakukoneiden hakutuloksissa ja sosiaalisessa mediassa.

[ctx: Module Name]
en: SEO Tools
fi: Hakukoneoptimointi työkalut

en: Sorry, you cannot view this resource.
fi: Pahoittelemme, et voi katsoa tätä sisältöä.

en: Problem downloading theme
fi: Ongelma teeman latauksessa

en: Problem creating file for theme download
fi: Ongelma tiedoston luomisessa kun ladataan teemaa

en: Invalid SEO title format.
fi: Hakukoneille tehdyn otsikon muoto ei kelpaa.

en: Invalid SEO meta description value.
fi: Hakukoneille tehdyn metakuvauksen arvo ei kelpaa.

en: Cannot parse URL %s
fi: Ei voi tulkita %s verkko-osoitetta

en: An administrator of this site can take Jetpack out of Safe Mode.
fi: Sivuston järjestelmänvalvoja voi ottaa Jetpackin pois Turvatilasta (Safe Mode).

en: Jetpack has been placed into Safe Mode. Learn more about <a href="%1$s">Safe Mode</a>.
fi: Jetpack on asetettu Turvatilaan (Safe Mode). Lue lisää <a href="%1$s">Turvatila</a>sta.

en: Unsure what to do? <a href="%1$s">Read more about Jetpack Safe Mode</a>
fi: Etkö tiedä mitä tekisit? <a href="%1$s">Lue lisää Jetpack Turvatilasta</a>

en: Start Fresh &amp; Create New Connection
fi: Aloita puhtaalta pöydältä &amp; Luo uusi yhteys

en: No. <a href="%1$s">%2$s</a> is a new and different website that's separate from
    					<a href="%3$s">%4$s</a>. It requires  a new connection to WordPress.com for new stats and subscribers.
fi: Ei. <a href="%1$s">%2$s</a> on uusi, erillään oleva eri sivusto kuin 
    					<a href="%3$s">%4$s</a>. Se tarvitsee uuden yhteyden WordPress.com'iin ja uudet tilastot sekä tilaajat.

en: Is %1$s the new home of %2$s?
fi: Onko %1$s %2$s'n uusi koti?

en: Fix Jetpack's Connection
fi: Korjaa Jetpackin Yhdistäminen

en: Yes. <a href="%1$s">%2$s</a> is replacing <a href="%3$s">%4$s</a>. I would like to
    					migrate my stats and subscribers from <a href="%3$s">%4$s</a> to <a href="%1$s">%2$s</a>.
fi: Kyllä. <a href="%1$s">%2$s</a> korvaa <a href="%3$s">%4$s</a>'n. Haluan
    					siirtää tilastoni ja tilaajani täältä: <a href="%3$s">%4$s</a> tänne: <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Migrate Stats &amp; Subscribers
fi: Siirrä Tilastot &amp; Tilaajat

en: Confirm Safe Mode
fi: Vahvista Turvatila

en: If this is a separate and new website, or the new home of <a href="%1$s">%2$s</a>,
    					we recommend turning Safe Mode off, and re-establishing your connection to WordPress.com.
fi: Jos tämä on erillinen ja uusi sivusto, tai uusi koti <a href="%1$s">%2$s</a> -sivustolle, 
    					suosittelemme ottamaan Turvatilan pois päältä ja yhdistämään uudestaan WordPress.com'iin.

en: Is this website a temporary duplicate of <a href="%1$s">%2$s</a> for the purposes
    					of testing, staging or development? If so, we recommend keeping it in Safe Mode.
fi: Onko tämä väliaikainen kaksoiskappale <a href="%1$s">%2$s</a> -sivustosta 
    					testaustarkoituksiin, näytökseen tai kehitykseen? Mikäli on, suosittelemme pitämään sen Turvatilassa.

en: Try Again
fi: Yritä uudestaan

en: Something went wrong:
fi: Jotain meni pieleen:

en: Jetpack Safe Mode
fi: Jetpack turvatilassa

en: Please confirm Safe Mode or fix the Jetpack connection. Select one of the options below or <a href="%1$s">learn
    					more about Safe Mode</a>.
fi: Ole hyvä ja vahvista Turvatila tai korjaa Jetpack -yhteys. Valitse yksi alla olevista vaihtoehdoista tai <a href="%1$s">opi 
    					lisää Turvatilasta</a>.

note: translators: Two URLs. The first is the locally-recorded value, the second is the value as recorded on WP.com.
en: Your url is set as `%1$s`, but your WordPress.com connection lists it as `%2$s`!
fi: Verkko-osoitteesi on `%1$s`, mutta WordPress.com näyttää sen näin: `%2$s`!

en: Jetpack has been placed into <a href="%1$s">Safe mode</a> because we noticed this is an exact copy of <a href="%2$s">%3$s</a>.
fi: Jetpack on asetettu <a href="%1$s">Turvatilaan</a>, koska huomasimme sen olevan tarkka kopio tästä: <a href="%2$s">%3$s</a>.

note: Translators: the plural variable is a comma-separated list. Example: dog, cat, bird.
en: Invalid option: %s. | Invalid options: %s.
fi[0]: Epäkelpo vaihtoehto: %s.
fi[1]: Epäkelvot vaihtoehdot: %s.

en: The requested Jetpack data updates were successful.
fi: Pyydetyt Jetpack tietojen päivitykset onnistuivat.

en: Could not confirm migration.
fi: Siirtoa ei voitu vahvistaa.

en: Could not delete sync error option.
fi: Synkronointivirheen vaihtoehtoa ei voitu poistaa.

en: Could not confirm safe mode.
fi: Turvatilaa ei voitu vahvistaa.

en: %s must be an array of post types.
fi: %s on oltava sisältötyyppien matriisi/taulu

en: Yandex Site Verification
fi: Yandex Sivuston vahvistaminen

en: There was an error creating a user for you. Please contact the administrator of your site.
fi: Käyttäjän luomisessa tapahtui virhe. Ota yhteys sivuston järjestelmänvalvojaan.

en: There was an error logging you in via WordPress.com, please try again or try logging in with your username and password.
fi: Virhe kirjautuessa WordPress.com'iin, ole hyvä ja yritä uudelleen tai yritä kirjautua käyttäjätunnuksella ja salasanalla.

en: Logging in with WordPress.com is not currently available because this site is experiencing connection problems.
fi: Kirjautuminen WordPress.com'iin ei ole nyt käytössä koska tällä sivustolla on yhteysongelmia.

en: Publish posts on your site by writing and sending an email from any email client instead of using the post editor.
fi: Julkaise artikkeleita sivustolla lähettämällä sähköpostia millä tahansa sähköpostiohjelmalla sen sijaan että käyttäisit artikkelien muokkainta.

en: Add to or replace your theme's CSS including mobile styles, LESS, and SaSS.
    		Includes syntax coloring, auto-indentation, and immediate CSS validation.
fi: Lisää tai korvaa teeman CSS-tyylitiedosto, myös mobiilityylit, LESS, ja SaSS.
    		Sisältää syntaksin värityksen, automaattisen sisennyksen, ja välittömän CSS-tyylitiedon kelpoisuustarkastuksen.

en: Allow visitors to use their WordPress.com, Twitter, or Facebook accounts when commenting on
    		your site. Jetpack will match your site's color scheme automatically (but you can adjust that).
fi: Salli vierailijoiden käyttää omaa WordPress.com, Twitter, tai Facebook tiliä kun he kommntoivat 
    		sivustolla. Jetpack osaa sopeuttaa sivusto väriasetelmaa automaattisesti (mutta voit muokata sitä).

en: Create simple contact forms without any coding. You can have multiple forms and when
    		a user submits it, their feedback will be emailed directly to you. If Akismet is active, submissions will be
    		automatically filtered for spam.
fi: Luo yksinkertaisia yhteydenottolomakkeita ilman koodausta. Sinulla voi olla useita lomakkeita ja kun 
    		vierailija lähettää lomakkeen, palaute lähetetään sähköpostilla suoraan sinulle. Mikäli Akismet on käytössä, lomakkeiden lähetykset
    		suodatetaan automaattisesti roskapostin varalta.

en: Authorize applications and services to securely connect to your site. Developers can use WordPress.com's OAuth2
    		authentication system and WordPress.com REST API to manage and access your site's content.
fi: Anna sovelluksille ja palveluille oikeus yhdistää turvallisesti sivustolle. Kehittäjät voivat käyttää  WordPress.com'in OAuth2
    		autentikointijärjestelmää sekä WordPress.com REST API-rajapintaa joilla voi hallita sivuston sisältöä ja pääsyä sinne.

en: Most sites will come under attack from automated bots that attempt to log in for malicious purposes.
    		We protect you automatically from unauthorized access by using data from millions of sites.
fi: Suurin osa sivustoista joutuu automaattisten bottien hyökkäämäksi kun ne yrittävät kirjautua sisään ja yrittävät tehdä jotain luvatonta.
    		Suojelemme sivustoa automaattisesti luvattomilta sisäänkirjautumisyrityksiltä. Hyödynnämme tietoja miljoonilta eri sivustoilta.

en: A widget in your sidebar allows visitors to subscribe to your site so that they receive an email
    		each time you publish new content. Your visitors can also subscribe to a post's comments to keep up with the conversation.
fi: Sivupalkissa oleva vimpain antaa vieraillijoille mahdollisuuden tilata sähköpostitiedotteen 
    		joka lähetetään heille kun sivustolla julkaistaan uutta sisältöä. Vierailijat voivat myös tilata tiedotteen joka lähetetään kun saapuu uusi kommentti.

en: Add as many custom widgets as you like by dragging and dropping and customize each to fit your needs,
    		including, Twitter streams, Facebook like boxes, custom images, Gravatars, tiled galleries, recent posts,
    		or social icons.
fi: Lisää niin monta vimpainta kuin haluat vedä ja pudota -menetelmällä ja räätälöi jokainen erikseen haluamallasi tavalla,
    		mukaan lukien Twitter virta, Facebook tykkäyslaatikot, muokatut kuvat, Gravatarit, kuvagalleriat, viimeisimmät artikkelit,
    		tai sosiaalisen median kuvakkeet.

en: Visitors can share your posts with Twitter, Facebook, Reddit, Digg, LinkedIn, Google+, print,
    		and email. You can configure services to appear as icons, text, or both and some services like Twitter
    		have additional options.
fi: Vierailijat voivat jakaa artikkeleja eri palveluihin, kuten Twitter, Facebook, Reddit, Digg, LinkedIn, Google+, sähköposti,
    		ja myös tulostaa sen. Voit muokata toiminnot näkymään joko kuvakkeina, tekstinä, tai molempina. Lisäksi osalla palveluista kuten Twitter
    		on myös muita ominaisuuksia.

en: You will receive instant notifications in your dashboard or your mobile device when somebody comments
    		on any of your sites. Reply directly wherever you are to keep the conversation going.
fi: Saat välittömästi ilmoituksen ohjauspaneeliin tai mobiililaitteeseen kun joku kommentoi 
    		jollain sivustollasi. Vastaa samantien, vaikka olisit missä ja ylläpidä keskustelua.

en: Please install Akismet.
fi: Ole hyvä ja asenna Akismet.

en: Unable to delete the Post by Email address. Please try again later.
fi: Ei voitu poistaa Julkaise Sähköpostilla -osoitetta. Ole hyvä ja yritä myöhemmin uudestaan.

en: Unable to create the Post by Email address. Please try again later.
fi: Ei voitu luoda Julkaise Sähköpostilla -osoitetta. Ole hyvä ja yritä myöhemmin uudestaan.

en: Missing options.
fi: Puuttuvia vaihtoehtoja.

note: Translators: first variable is a list followed by the last item, which is the second variable. Example: dog, cat and bird.
en: %1$s and %2$s
fi: %1$s ja %2$s

en: The requested Jetpack module is not active.
fi: Kyseinen Jetpack -moduuli ei ole käytössä.

en: Unable to regenerate the Post by Email address. Please try again later.
fi: Ei voitu valmistaa uudelleen Julkaise Sähköpostilla -osoitetta. Ole hyvä ja yritä myöhemmin uudestaan.

en: The requested Jetpack module is inactive.
fi: Pyydetty Jetpack -moduuli ei ole käytössä.

note: Translators: the variable is a module name.
en: The module %s failed to be activated. | The modules %s failed to be activated.
fi[0]: %s moduulia  ei otettu käyttöön.
fi[1]: %s moduuleita ei otettu käyttöön.

note: Translators: the variable is a module name.
en: The module %s was activated. | The modules %s were activated.
fi[0]: %s -moduuli on käytössä.
fi[1]: %s -moduulit ovat käytössä.

en: All modules activated.
fi: Kaikki moduulit ovat käytössä.

en: The requested Jetpack module could not be deactivated.
fi: Pyydettyä Jetpack -moduulia ei voitu ottaa pois käytöstä.

en: The requested Jetpack module was deactivated.
fi: Pyydetty Jetpack -moduuli otettiin pois käytöstä.

en: Do not track.
fi: Älä seuraa.

en: Pinterest Site Verification
fi: Sivuston vahvistaminen Pinterestiin

en: Bing Webmaster Center
fi: Bing Sivustovastaavan Työkalut

en: Protect global whitelist
fi: Suojaa yleinen pääsylista

en: Delete Post by Email address
fi: Poista Julkaise Sähköpostilla -osoite

en: Create Post by Email address
fi: Luo Julkaise Sähköpostilla -osoite

en: Send email notification when someone likes a post
fi: Lähetä sähköpostia, kun joku tykkää artikkelista

en: Blog ID.
fi: Blogin tunnus/ID.

en: Google Search Console
fi: Google Search konsoli

en: Delete custom sharing service.
fi: Poista mukautettu jakamispalvelu.

en: Custom sharing services added by user.
fi: Käyttäjän lisäämä mukautettu jakopalvelu.

en: Views where buttons are shown
fi: Näkymät, joissa painikkeet näytetään

en: Sharing Label
fi: Jakamisen tunnus

en: Button Style
fi: Painikkeen tyyli

en: Enabled Services and those hidden behind a button
fi: Käytössä olevat palvelut ja painikkeen takana piilossa olevat

en: Protect API key
fi: Suojaa API-rajapinnan avain

en: Regenerate Post by Email address
fi: Valmista uudelleen Julkaise Sähköpostilla -osoite

en: Version.
fi: Versio.

en: Dashboard
fi: Hallintapaneeli

en: Security
fi: Tietoturva

en: Google Maps API Key
fi: Google Maps API-rajapinnan avain

note: Translators: placeholder is a URL to support documentation.
en: Google now requires an API key to use their maps on your site. <a href="%s">See our documentation</a> for instructions on acquiring a key.
fi: Google karttojen käyttö sivustolla edellyttää nyt API-rajapinnan avainta. <a href="%s">Katso ohjeista</a> kuinka saat avaimen.

note: Translators: placeholder is a Dailymotion username, linking to a Dailymotion profile page.
en: Uploaded by %s
fi: Palvelimelle siirtäjä: %s

en: Profile
fi: Profiili

en: You already have an account on this site. Please <a href="%1$s">sign in</a> with your username and password and then connect to WordPress.com.
fi: Sinulla on jo tili tällä sivustolla. <a href="%1$s">Kirjaudu sisään</a> käyttäjätunnuksella ja salasanalla ja kytke sitten sivusto WordPress.com:iin.

en: We couldn't find your account. If you already have an account, make sure you have connected to WordPress.com.
fi: Emme löytäneet tiliäsi. Jos sinulla on jo tili, varmista että olet kytkenyt sivustosi WordPress.comiin.

en: Invalid image URL
fi: Virheellinen kuvan URL

en: The video has been imported as Attachment ID %d
fi: Video on tuotu liitteen tunnuksella/ID %d

en: An error has been encountered.
fi: Tapahtui virhe.

[ctx: Noun]
en: Format:
fi: Muoto:

[ctx: Affects all sites in a Multisite network.]
en: Global
fi: Globaali

en: A WordPress.com account is required to access this site. Click the button below to sign in or create a free WordPress.com account.
fi: Tälle sivustolle pääsyyn vaaditaan WordPress.com-tili. Napsauta alla olevaa painiketta kirjautuaksesi sisään tai luo ilmainen WordPress.com-tili.

en: Portfolio Archive Title
fi: Työnäyte-/portfolioarkiston otsikko

en: Portfolio Archive Content
fi: Työnäyte-/portfolioarkiston sisältö

en: Portfolio Archive Featured Image
fi: Työnäyte-/portfolioarkiston artikkelikuva

en: Must specify Twitter Timeline id or username.
fi: On annettava Twitter Timeline id tai käyttäjätunnus.

en: No location or theme ID provided in the untappd-menu shortcode.
fi: untappd-valikon lyhytkoodissa ei ole määritelty paikkaa tai teeman ID:tä.

en: Dismiss this notice
fi: Piilota tämä ilmoitus

en: JETPACK_CLIENT__HTTPS is set to NEVER
fi: JETPACK_CLIENT__HTTPS on asetettu tilaan NEVER

en: WordPress reports no SSL support
fi: WordPress ilmoittaa että SSL-tukea ei ole

en: Response was not OK:
fi: Vastaus ei ollut OK:

en: Outbound HTTPS not working
fi: Lähtevä HTTPS ei toimi

en: Your site could not connect to WordPress.com via HTTPS. This could be due to any number of reasons, including faulty SSL certificates, misconfigured or missing SSL libraries, or network issues.
fi: Sivusto ei saanut HTTPS-yhteyttä WordPress.com sivustoon. Tämä voi johtua useasta syystä kuten esim. viallinen SSL-sertifikaatti, SSL-kirjasto väärin asennettu tai siinä väärät määritykset, tai verkkoon liittyvistä asiosta.

en: Jetpack will re-test for HTTPS support once a day, but you can click here to try again immediately:
fi: Jetpack tarkastaa HTTPS-tuen uudelleen kerran päivässä, mutta voit klikata tähän ja kokeilla heti uudelleen.

en: Try again
fi: Yritä uudestaan

en: For more help, try our <a href="%1$s">connection debugger</a> or <a href="%2$s" target="_blank">troubleshooting tips</a>.
fi: Kun tarvitset lisää tukea, kokeile <a href="%1$s">yhteyden vianetsintä</a> tai <a href="%2$s" target="_blank">vinkkejä vian etsintään</a>.

en: Checking
fi: Tarkastetaan

en: This user is linked and ready to fly with Jetpack.
fi: Tämä käyttäjä on linkitetty ja valmis lentämään JetPackin avulla.

en: Testimonial Archive Title
fi: Käyttäjäkokemusarkiston otsikko

en: Testimonial Archive Content
fi: Käyttäjäkokemusarkiston sisältö

en: Infinite Scroll Behavior
fi: Jatkuva vieritys toimintatapa

en: Check the box above to record each new set of posts loaded via Infinite Scroll as a page view in Google Analytics.
fi: Valitse yllä ruutu kun haluat että jokainen uusi jatkuvalla vieritystavalla ladattu artikkelien joukko näytetään katsomisena Google Analytics palvelussa.

en: Click to share on Telegram
fi: Jaa Telegram palvelussa

en: Click to share on WhatsApp
fi: Jaa WhatsApp palvelussa

[ctx: recipe]
en: Servings
fi: Annoksia

[ctx: recipe]
en: Time
fi: Aika

[ctx: recipe]
en: Difficulty
fi: Vaikeusaste

[ctx: recipe]
en: Print
fi: Tulosta

[ctx: recipe]
en: Ingredients
fi: Ainekset

[ctx: recipe]
en: Directions
fi: Ohje

en: Log in as <span>%s</span>
fi: Kirjaudu tunnuksella <span>%s</span>

en: Log in as a different WordPress.com user
fi: Kirjaudu toisella WordPress.com käyttäjätunnuksella

en: You can now save time spent logging in by connecting your WordPress.com account to %s.
fi: Voit nyt säästää kirjautumiseen kuluvaa aikaa kun liität WordPress.com tilisi %s-palveluun.

en: Or
fi: Tai

en: Log in with username and password
fi: Kirjaudu sisään käyttäjätunnuksella ja salasanalla

en: Check to load posts as you scroll. Uncheck to show clickable button to load posts
fi: Valitse kun haluat tietojen latautuvan vieritettäessä. Kun ei valittu, näytetään painike jota napsauttamalla artikkelit ladataan.

en: Manage Plugins
fi: Lisäosien hallinta

en: Jetpack is not active on this site.
fi: Jetpack ei ole käytössä tällä sivustolla.

en: There are no posts to display. <a href="%s" target="_blank">Want more traffic?</a>
fi: Näytettäviä artikkeleita ei ole. <a href="%s" target="_blank">Haluatko enemmän liikennettä?</a>

en: seconds
fi: sekuntia

note: Translators: example of usage of this is "Start Video After 10 seconds"
en: Start Video After
fi: Videon alkuun on

en: pixels
fi: pikseliä

en: Video Width
fi: Videon leveys

en: Video ID
fi: Videon tunnus/ID

en: High definition on by default
fi: Korkea laatu oletuksena

en: Autoplay video on page load
fi: Videon esitys alkaa automaattisesti

en: Loop video playback
fi: Esitä videota jatkuvasti

en: Link the video title to its URL on VideoPress.com
fi: Tehdäänkö linkki videon otsikosta videon VideoPress.com verkko-osoitteeseen?

en: Use only Open Source codecs (may degrade performance)
fi: Käytetäänkö vain Avoimen koodin codekkeja? (Tämä voi laskea suorituskykyä)

en: Use legacy Flash Player (not recommended)
fi: Käytetäänkö vanhentunutta Flash Player -ohjelmaa? (ei suositella)

en: Invalid Video GUID!
fi: Videon GUID ei kelpaa!

en: VideoPress Shortcode
fi: VideoPress lyhytkoodi

en: Fill out my Wufoo form!
fi: Täytä Wufoo-lomake!

note: translators: URLs to Jetpack support pages.
en: Some themes and plugins have <a href="%1$s" target="_blank">known conflicts</a> with Jetpack – check the <a href="%2$s" target="_blank">list</a>. (You can also browse the <a href="%3$s" target="_blank">Jetpack support pages</a> or <a href="%4$s" target="_blank">Jetpack support forum</a> to see if others have experienced and solved the problem.)
fi: Joillakin teemoilla ja lisäosilla on <a href="%1$s" target="_blank">tunnettuja ristiriitoja</a> Jetpack-lisäosan kanssa – tarkasta <a href="%2$s" target="_blank">listasta</a>. (Voit myös selata <a href="%3$s" target="_blank">Jetpack tukisivuja</a> tai <a href="%4$s" target="_blank">Jetpack tukikeskustelupalstaa</a> jos muilla käyttäjillä on ollut sama ongelma jonka he ovat selvittäneet.)

en: An error occurred while downloading blog information
fi: Tapahtui virhe kun blogin tietoja ladattiin

en: Order Top Posts &amp; Pages By:
fi: Järjestä parhaat artikkelit &amp; ja sivut seuraavasti:

en: Views
fi: Katselut

note: translators: %s is a URL
en: You are running Jetpack on a <a href="%s" target="_blank">staging server</a>.
fi: Käytät Jetpackia <a href="%s" target="_blank">näytöspalvelimella</a>.

en: Invalid site information returned from remote.
fi: Etäkohteen lähettämässä vastauksessa olevat sivuston tiedot eivät kelpaa.

en: No posts data returned by remote.
fi: Etäkohde ei lähettänyt tietoja artikkeleista.

en: Information about this blog is currently being retrieved.
fi: Tästä blogista noudetaan parhaillaan tietoja.

en: Cannot load blog information at this time.
fi: Blogin tietoja ei voi tällä hetkellä ladata.

en: Cannot load blog posts at this time.
fi: Blogin artikkeleita ei voi tällä hetkellä ladata.

en: You must specify a valid blog URL!
fi: Kelvollinen blogin verkko-osoite tarvitaan!

en: Detailed information
fi: Yksityiskohtaiset tiedot

en: An error occurred while downloading blog posts list
fi: Tapahtui virhe kun ladattiin listaa blogin artikkeleista.

en: An error occurred fetching the remote data.
fi: Etätietojen noutamisessa tapahtui virhe.

en: Invalid remote response.
fi: Epäkelpo vastaus etäkohteesta.

en: Social Menu
fi: Sosiaalinen valikko

en: Facebook Page Plugin
fi: Facebook sivu -lisäosa

en: Use the Facebook Page Plugin to connect visitors to your Facebook Page
fi: Käytä Facebook sivu -lisäosaa jotta voit yhdistää kävijät Facebook sivullesi

en: XML Sitemap
fi: XML-sivustokartta

[ctx: Module Name]
en: Sitemaps
fi: Sivustokartat (Sitemaps)

[ctx: Module Tag]
en: Traffic
fi: Liikenne

en: Click to share on Facebook
fi: Jaa Facebookissa

note: translators: %s is the name of a theme
en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating %s (the default WordPress theme).
fi: Jos ongelma ei ole tunnettu tai se ei ole lisäosan aiheuttama, ota käyttöön %s -teema (WordPress oletusteema).

en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating the default WordPress theme.
fi: Jos ongelma ei ole tunnettu tai se ei ole lisäosan aiheuttama, yritä ottaa käyttöön WordPress oletusteema.

en: If this solves the problem, something in your theme is probably broken – let the theme's author know.
fi: Jos ongelma poistuu, jotakin on ilmeisesti vialla teemassa - kerro asiasta teeman valmistajalle.

note: translators: %s is the name of a form field
en: %s requires at least one selection
fi: %s edellyttää vähintään yhtä valintaa

en: You must specify an option_name
fi: option_name on annettava

en: You must specify a whitelisted option_name
fi: Sallittujen option_name on annettava

en: You must specify an option_value
fi: option_value on annettava

note: translators: %1$s is link to author posts, %2$s is author display name
en: <span>Author:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>
fi: <span>Kirjoittaja:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>

en: All pages
fi: Kaikki sivut

en: Comments are not allowed.
fi: Kommentteja ei sallita.

en: Your IP (%1$s) has been flagged for potential security violations.
fi: IP-osoitteesi (%1$s) on huomioitu mahdollisen turvallisuusloukkauksen takia.

note: translators: %s is a social network name, e.g. Facebook.
en: %s username:
fi: %s käyttäjätunnus:

en: Theme
fi: Teema

en: Layout
fi: Asettelu

en: The email address has opted out of subscription emails. <br /> You can manage your preferences at <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>
fi: Sähköpostiosoite on poistettu tilaajien sähköposteista. <br /> Voit hallita asetuksia: <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>

en: Manage your email preferences.
fi: Hallitse sähköpostien asetuksia.

en: Testimonial list navigation
fi: Navigointi Käyttäjäkokemukset listassa

en: Testimonials list
fi: Käyttäjäkokemukset lista

en: Project type list
fi: Projektilajien lista

en: Project tag list navigation
fi: Navigointi projektiavainsanojen listassa

en: Project tag list
fi: Projektiavainsanojen lista

en: Filter Testimonials list
fi: Suodata Käyttäjäkokemukset lista

en: Menu items list
fi: Menun tuotteiden lista

en: Filter projects list
fi: Suodata projektien lista

en: Project list navigation
fi: Navigointi projektien listassa

en: Projects list
fi: Projektien lista

en: Project type list navigation
fi: Navigointi projektilajien listassa

en: Menu item labels list
fi: Menun tuotteiden tunnusten lista

en: Menu section list navigation
fi: Navigointi menun osastojen listassa

en: Menu section list
fi: Menun osastojen lista

en: Filter menu items list
fi: Suodata menun tuotteiden lista

en: Menu item list navigation
fi: Navigointi menun tuotteiden listassa

en: Filter comics list
fi: Suodata sarjakuvien lista

en: Comics list navigation
fi: Navigointi sarjakuvien listassa

en: Comics list
fi: Sarjakuvien lista

en: Menu item label list navigation
fi: Navigointi menun tuotteiden tunnusten listassa

en: Show all
fi: Näytä kaikki

en: Checkbox with Multiple Items
fi: Valintaruutu jossa useita kohteita

en: Site successfully connected.
fi: Sivusto on yhdistetty.

en: Learn more
fi: Lue lisää

en: Activated
fi: Käytössä

en: Get started with Jetpack Multisite
fi: Jetpack Multisite (monta sivustoa) aloittaminen.

en: Get started managing your Multisite install of Jetpack by connecting.
fi: Aloita Jetpack Multisite asennuksen (monta sivustoa) hallinta yhdistämällä ensin.

en: Jetpack is network activated and notices can not be dismissed.
fi: Jetpack verkosto on käytössä ja ilmoituksia ei voi piilottaa.

en: Jetpack Network Settings Updated!
fi: Jetpack verkoston asetukset päivitetty!

en: Network Settings
fi: Verkoston asetukset

en: These settings affect all sites on the network.
fi: Nämä asetukset vaikuttavat kaikkiin verkostossa oleviin sivustoihin.

en: Sub-site override
fi: Alasivuston ohitus

en: Allow individual site administrators to manage their own connections (connect and disconnect) to <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a>
fi: Salli yksittäisten sivuston pääkäyttäjien hallita omaa yhteyttä (muodostaa- ja katkaista yhteys) <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a> palveluun

en: Protect whitelist
fi: Suojaa moduulin sallittujen lista

note: Description of the plugin
en: Bring the power of the WordPress.com cloud to your self-hosted WordPress. Jetpack enables you to connect your blog to a WordPress.com account to use the powerful features normally only available to WordPress.com users.
fi: Tuo WordPress.com pilvipalvelun voima itse ylläpidettyyn WordPress sivustoon. Jetpackin avulla voit yhdistää blogisi WordPress.com tiliin ja pääset hyödyntämään voimakkaita ominaisuuksia jotka normaalisti ovat saatavissa vain WordPress.com käyttäjille.

en: Address:
fi: Osoite:

en: Attachment Page
fi: Liitteen sivu

en: Blog URL:
fi: Blogin verkko-osoite:

en: Blue
fi: Sininen

en: Caption:
fi: Kuvateksti:

en: Center
fi: Keskelle

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Delete
fi: Poista

en: Display an image in your sidebar
fi: Näyttää kuvan sivupalkissasi

en: Edit Your Profile
fi: Muokkaa profiilia

[ctx: Example: The user is looking at a page, not a post.]
en: Page
fi: Sivu

en: Feed(s) to Display:
fi: Näytettävät syötteet:

en: Follow me on Twitter
fi: Seuraa minua Twitterissä

en: Gravatar Profile
fi: Gravatar-profiili

en: Green
fi: Vihreä

en: Image
fi: Kuva

en: Image Alignment:
fi: Kuvan tasaus:

en: Image Color:
fi: Kuvan väri:

en: Image Link
fi: Kuvalinkki

en: Image Settings:
fi: Kuva-asetukset:

en: Image Size:
fi: Kuvan koko:

en: Image title:
fi: Kuvan otsikko:

en: Large
fi: Suuri

en: Left
fi: Vasemmalle

en: Media File
fi: Mediatiedosto

en: Medium
fi: Keskikokoinen

en: My Tweets
fi: Minun twiitit

[ctx: Noun]
en: User
fi: Käyttäjä

[ctx: Noun, as in: "The author of this post is..."]
en: Author
fi: Kirjoittaja

[ctx: Noun, as in: "The user role of that can access this widget is..."]
en: Role
fi: Rooli

[ctx: Noun, as in: "This post has one tag."]
en: Tag
fi: Avainsana

[ctx: Noun, as in: "This post has one taxonomy."]
en: Taxonomy
fi: Taksonomia

en: Open link in a new window/tab
fi: Avaa linkki uuteen ikkunaan tai välilehteen

en: Orange
fi: Oranssi

en: Personal Links
fi: Henkilökohtaiset linkit

en: Phone:
fi: Puhelin:

en: Pink
fi: Vaaleanpunainen

en: Posts
fi: Artikkelit

en: Posts & Comments
fi: Artikkelit & Kommentit

en: Purple
fi: Lila

en: Red
fi: Punainen

en: Right
fi: Oikealle

en: Show Excerpts:
fi: Näytä otteet:

en: Show Personal Links
fi: Näytä henkilökohtaiset linkit

en: Show map
fi: Näytä kartta

[ctx: Shown between widget visibility conditions.]
en: or
fi: tai

en: Silver
fi: Hopea

en: Small
fi: Pieni

en: Text & Image Links
fi: Teksti- ja kuvalinkit

en: Text Link
fi: Tekstilinkki

en: Title:
fi: Otsikko:

en: Top Posts &amp; Pages
fi: Suosituimmat artikkelit &amp; sivut

en: Twitter Timeline
fi: Twitter aikajana

[ctx: Used as the default option in a dropdown list]
en: -- Select --
fi: -- Valitse --

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Hide
fi: Piilota

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Show
fi: Näytä

en: Verified Services
fi: Varmennetut palvelut

en: View Full Profile &rarr;
fi: Katso koko profiili &rarr;

en: What's a Gravatar?
fi: Mikä Gravatar on?

[ctx: Widget Visibility: {Rule Major [Page]} is {Rule Minor [Search results]}]
en: is
fi: on

[ctx: placeholder: dropdown menu to select widget visibility; hide if or show if]
en: %s if:
fi: %s jos:

en: Visibility
fi: Näkyvyys

en: Category
fi: Kategoria/osasto

[ctx: Noun, as in: "This page is a date archive."]
en: Date
fi: Päiväys

en: Hours & Info
fi: Aukioloajat & info

en: 3999 Mission Boulevard,
    San Diego CA 92109
fi: Elielinaukio 2 F,
    00100 Helsinki

[ctx: Example of a phone number]
en: 1-202-555-1212
fi: +358 0 000 0000

en: Lunch: 11am - 2pm 
    Dinner: M-Th 5pm - 11pm, Fri-Sat:5pm - 1am
fi: Lounas: 11 - 14 
    Päivällinen: ma-to 17 - 23, pe-la: 17 - 24

en: Hours:
fi: Aukioloajat:

en: It looks like your Facebook URL is incorrectly configured. Please check it in your <a href="%s">widget settings</a>.
fi: Näyttää siltä, että Facebook verkko-osoite ei ole oikein. Varmista se <a href="%s">vimpaimen asetuksissa</a>.

en: Facebook Page URL
fi: Facebook sivun verkko-osoite

en: The widget only works with Facebook Pages.
fi: Vimpain toimii vain Facebook sivuille.

en: Show Faces
fi: Näytä kasvokuvat

en: Show profile photos in the plugin.
fi: Näytä profiilikuvat lisäosassa.

en: Show Page Posts.
fi: Näytä sivun artikkelit.

en: Show Cover Photo
fi: Näytä kansikuva

en: Images:
fi: Kuvat:

en: Choose Images
fi: Valitse kuvat

en: Link To:
fi: Linkitä kohteeseen:

en: Random Order:
fi: Satunnainen järjestys:

en: Style:
fi: Tyyli:

en: Display a photo gallery or slideshow
fi: Näytä kuvagalleria tai kuvaesitys

en: Tiles
fi: Ruudukot

en: Carousel
fi: Karuselli

en: Goodreads
fi: Hyvät kirjat - Goodreads

en: Display your books from Goodreads
fi: Näytä kirjoja Goodreads-palvelusta

[ctx: past participle: books I have read]
en: Read
fi: Luettu

en: Currently Reading
fi: Luen nyt

[ctx: my list of books to read]
en: To Read
fi: Aion lukea

en: Goodreads numeric user ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
fi: Goodreads ID numero <a href="%s" target="_blank">(ohjeita)</a>:

en: Invalid User ID, please verify and re-enter your Goodreads numeric user ID.
fi: Käyttäjätunnus ID ei kelpaa. Varmista Goodreads ID numero ja kirjoita se uudelleen.

en: Shelf:
fi: Hylly:

en: Display a mini version of your Gravatar Profile
fi: Näytä pieni versio Gravatar-profiilista

en: You need to select what to show in this <a href="%s">Gravatar Profile widget</a>.
fi: Valitse mitä haluat näyttää <a href="%s">Gravatar Profile -vimpaimessa</a>.

en: Error loading profile
fi: Profiilin lataamisessa tapahtui virhe

[ctx: 1: User Name, 2: Service Name (Facebook, Twitter, ...)]
en: %1$s on %2$s
fi: %1$s palvelussa %2$s

en: Select a user or pick "custom" and enter a custom email address.
fi: Valitse käyttäjä tai valitse "Mukautettu" ja kirjoita sähköpostiosoite.

en: Custom Email Address
fi: Mukautettu sähköpostiosoite

en: Links to your websites, blogs, or any other sites that help describe who you are.
fi: Linkit nettisivuihin, blogeihin ja muihin sivustoihin jotka auttavat kuvailemaan kuka olet.

en: Show Account Links
fi: Näytä tilin linkit

en: Links to services that you use across the web.
fi: Linkit palveluihin joita käytät verkossa.

en: Opens in new window
fi: Avautuu uudessa ikkunassa

en: Image URL:
fi: Kuvan verkko-osoite:

en: Alternate text:
fi: Vaihtoehtoinen teksti (ALT):

en: If empty, we will attempt to determine the image size.
fi: Kun tyhjä, kuvan koko määritetään automaattisesti.

en: Link URL (when the image is clicked):
fi: Linkin verkko-osoite (kun kuvaa klikataan):

en: Links to your blog's RSS feeds
fi: Linkit blogin RSS-syötteisiin

en: RSS Links
fi: RSS-linkit

en: Subscribe to %s
fi: Tilaa: %s

en: A simple widget that displays social media icons.
fi: Yksinkertainen vimpain joka näyttää sosiaalinen media kuvakkeita.

en: Social
fi: Sosiaalinen

en: View %1$s&#8217;s profile on %2$s
fi: Näytä %1$s:n profiili %2$s palvelussa

en: Shows your most viewed posts and pages.
fi: Näyttää eniten katsotut artikkelit ja sivut.

en: Maximum number of posts to show (no more than 10):
fi: Näytetään artikkeleita korkeintaan kpl (max. 10):

en: Types of pages to display:
fi: Näitä sivuja näytetään:

en: Display as:
fi: Näyttämisen tapa:

en: Text List
fi: Tekstilista

en: Image List
fi: Kuvien lista

en: Image Grid
fi: Kuvat ruudukossa

en: Top Posts &amp; Pages by views are calculated from 24-48 hours of stats. They take a while to change.
fi: Suosituimmat artikkelit & sivut lasketaan 24-48 tunnin tilastoista. Niiden muuttumiseen menee jonkun aikaa.

en: Display an official Twitter Embedded Timeline widget.
fi: Näyttää virallisen Twitterin upotettu aikajana -vimpaimen.

en: Display WordPress Posts
fi: Näytä WordPress artikkeleita

en: Displays a list of recent posts from another WordPress.com or Jetpack-enabled blog.
fi: Näyttää listan tuoreista artikkeleista toisesta WordPress.com blogista tai sivustolta jossa Jetpack on käytössä.

en: Recent Posts
fi: Uusimmat artikkelit

en: Enter a WordPress.com or Jetpack WordPress site URL.
fi: Kirjoita WordPress.com tai Jetpack WordPress sivuston verkko-osoite.

en: Number of Posts to Display:
fi: Näytetään artikkeita kpl:

en: Open links in new window/tab:
fi: Linkit avataan uudessa ikkunassa/välilehdellä:

en: Show Featured Image:
fi: Näytä artikkelikuva:

en: You need to enter your numeric user ID for the <a href="%1$s">Goodreads Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
fi: Kirjoita käyttäjän ID-numero jotta  <a href="%1$s">Hyvät kirjat - Goodreads vimpain</a> toimii oikein. <a href="%2$s" target="_blank">Täydelliset ohjeet</a>.

en: Display a map with your location, hours, and contact information.
fi: Näytä kartta jossa sijaintisi, aika ja yhteystiedot.

note: Translators: Stats dashboard widget postviews list: "$post_title $views Views".
en: %1$s %2$s Views
fi: %1$s %2$s näyttökertaa

en: &mdash; Select &mdash;
fi: &mdash; Valitse &mdash;

en: Archive page
fi: Arkistosivu

en: Display Header Text
fi: Näytä otsakkeen teksti

en: Front page
fi: Etusivu

note: translators: %s: number of folks following the blog
en: Join %s other subscriber | Join %s other subscribers
fi[0]: Liity %s tilaajan joukkoon
fi[1]: Liity %s tilaajien joukkoon

en: Loading video...
fi: Videota ladataan...

en: Loading&hellip;
fi: Ladataan&hellip;

en: Location of the Ogg video file.
fi: Ogg-videotiedoston sijainti.

en: Monthly archives
fi: Kuukausittaiset arkistot

en: Notify me of follow-up comments by email.
fi: Ilmoita sähköpostilla tulevista kommenteista.

en: Notify me of new posts by email.
fi: Ilmoita sähköpostilla uusista postauksista.

en: Ogg File URL
fi: Ogg-tiedoston URL-osoite

en: Please verify your birthday.
fi: Varmista syntymäpäiväsi.

en: Posts page
fi: Artikkeleiden sivu

en: Search results
fi: Hakutulokset

en: Show top posts over
fi: Näytä luetuimmat artikkelit päällimmäisinä

en: Show top search terms over
fi: Näytä käytetyimmät hakusanat päälimmäisinä

en: Sorry, nothing to report.
fi: Ei raportoitavaa.

en: Stats
fi: Tilastot

en: Submit
fi: Lähetä

en: Subscribe
fi: Tilaa

en: This video is intended for mature audiences.
fi: Tämä video on tarkoitettu täysi-ikäisille.

en: Top Posts
fi: Suosituimmat artikkelit

en: Top Searches
fi: Haetuimmat

en: Widget title:
fi: Vimpaimen otsikko:

en: day
fi: päivä

en: month
fi: kuukausi

en: the past day
fi: tänään

en: the past month
fi: viime kuu

en: the past quarter
fi: kuluva neljännes

en: the past week
fi: tällä viikolla

en: the past year
fi: viime vuosi

[ctx: watch a video title]
en: Watch: %s
fi: Katso: %s

en: week
fi: viikko

en: Your Site Stats work better with JavaScript enabled.
fi: Sivuston tilastot toimivat paremmin kun JavaScript on käytössä.

en: View Site Stats without JavaScript
fi: Näytä Sivuston tilastot ilman Javascriptiä

en: Count the page views of registered users who are logged in.
fi: Laske rekisteröityneiden sisään kirjautuneiden käyttäjien näytöt.

en: Hide the stats smiley face image.
fi: Piilota tilastojen hymiökuva.

en: Select the roles that will be able to view stats reports.
fi: Valitse roolit, joilla on oikeus nähdä tilastoraportit.

en: Chart stats by
fi: Kaavion tilastot:

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again.
fi: Emme saaneet tilastoja juuri nyt. Yritä uudelleen päivittämällä tämä sivu, ole hyvä.

en: Jetpack Subscriptions:
fi: Jetpack tilaukset:

en: Don&#8217;t send this to subscribers
fi: Älä lähetä tätä tilaajille

en: Jetpack Subscriptions Settings
fi: Jetpack tilausten asetukset

en: Follow Blog
fi: Seuraa blogia

en: Follow Comments
fi: Seuraa kommentteja

en: Follower Settings
fi: Seuraamisen asetukset

en: Blog follow email text
fi: Sähköpostin teksti blogin seuraamiselle

en: Comment follow email text
fi: Sähköpostin teksti kommenttien seuraamiselle

en: Change whether your visitors can subscribe to your posts or comments or both.
fi: Voivatko vierailijat tehdä tilauksen sivuston artikkeleihin vai kommentteihin vai kumpiinkin.

en: Show a <em>'follow blog'</em> option in the comment form
fi: Näytä <em>'seuraa blogia'</em> valinta kommentointi lomakkeessa

en: Show a <em>'follow comments'</em> option in the comment form
fi: Näytä <em>'seuraa kommentteja'</em> valinta kommentointi lomakkeessa

en: These settings change emails sent from your blog to followers.
fi: Nämä asetukset vaihtavat sähköpostiosoitteita jotka lähetetään blogista seuraajille.

en: Introduction text sent when someone follows your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
fi: Johdantoteksti kun joku seuraa blogiasi. (Sivusto- ja vahvistustiedot lisätään automaattisesti.)

en: Introduction text sent when someone follows a post on your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
fi: Johdantoteksti kun joku seuraa tiettyä blogin artikkelia. (Sivusto- ja vahvistustiedot lisätään automaattisesti.)

en: Howdy.
    
    You recently followed this blog's posts. This means you will receive each new post by email.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
fi: Hei.
    
    Olet seurannut jokin aika sitten tämän blogin artikkeleja. Tämä tarkoittaa, että saat jokaisen uuden artikkelin sähköpostilla.
    
    Kun haluat ottaa palvelun käyttöön, varmista painamalla alla. Jos uskot tämän olevan virheviesti, sivuuta tämä ja sen jälkeen emme enää vaivaa sinua.

en: Howdy.
    
    You recently followed one of my posts. This means you will receive an email when new comments are posted.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
fi: Hei.
    
    Olet seurannut jokin aika sitten jotain artikkeliani. Tämä tarkoittaa, että saat viestin sähköpostiin kun sitä kommentoidaan.
    
    Kun haluat ottaa palvelun käyttöön, varmista painamalla alla. Jos uskot tämän olevan virheviesti, sivuuta tämä ja sen jälkeen emme enää vaivaa sinua.

en: Add an email signup form to allow people to subscribe to your blog.
fi: Lisää tilauslomake (sähköpostiosoitetta varten) jotta kävijät voivat tilata blogin uutiset.

en: Blog Subscriptions
fi: Blogi tilaukset

en: The email you entered was invalid. Please check and try again.
fi: Sähköpostiosoite ei kelpaa. Tarkasta ja yritä uudelleen, ole hyvä.

en: There was an error when subscribing. Please try again.
fi: Tilaamisessa tapahtui virhe. Yritä uudelleen, ole hyvä.

en: Email Address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Subscribe to Blog via Email
fi: Tee sähköpostitilaus blogiin

en: Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
fi: Kirjoita sähköpostiosoite jolla tilaat sähköpostiisi ilmoitukset blogin uusista artikkeleista.

en: Optional text to display to your readers:
fi: Valinnainen teksti joka näytetään lukijoille:

en: Subscribe Placeholder:
fi: Paikanvaraaja sähköpostiosoitteelle:

en: Subscribe Button:
fi: Tilaa painikkeen teksti:

en: Success Message Text:
fi: Onnistunut tilaus -teksti:

en: Show total number of subscribers? (%s subscriber) | Show total number of subscribers? (%s subscribers)
fi[0]: Näytä tilaajien kokonaismäärä? (%s tilaaja)
fi[1]: Näytä tilaajien kokonaismäärä? (%s tilaajaa)

en: Featured Content
fi: Esittelyssä olevat artikkelit

en: Easily feature all posts with the <a href="%1$s">"featured" tag</a> or a tag of your choice. Your theme supports up to %2$s posts in its featured content area.
fi: Korosta helposti artikkeleja käyttämällä <a href="%1$s">"Esittelyssä" merkintää</a> tai muuta haluamaasi tunnusta. Käytetty teema tukee korkeintaan %2$s kpl Esittelyssä olevaa artikkelia korostettujen artikkelien alueella.

en: Tag name
fi: Avainsanan nimi

en: The settings for Featured Content have <a href="%s">moved to Appearance &rarr; Customize</a>.
fi: Esittelyssä olevaa sisältöä koskevat asetukset on siirretty tänne: <a href="%s">Ulkoasu &rarr; Mukauta</a>.

en: Add logo
fi: Lisää logo

en: Set as logo
fi: Aseta logoksi

en: Choose logo
fi: Valitse logo

en: Change logo
fi: Vaihda logo

en: Remove logo
fi: Poista logo

en: No logo set
fi: Logoa ei ole asetettu

en: Site Logo
fi: Sivuston logo

en: Tiled Mosaic
fi: Mosaiikki ruudukko

en: Square Tiles
fi: Suorakulmaiset kuvat

en: Circles
fi: Pyöreät

en: Tiled Columns
fi: Sarake ruudukot

en: Display all your gallery pictures in a cool mosaic.
fi: Näytä kaikki galleriakuvat tyylikkäästi mosaiikkina.

en: Website Verification Services
fi: Sivuston todennuspalvelut

en: %s Error
fi: %s Virhe

en: this video
fi: tämä video

[ctx: Play as in playback or view a movie]
en: JavaScript required to play %s.
fi: JavaScript vaaditaan %s näyttämiseen.

en: The VideoPress plugin could not communicate with the VideoPress servers. This error is most likely caused by a misconfigured plugin. Please reinstall or upgrade.
fi: Videot (VideoPress)-moduuli ei voinut viestiä VideoPress-palvelinten kanssa. Virheen aiheuttaa todennäköisimmin väärät lisäosan asetukset. Asenna uudelleen tai päivitä, ole hyvä.

en: <strong>%s</strong> is not an allowed embed site.
fi: <strong>%s</strong> sivustolle ei saa upottaa.

en: Publisher limits playback of video embeds.
fi: Julkaisija rajoittaa upotettujen videoiden esityskertoja.

en: No data found for VideoPress identifier: <strong>%s</strong>.
fi: Tietoja ei löydetty VideoPress tunnisteelle: <strong>%s</strong>.

en: An unknown error has occurred. Please try again later.
fi: Tapahtui tuntematon virhe. Yritä myöhemmin uudelleen, ole hyvä

en: Display share menu and allow viewers to embed or download this video
fi: Näytä jakamisen valikko ja salli katsojien upottaa tai ladata tämä video.

en: All category pages
fi: Kaikki kategoria sivut

en: Logged In
fi: Kirjautunut

en: Logged Out
fi: Ei kirjautunut

en: All author pages
fi: Kaikki kirjoittaja sivut

en: All tag pages
fi: Kaikki avainsana sivut

en: All date archives
fi: Kaikki päivätyt arkistot

en: Daily archives
fi: Päivittäiset arkistot

en: Yearly archives
fi: Vuosittaiset arkistot

en: 404 error page
fi: 404 virhesivu

en: Post type:
fi: Artikkelin laji:

en: Static page:
fi: Staattinen sivu:

en: All taxonomy pages
fi: Kaikki luokittelusivut

en: View stats on WordPress.com right now
fi: Näytä tilastoja nyt WordPress.com palvelussa

en: Could not obtain a VideoPress upload token. Please try again later.
fi: Ei saatu VideoPress palvelimelle siirtämisen merkkiä (upload token). Yritä myöhemmin uudelleen, ole hyvä.

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again. If this error persists, please <a href="%1$s" target="_blank">contact support</a>. In your report please include the information below.
fi: Emme saaneet tilastoja juuri nyt. Yritä uudelleen päivittämällä tämä sivu, ole hyvä. Jos tämä virhe jatkuu, ota yhteyttä  <a href="%1$s" target="_blank">tukeen</a>. Liitä ilmoitukseen alla olevat tiedot.

en: Success! An email was just sent to confirm your subscription. Please find the email now and click 'Confirm Follow' to start subscribing.
fi: Onnistui! Lähetimme sähköpostin jolla voit vahvistaa tilauksen. Etsi sähköposti nyt ja paina 'Confirm Follow (Vahvista seuraaminen)' jotta tilaus toimisi.

en: Views over 48 hours. Click for more Site Stats.
fi: Näytöt 48 tunnin ajalta. Napsauta kun haluat enemmän tilastoja.

en: Add a new service
fi: Lisää uusi palvelu

en: An error occurred creating your new sharing service - please check you gave valid details.
fi: Virhe luodessa uutta jakopalvelua - tarkista antamasi tiedot.

en: Available Services
fi: Saatavilla olevat palvelut

en: Button style
fi: Painikkeen tyyli

en: Click to email this to a friend
fi: Lähetä tämä kaverille sähköpostitse

en: Click to print
fi: Tulosta

en: Click to share on LinkedIn
fi: Jaa LinkedIn:ssä

en: Click to share on Reddit
fi: Jaa Redditissä

en: Click to share on Twitter
fi: Jaa Twitterissä

en: Close
fi: Sulje

en: Disable CSS and JS
fi: Poista CSS ja JS käytöstä

en: Email check failed, please try again
fi: Sähköpostivarmistus epäonnistui. Yritä uudelleen.

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
fi: Syötä URL-osoite 16x16px kokoiseen kuvaan, jota haluat käyttää tämän palvelun kuvakkeena.

en: Icon
fi: Kuvake

en: Icon + text
fi: Kuvake ja teksti

en: Icon URL
fi: Kuvakkeen URL-osoite

en: Icon only
fi: Vain kuvake

en: Live Preview
fi: Esikatselu

en: Official buttons
fi: Viralliset painikkeet

en: Post was not sent - check your email addresses!
fi: Viestiä ei lähetetty - tarkista sähköpostiosoitteesi!

en: Press This
fi: Julkaise tämä

en: Print
fi: Tulosta

en: Remove Service
fi: Poista palvelu

en: Send Email
fi: Lähetä sähköposti

en: Send to Email Address
fi: Lähetä sähköpostiosoitteeseen

en: Service name
fi: Palvelun nimi

en: Shared Post
fi: Jaetut artikkelit

en: Sharing URL
fi: Jaon URL-osoite

en: Slideshow
fi: Kuvaesitys

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
fi: Valitettavasti blogisi artikkeleita ei voida jakaa sähköpostin välityksellä.

en: Text only
fi: Vain teksti

en: This post has been shared!
fi: Artikkeli jaettiin!

en: This slideshow requires JavaScript.
fi: Kuvaesitys vaatii JavaScriptin.

en: Time
fi: Aika

en: You have shared this post with %s
fi: Olet jakanut artikkelin käyttäjän %s kanssa

en: Your Email Address
fi: Sähköpostiosoitteesi

en: Your Name
fi: Nimesi

en: Your blog does not currently have any published posts.
fi: Blogissasi ei ole tällä hetkellä yhtään julkaistua artikkelia.

[ctx: in {category/tag name}]
en: In "%s"
fi: Kategoriassa "%s"

[ctx: share to]
en: Email
fi: Sähköpostitse

[ctx: share to]
en: Press This
fi: Julkaise tämä

[ctx: share to]
en: Print
fi: Tulosta

en: Show related content after posts
fi: Näytä aiheeseen liittyvä sisältö artikkelien lopussa

en: Untitled Post
fi: Artikkeli ilman nimeä

en: With 1 comment | With %s comments
fi[0]: 1 kommentti
fi[1]: %s kommenttia

en: Similar post
fi: Samankaltainen artikkeli

en: The secret parameter is missing
fi: Salainen parametri puuttuu

en: The secret parameter is invalid or malformed
fi: Salainen parametri ei kelpaa tai se on väärin muotoiltu

en: The response parameter is missing
fi: Vastausparametri puuttuu

en: The response parameter is invalid or malformed
fi: Vastausparametri ei kelpaa tai se on väärin muotoiltu

en: Invalid JSON
fi: JSON ei kelpaa

en: Unexpected response
fi: Odottamaton vastaus

note: translators: included in email when post is shared via email. First item is sender's name. Second is sender's email address.
en: %1$s (%2$s) thinks you may be interested in the following post:
fi: %1$s (%2$s) uskoo, että voit olla kiinnostunut seuraavasta artikkelista:

en: Advanced.  If this option is checked, you must include these files in your theme manually for the sharing links to work.
fi: Edistynyt asetus. Jos tämä on valittuna, on CSS-tyylitiedosto ja JavaScript (JS) tiedosto liitettävä teemaan manuaalisesti jotta jakamisen linkit toimivat.

en: Share this:
fi: Jaa tämä:

en: More
fi: Jakamistapoja

en: Share
fi: Jakaminen

en:  (Opens in new window)
fi: (Avautuu uudessa ikkunassa)

[ctx: as sharing source]
en: Email
fi: Sähköposti

en: Share on Tumblr
fi: Jaa Tumblr palvelussa

en: Warning! Multibyte support missing!
fi: Varoitus! Multibyte tuki puuttuu!

en: Add sharing buttons to your blog and allow your visitors to share posts with their friends.
fi: Lisää blogiin painikkeita joiden avulla vierailijat voivat jakaa artikkeleita ystävien kanssa.

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
fi: Vedä ja pudota (alle) ne palvelut jotka haluat ottaa käyttöön.

en: Please note that your services have been restricted because your site is private.
fi: Huomaa, että palveluja on rajoitettu koska sivustosi on yksityinen.

en: Enabled Services
fi: Käytössä olevat palvelut

en: Services dragged here will appear individually.
fi: Tähän vedetyt palvelut näkyvät yksittäin.

en: Drag and drop available services here.
fi: Vedä ja pudota palvelut tähän.

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
fi: Tähän vedetyt palvelut ovat piilossa Jakamistapoja-painikkeen alla.

en: Sharing is off. Add services above to enable.
fi: Jakaminen ei ole käytössä. Ota käyttöön lisäämällä palveluita yläpuolelta.

en: Sharing label
fi: Jakamisen teksti

en: You can add the following variables to your service sharing URL:
fi: Voit liittää seuraavat muuttujat palvelujen jaon verkko-osoitteeseen:

en: Create Share Button
fi: Luo jakamisen painike

en: View on Instagram
fi: Näytä Instagramissa

en: Take Our Survey
fi: Vastaa kyselyyn

en: This slideshow could not be started. Try refreshing the page or viewing it in another browser.
fi: Kuvaesitystä ei voitu käynnistää. Yritä päivittää sivu tai katso toisella selaimella.

note: Translators: placeholder is a Twitter username.
en: Tweets by @%s
fi: Tviitit: @%s

en: Require Two-Step Authentication
fi: Edellytä kaksivaiheista oikeellisuuden tarkistusta

en: Match by Email
fi: Tee vastaavuus sähköpostilla

en: Cannot deal with cookie redirects, as headers are already sent.
fi: Keksien edelleenohjausta ei voi käsitellä koska headerit on jo lähetetty.

en: Log in with WordPress.com
fi: Kirjaudu WordPress.com tunnuksilla

note: translators: placeholder is a service name, such as "Twitter" or "Facebook".
en: Click to share on %s
fi: Jaa %s palvelussa

en: Click to share on Tumblr
fi: Jaa Tumblr palvelussa

en: Click to share on Pinterest
fi: Jaa Pinterest palvelussa

en: Click to share on Pocket
fi: Jaa Pocket palvelussa

en: Click to view slideshow.
fi: Napsauta nähdäksesi kuvaesityksen.

en: Click to autoplay the presentation!
fi: Napsauta ja automaattinen esitys käynnistyy!

en: Click to Press This!
fi: Napsauta jotta julkaiset tämän!

en: Email Address
fi: Sähköpostiosoite

en: Last Modified
fi: Viimeksi muokattu

en: More information
fi: Lisätietoja

en: No reply from Jetpack servers
fi: Jetpackin palvelimet eivät vastaa

en: Plugins
fi: Lisäosat

en: Preview:
fi: Esikatsele:

en: Related Posts
fi: Aiheeseen liittyvät artikkelit

en: Related posts
fi: Aiheeseen liittyvät artikkelit

en: Save
fi: Tallenna

en: Title
fi: Otsikko

en: Your answer was incorrect, please try again.
fi: Vastauksesi ei täsmännyt. Ole hyvä ja kokeile uudelleen.

en: Enable Post By Email
fi: Ota käyttöön Artikkeli sähköpostitse (Post by Email)

en: Regenerate Address
fi: Luo uusi osoite

en: Disable Post By Email
fi: Poista käytöstä Artikkeli sähköpostitse (Post by Email)

note: translators: Placeholder is the site's name from WordPress settings.
en: To use Post By Email, you need to link your %s account to your WordPress.com account.
fi: Kun haluat käyttää Artikkeli sähköpostitse (Post by Email)-toimintoa, %s-tili on liitettävä WordPress.com-tiliisi.

en: If you don't have a WordPress.com account yet, you can sign up for free in just a few seconds.
fi: Jos sinulle ei ole vielä WordPress.com tiliä, voit rekisteröityä muutamassa sekunnissa.

en: Link account with WordPress.com
fi: Yhdistä tili WordPress.comiin

en: Unable to create your Post By Email address. Please try again later.
fi: Artikkeli sähköpostitse (Post by Email)-osoitetta ei kyetty luomaan. Yritä myöhemmin uudelleen, ole hyvä.

en: Unable to regenerate your Post By Email address. Please try again later.
fi: Artikkeli sähköpostitse -osoitteen uudelleenluonti ei onnistunut. Yritä myöhemmin uudelleen, ole hyvä.

en: Unable to disable your Post By Email address. Please try again later.
fi: Artikkeli sähköpostitse-osoitetta ei kyetty poistamaan käytöstä. Yritä myöhemmin uudelleen, ole hyvä.

en: One of your IP addresses was not valid.
fi: Jokin IP-osoitteista ei kelpaa.

en: Your current IP: %s
fi: Käytössä oleva IP-osoite on: %s

en: <strong>You failed to correctly answer the math problem.</strong>  This is used to combat spam when the Protect API is unavailable.  Please use your browser's back button to return to the login form, press the "refresh" button to generate a new math problem, and try to log in again.
fi: <strong>Vastasit väärin matemaattisessa tehtävässä.</strong> Tätä käytetään roskapostin varalta kun Suojaa rajapinta/API ei ole saatavilla. Siirry selaimen Takaisin painikkeella uudelleen kirjautumissivulle, paina Päivitä painiketta ja luo uusi matemaattinen tehtävä jolla yrität kirjautua uudelleen.

en: Continue &rarr;
fi: Jatka &rarr;

en: Expecting an array
fi: Matriisia odotettiin

en: Cannot use global flag on non-multisites
fi: Kaikenkattavaa (globaalia) lippua voi käyttää vain Multisite asennuksissa.

en: Only super admins can edit the global whitelist
fi: Vain järjestelmänvalvojat voivat muokata kaikenkattavaa sallitut listaa

en: View Network Admin
fi: Näytä verkon pääkäyttäjä

en: Your main blog is not connected to WordPress.com. Please connect to get an API key.
fi: Ensijainen blogi ei ole kytketty WordPress.com palveluun. Luo yhteys jotta saat rajapinnan/API-avaimen.

en: Error connecting to WordPress.com. Code: %1$s, %2$s
fi: Virhe yhdistettäessä WordPress.com palveluun. Koodi: %1$s, %2$s

en: Login Blocked by Jetpack
fi: Jetpack esti kirjautumisen

en: Your API key is invalid
fi: Rajapinnan/API-avain ei kelpaa

en: No API key
fi: Rajapinnan/API-avainta ei ole

en: There was an error contacting Jetpack servers.
fi: Tapahtui virhe yritettäessä yhteyttä Jetpack palvelimiin.

en: Video on %s
fi: Video %s

en: There was a problem connecting to %s to create an authorized connection. Please try again in a moment.
fi: Kun yritettiin luoda luvallinen yhteys %s kohteeseen, yhteydenotossa tapahtui virhe. Yritä myöhemmin uudelleen, ole hyvä

en: An invalid request was made. This normally means that something intercepted or corrupted the request from your server to the Jetpack Server. Try again and see if it works this time.
fi: Tehtiin epäkelpo pyyntö. Yleensä tämä tarkoittaa että jokin vääristi tai keskeytti palvelimelta Jetpack palvelimeen osoitetun pyynnön. Yritä uudelleen jos se toimisi tällä kertaa.

en: We could not verify that your server is making an authorized request. Please try again, and make sure there is nothing interfering with requests from your server to the Jetpack Server.
fi: Emme voineet varmistaa, että palvelimesi tekee luvallisen pyynnön. Yritä uudelleen ja varmista, että mikään ei häiritse palvelimeltasi Jetpack palvelimelle lähtevää pyyntöä.

en: No blog_id was included in your request. Please try disconnecting Jetpack from WordPress.com and then reconnecting it. Once you have done that, try connecting Publicize again.
fi: Pyynnöstä puuttui blog_id. Kokeile katkaista Jetpackin yhteys WordPress.com palveluun ja sen jälkeen muodosta yhteys uudelleen. Kun olet tehnyt sen, yritä yhdistää Kasvata julkisuutta moduuli uudelleen.

en: No user information was included in your request. Please make sure that your user account has connected to Jetpack. Connect your user account by going to the <a href="%s">Jetpack page</a> within wp-admin.
fi: Pyynnössä ei ollut käyttäjätietoja. Varmista että käyttäjätilisi on kytketty Jetpackiin. Yhdistä käyttäjätilisi hallintapaneelin <a href="%s">Jetpack sivulla</a>.

en: Something which should never happen, happened. Sorry about that. If you try again, maybe it will work.
fi: Jokin jota ei pitäisi tapahtua, tapahtui kuitenkin. Pahoittelumme siitä. Jos yrität uudelleen, ehkä se toimii.

en: There was a problem connecting with Publicize. Please try again in a moment.
fi: Yhteydenotossa Kasvata julkisuutta oli ongelma. Yritä hetken kuluttua uudelleen, ole hyvä.

en: Error code: %s
fi: Virhekoodi: %s

en: That connection has been removed.
fi: Yhteys on poistettu.

[ctx: Refresh connection with {social media service}]
en: Refresh connection with %s
fi: Päivitä yhteys %s palveluun

en: This connection is working correctly.
fi: Yhteys toimii oikein.

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: Connect
fi: Liitä

en: Before you hit Publish, please refresh the following connection(s) to make sure we can Publicize your post:
fi: Ennen kuin painat Julkaise, päivitä seuraava yhteys jotta varmasti voimme Kasvattaa sen julkisuutta:

en: Publicize:
fi: Kasvata julkisuutta:

en: Custom Message:
fi: Mukautettu viesti:

en: Not Connected
fi: Ei yhdistetty

en: Connect to
fi: Yhdistä kohteeseen

en: Connect and share your posts on %s
fi: Yhdistä ja jaa artikkelit %s palvelussa

en: Related
fi: Aiheeseen liittyy

en: Hide related content after posts
fi: Piilota aiheeseen liittyvä sisältö artikkelien lopusta

en: Custom CSS
fi: Mukautettu CSS-muotoilu

en: Post by Email
fi: Artikkeli sähköpostitse (Post by Email)

en: Tiled Galleries
fi: Galleria ruudukot

en: Themes
fi: Teemat

en: Receive Monitor Email Notifications.
fi: Ota vastaan Seuranta (Monitor)-moduulin ilmoituksia.

note: translators: %s is the name of the blog
en: To use Publicize, you'll need to link your %s account to your WordPress.com account using the link below.
fi: Kun käytät Kasvata julkisuutta (Publicize)-moduulia, %s tili on yhdistettävä WordPress.com tiliin käyttämällä alla olevaa linkkiä.

en: Please solve this math problem to prove that you are not a bot.  Once you solve it, you will need to log in again.
fi: Ratkaise tämä matemaattinen tehtävä jolla todistat että et ole robotti. Kun olet ratkaissut sen, kirjaudu uudelleen.

en: With Carousel active, any standard WordPress galleries or single images you have embedded in posts or pages will
    		launch a full-screen photo browsing experience with comments and EXIF metadata.
fi: Kun olet ottanut Karusellin käyttöön, kaikki vakio WordPress galleriat jotka olet upottanut artikkelieihin tai sivuille tulevat käynnistämään ihanan valokuvien selaus kokemuksen. Siinä on mahdollisuus kommentointiin ja EXIF-metatiedot kuvasta.

en: Site Stats
fi: Sivuston tilastot

[ctx: Module Name]
en: Shortcode Embeds
fi: Lyhytkoodilla upottaminen (Shortcode Embeds)

[ctx: Module Name]
en: WP.me Shortlinks
fi: WP.me-pikalinkit (WP.me Shortlinks)

[ctx: Module Name]
en: Site Stats
fi: Sivuston tilastot (Site Stats)

[ctx: Module Name]
en: Subscriptions
fi: Tilaukset (Subscriptions)

[ctx: Module Name]
en: Tiled Galleries
fi: Galleria ruudukot (Tiled Galleries)

[ctx: Module Name]
en: VideoPress
fi: Videot (VideoPress)

[ctx: Module Name]
en: Widget Visibility
fi: Vimpaimen näkyvyys (Widget Visibility)

[ctx: Module Name]
en: Extra Sidebar Widgets
fi: Lisätyt sivupalkin vimpaimet (Extra Sidebar Widgets)

[ctx: Module Tag]
en: Other
fi: Muu

[ctx: Module Tag]
en: Writing
fi: Kirjoittaminen

[ctx: Module Tag]
en: Photos and Videos
fi: Valokuvat ja videot

[ctx: Module Tag]
en: Social
fi: Sosiaalinen (Social)

[ctx: Module Tag]
en: Appearance
fi: Ulkoasu

[ctx: Module Tag]
en: Developers
fi: Kehittäjät

[ctx: Module Tag]
en: Recommended
fi: Suositellut

[ctx: Module Tag]
en: Site Stats
fi: Sivuston tilastot

en: Publicize
fi: Kasvata julkisuutta

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

[ctx: Module Name]
en: Comments
fi: Kommentit (Comments)

[ctx: Module Name]
en: Contact Form
fi: Yhteydenottolomake (Contact Form)

[ctx: Module Name]
en: Custom CSS
fi: Mukautettu CSS-muotoilu (Custom CSS)

[ctx: Module Name]
en: Enhanced Distribution
fi: Tehostettu levitys (Enhanced Distribution)

[ctx: Module Description]
en: Increase reach and traffic.
fi: Kasvata ulottuvuutta ja liikennettä.

[ctx: Module Name]
en: Gravatar Hovercards
fi: Gravatar-kortit (Gravatar Hovercards)

[ctx: Module Description]
en: Enable pop-up business cards over commenters’ Gravatars.
fi: Ota käyttöön automaattisesti  kommentoijien Gravatarien päälle näytettäviä käyntikortteja.

[ctx: Module Name]
en: Infinite Scroll
fi: Rajaton vieritys (Infinite Scroll)

[ctx: Module Name]
en: JSON API
fi: JSON-rajapinta /API (JSON API)

[ctx: Module Name]
en: Beautiful Math
fi: Kaunis matematiikka (Beautiful Math)

[ctx: Module Name]
en: Likes
fi: Tykkäykset (Likes)

[ctx: Module Name]
en: Markdown
fi: Markdown-tekstimuotoilu (Markdown)

[ctx: Module Name]
en: Monitor
fi: Seuranta (Monitor)

[ctx: Module Name]
en: Notifications
fi: Ilmoitukset (Notifications)

[ctx: Module Name]
en: Protect
fi: Suojaa (Protect)

[ctx: Module Name]
en: Publicize
fi: Kasvata julkisuutta (Publicize)

[ctx: Module Name]
en: Sharing
fi: Jakaminen (Sharing)

[ctx: Module Description]
en: Collect valuable traffic stats and insights.
fi: Kerää arvokkaita liikenteen tilastoja ja oivalluksia.

[ctx: Module Description]
en: Display image galleries in a variety of elegant arrangements.
fi: Näytä kuvagalleriat erilaisilla tavoilla, tyylikkäästi aseteltuna.

[ctx: Module Name]
en: Site verification
fi: Sivuston todennus (Site Verification)

en: Jetpack will automatically take your great published content and share it instantly with third-party services
    		like search engines, increasing your reach and traffic.
fi: Jetpack ottaa automaattisesti hienon julkaistun aineiston blogista tai sivustolta ja jakaa sen välittömästi kolmansien osapuolten palveluiden kanssa 
    		kuten hakukoneet- ja näin lisää saavutettavuutta ja liikennettä.

[ctx: Module Name]
en: Custom content types
fi: Mukautetut sisältötyypit (Custom content types)

[ctx: Module Description]
en: Give visitors an easy way to show they appreciate your content.
fi: Anna lukijoille helppo tapa osoittaa arvostuksensa sisältöäsi kohtaan.

[ctx: Module Description]
en: Write posts or pages in plain-text Markdown syntax
fi: Kirjoita artikkeleita tai sivuja käyttämällä pelkkä-teksti Markdown-tekstimuotoilua.

[ctx: Module Name]
en: Post by email
fi: Artikkeli sähköpostitse (Post by email)

[ctx: Module Name]
en: Related posts
fi: Liittyvät artikkelit (Related posts)

note: translators: Date and time
en: %1$s at %2$s
fi: %1$s  %2$s

en: Customize
fi: Mukauta

en: Featured Images
fi: Artikkelikuvat

en: Gallery
fi: Galleria

en: Like
fi: Tykkää

en: Like this:
fi: Tykkää tästä:

en: Likes
fi: Tykkäykset

en: Loading...
fi: Lataa...

en: Menu
fi: Valikko

en: Older posts
fi: Vanhemmat artikkelit

en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

en: Settings have been saved
fi: Asetukset tallennettu.

en: Sharing
fi: Jakaminen

en: Sharing Settings
fi: Jakamisen asetukset

en: Show buttons on
fi: Näytä painikkeet:

note: translators: %1$s is the name of a theme
en: Theme: %1$s.
fi: Teema: %1$s.

en: Scroll back to top
fi: Vieritä sivun ylälaitaan

en: Proudly powered by WordPress
fi: Moottorina toimii WordPress

en: Use Google Analytics with Infinite Scroll
fi: Käytä Google Analytics -palvelua Rajattoman vierityksen kanssa.

en: Likes and Shares
fi: Tykkäykset ja jakamiset

en: Show likes.
fi: Näytä tykkäykset.

en: Show sharing buttons.
fi: Näytä jakamisen painikkeet.

en: Likes Notifications
fi: Ilmoitukset tykkäyksestä

en: Email me whenever
fi: Lähetä minulle sähköposti-ilmoitus

en: Someone likes one of my posts
fi: Ilmoitus lähetetään, kun joku on tykännyt jostakin artikkelista.

en: WordPress.com Likes are
fi: WordPress.com tykkäykset

en: On for all posts
fi: Käytössä kaikille artikkeleille

en: Turned on per post
fi: Asetetaan erikseen kullekin artikkelille

en: WordPress.com Reblog Button
fi: WordPress.com Toistobloggaus painike

en: Show the Reblog button on posts
fi: Näytä Toistobloggaus painike kaikissa artikkeleissa

en: Don't show the Reblog button on posts
fi: Älä näytä artikkeleissa Toistobloggaus painiketta

en: Comment Likes are
fi: Kommenttien tykkäykset

en: On for all comments
fi: Käytössä kaikille kommenteille

en: Front Page, Archive Pages, and Search Results
fi: Etusivu, arkisto-/luettelosivut ja hakutulokset

en: Sharing Buttons
fi: Jakamisen painikkeet

note: translators: The value of %d is not available at the time of output
en: <span>%d</span> bloggers like this:
fi: <span>%d</span> bloggaajaa tykkää tästä:

en: Markdown
fi: Markdown-tekstimuotoilu

en: Use Markdown for posts and pages.
fi: Käytä Markdown-tekstimuotoilua artikkeleissa ja sivuissa.

en: Learn more about Markdown.
fi: Lisätietoja Markdown-tekstimuotoilusta.

en: Use Markdown for comments.
fi: Käytä Markdown-tekstimuotoilua kommenteissa.

en: Markdown content
fi: Markdown-tekstimuotoilun sisältö

[ctx: Module Name]
en: Carousel
fi: Karuselli (Carousel)

en: Your Testimonial Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
fi: Käyttäjäkokemusluettelossa ei ole käyttäjäkokemuksia. Voit aloittaa niiden luomisen hallintapaneelissa.

en: Gravatar Hovercards
fi: Gravatar-kortit

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
fi: Kun Gravatar-kuvaa osoitetaan, näytetään henkilön profiili.

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
fi: Siirrä hiiren kohdistin oman Gravatar-kuvasi päälle - voit tarkastaa oman profiilisi.

en: To infinity and beyond
fi: Äärettömyyteen ja kauemmaksi

en: Testimonial Archive Featured Image
fi: Käyttäjäkokemussivun pääkuva

en: Shows %s post on each load. | Shows %s posts on each load.
fi[0]: Näyttää %s artikkelin kerrallaan.
fi[1]: Näyttää %s artikkelia kerrallaan.

en: We&rsquo;ve changed this option to a click-to-scroll version for you since you have footer widgets in Appearance &rarr; Widgets, or your theme uses click-to-scroll as the default behavior.
fi: Olemme vaihtaneet tämän valinnan napsauta-ja-vieritä versioon koska sinulla on alapalkin vimpaimia kohdassa Ulkoasu &rarr; Vimpaimet, tai teemasi käyttää napsauta-ja-vieritä tapaa oletustoimintona.

en: %s px
fi: %s pikseliä

en: Add New
fi: Lisää uusi

en: Add or remove tags
fi: Lisää tai poista avainsanoja

en: All Projects
fi: Kaikki projektit

en: CSS Revisions
fi: CSS-versiohistoria

en: CSS Stylesheet Editor
fi: CSS-tyyliohjemuokkain

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Choose from the most used tags
fi: Valitse eniten käytetyistä avainsanoista

en: Custom field deleted.
fi: Avainkenttä poistettu

en: Custom field updated.
fi: Avainkenttä päivitetty

en: DOWN
fi: Alas

en: Default
fi: Oletus

en: Description
fi: Kuvaus

en: Edit CSS
fi: CSS-muokkain

note: translators: this is about a food menu
en: Edit Menu Item
fi: Muokkaa valikon kohtaa

en: Edit Project
fi: Muokkaa projektia

note: translators: Publish box date format, see https://php.net/date
en: M j, Y @ G:i
fi: j.n.Y \k\l\o G.i

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Item
fi: Valikon kohta

en: No Projects found in Trash
fi: Roskakorista ei löytynyt projekteja

en: No tags found.
fi: Avainsanoja ei löytynyt

en: None
fi: Ei mitään

en: Order
fi: Järjestys

en: Preview
fi: Esikatsele

en: Preview: changes must be saved or they will be lost
fi: Esikatselu: muutokset täytyy tallentaa tai ne katoavat

en: Project Tag
fi: Projektin avainsana

en: Project Type
fi: Projektin tyyppi

en: Project saved.
fi: Projekti tallennettu.

en: Project updated.
fi: Projekti päivitetty.

en: Projects
fi: Projektit

en: Publish
fi: Julkaise

en: Save Stylesheet
fi: Tallenna tyyliohje

en: Search Project Tags
fi: Etsi projektin avainsanoja

en: Separate tags with commas
fi: Erottele avainsanat pilkulla

en: Stylesheet saved.
fi: Tyyliohje tallennettu.

en: Tags
fi: Avainsanat

en: Thumbnail
fi: Pienoiskuva

en: Types
fi: tyypit

en: UP
fi: Ylös

en: Uncategorized
fi: Yleinen

en: Update Project Tag
fi: Päivitä projektin avainsana

en: edit
fi: Muokkaa

en: Convert to Comic
fi: Muunna sarjakuvaksi

en: Convert to Post
fi: Muunna artikkeliksi

en: You are not allowed to make this change.
fi: Et saa tehdä tätä muutosta.

en: Post converted. | %s posts converted
fi[0]: Artikkeli muunnettu.
fi[1]: %s artikkelia muunnettu

en: Processing...
fi: Käsitellään...

en: Sorry, your browser isn't supported. Upgrade at browsehappy.com.
fi: Pahoittelemme, selaintasi ei tueta. Päivitä osoitteessa browsehappy.com.

en: Comics
fi: Sarjakuvat

en: Comic
fi: Sarjakuva

en: All Comics
fi: Kaikki sarjakuvat

en: Add New Comic
fi: Lisää uusi sarjakuva

en: Edit Comic
fi: Muokkaa sarjakuvaa

en: New Comic
fi: Uusi sarjakuva

en: View Comic
fi: Näytä sarjakuva

en: Search Comics
fi: Etsi sarjakuvista

en: No Comics found
fi: Sarjakuvaa ei löydy

en: No Comics found in Trash
fi: Roskakorista ei löytynyt sarjakuvaa

en: Comic updated. <a href="%s">View comic</a>
fi: Sarjakuva päivitetty. <a href="%s">Näytä sarjakuva</a>

en: Comic updated.
fi: Sarjakuva päivitetty.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Comic restored to revision from %s
fi: Sarjakuva palautettu versioon %s

en: Comic published. <a href="%s">View comic</a>
fi: Sarjakuva julkaisu. <a href="%s">Näytä sarjakuva</a>

en: Comic saved.
fi: Sarjakuva tallennettu.

en: Comic submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
fi: Sarjakuva lähetetty. <a target="_blank" href="%s">Esikatsele sarjakuva</a>

en: Comic scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview comic</a>
fi: Sarjakuva ajastettu: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Esikatsele sarjakuva</a>

note: translators: Publish box date format, see https://php.net/date
en: Comic draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
fi: Sarjakuvan luonnos päivitetty. <a target="_blank" href="%s">Esikatsele sarjakuva</a>

en: Invalid or expired nonce.
fi: Kertakäyttöavain ei ole kelvollinen tai on vanhentunut.

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Item Labels
fi: Menun tuotteen tunnukset

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Item Label
fi: Menun tuotteen tunnus

note: translators: this is about a food menu
en: Search Menu Item Labels
fi: Etsi menun tuotteen tunnusta

en: Popular Labels
fi: Suositut tunnukset

note: translators: this is about a food menu
en: All Menu Item Labels
fi: Kaikki menun tuotteen tunnukset

note: translators: this is about a food menu
en: Edit Menu Item Label
fi: Muokkaa menun tuotteen tunnusta

note: translators: this is about a food menu
en: View Menu Item Label
fi: Näytä menun tuotteen tunnus

note: translators: this is about a food menu
en: Update Menu Item Label
fi: Päivitä menun tuotteen tunnus

note: translators: this is about a food menu
en: Add New Menu Item Label
fi: Lisää uusi menun tuotteen tunnus

note: translators: this is about a food menu
en: New Menu Item Label Name
fi: Uusi menun tuotteen tunnuksen nimi

en: For example, spicy, favorite, etc. <br /> Separate Labels with commas
fi: Esimerkiksi mausteinen, suosikki, jne. <br /> Erota tunnukset pilkulla

en: Add or remove Labels
fi: Lisää tai poista tunnuksia

en: Choose from the most used Labels
fi: Valitse useimmin käytetyista tunnuksista

en: No Labels found
fi: Tunnuksia ei löytynyt

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Sections
fi: Menun osastot

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Section
fi: Menun osasto

note: translators: this is about a food menu
en: Search Menu Sections
fi: Etsi menun osastot

note: translators: this is about a food menu
en: All Menu Sections
fi: Kaikki menun osastot

note: translators: this is about a food menu
en: Parent Menu Section
fi: Ylemmän tason osasto menussa

note: translators: this is about a food menu
en: Parent Menu Section:
fi: Ylemmän tason osasto menussa:

note: translators: this is about a food menu
en: Edit Menu Section
fi: Muokkaa menun osastoa

note: translators: this is about a food menu
en: View Menu Section
fi: Näytä menun osasto

note: translators: this is about a food menu
en: Update Menu Section
fi: Päivitä menun osasto

note: translators: this is about a food menu
en: Add New Menu Section
fi: Lisää uusi menun osasto

note: translators: this is about a food menu
en: New Menu Sections Name
fi: Uusi menun osaston nimi

en: Items on your restaurant's menu
fi: Tuotteet ravintolasi menussa

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Items
fi: Menun tuotteet

note: translators: this is about a food menu
en: Food Menus
fi: Ruokien menu

note: translators: this is about a food menu
en: Add One Item
fi: Lisää yksi tuote

note: translators: this is about a food menu
en: Add Menu Item
fi: Lisää menuun tuote

note: translators: this is about a food menu
en: New Menu Item
fi: Uusi menun tuote

note: translators: this is about a food menu
en: View Menu Item
fi: Näytä menun tuote

note: translators: this is about a food menu
en: Search Menu Items
fi: Etsi menun tuotetta

note: translators: this is about a food menu
en: No Menu Items found
fi: Menun tuotetta ei löytynyt

note: translators: this is about a food menu
en: No Menu Items found in Trash
fi: Roskakorista ei löytynyt menun tuotetta

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item updated. <a href="%s">View item</a>
fi: Menun tuote päivitetty. <a href="%s">Näytä tuote</a>

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item updated.
fi: Menun tuote päivitetty.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Menu item restored to revision from %s
fi: Menun tuote palautettu versioon %s.

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item published. <a href="%s">View item</a>
fi: Menun tuote julkuistu. <a href="%s">Näytä tuote</a>

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item saved.
fi: Menun tuote tallennettu.

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
fi: Menun tuote lähetetty. <a target="_blank" href="%s">Esikatsele tuote</a>

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview item</a>
fi: Menun tuote ajastettu: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Esikatsele tuote</a>

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
fi: Menun tuotteen luonnos päivitetty. <a target="_blank" href="%s">Esikatsele tuote</a>

note: translators: this is about a food menu
en: Enter the menu item's name here
fi: Kirjoita menun/ruokalistan nimi tähän

en: %1$d Food Menu Item | %1$d Food Menu Items
fi[0]: %1$d Ruokatuote
fi[1]: %1$d Ruokatuotetta

en: Add Many Items
fi: Lisää useita tuotteita

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Items re-ordered.
fi: Menun tuotteet järjestetty uudelleen.

en: Labels
fi: Tunnukset

en: Price
fi: Hinta

en: Save New Order
fi: Tallenna uusi järjestys

en: Move menu section up
fi: Siirrä menun osasto ylöspäin

en: Move menu section down
fi: Siirrä menun osasto alaspäin

en: Use the <kbd>TAB</kbd> key on your keyboard to move between colums and the <kbd>ENTER</kbd> or <kbd>RETURN</kbd> key to save each row and move on to the next.
fi: Käytä näppäimistön <kbd>TAB</kbd>-näppäintä kun haluat siirtyä sarakkeiden välillä ja <kbd>ENTER</kbd> tai <kbd>RETURN</kbd>-näppäintä tallentamaan kunkin rivin ja siirtymään samalla seuraavalle riville.

en: Add to section:
fi: Lisää osastoon:

en: Labels: <small>spicy, favorite, etc. <em>Separate Labels with commas</em></small>
fi: Tunnukset: <small>mausteinen, suosikki, jne. <em>Erota tunnukset pilkulla</em></small>

en: New Row
fi: Uusi rivi

en: Add These New Menu Items
fi: Lisää nämä uudet menun tuotteet

en: No Labels
fi: Ei tunnuksia

en: Portfolio Projects
fi: Työnäyte/portfolio projektit

note: translators: %s is the name of a custom post type such as "jetpack-portfolio"
en: Your theme supports <strong>%s</strong>
fi: Teema tukee <strong>%s</strong>

en: Enable Portfolio Projects for this site.
fi: Ota käyttöön Työnäyte/portfolio projektit tällä sivustolla.

note: translators: %1$s is replaced with an input field for numbers
en: Portfolio pages display at most %1$s projects
fi: Portfolio sivuilla näytetään korkeintaan %1$s projektia

en: Project
fi: Projekti

en: Add New Project
fi: Lisää uusi projekti

en: New Project
fi: Uusi projekti

en: View Project
fi: Näytä projekti

en: Search Projects
fi: Etsi projektia

en: No Projects found
fi: Projektia ei löytynyt

en: Project Types
fi: Projektin laji

en: All Project Types
fi: Kaikki projektilajit

en: Edit Project Type
fi: Muokkaa projektilajia

en: View Project Type
fi: Näytä projektilaji

en: Update Project Type
fi: Päivitä projektilaji

en: Add New Project Type
fi: Lisää uusi projektilaji

en: New Project Type Name
fi: Uusi projektilajin nimi

en: Parent Project Type
fi: Ylemmän tason projektilaji

en: Parent Project Type:
fi: Ylemmän tason projektilaji:

en: Search Project Types
fi: Etsi projektilajia

en: Project Tags
fi: Projektin avainsanat

en: All Project Tags
fi: Kaikki projektin avainsanat

en: Edit Project Tag
fi: Muokkaa projektin avainsanaa

en: View Project Tag
fi: Näytä projektin avainsana

en: Add New Project Tag
fi: Lisää uusi projektin avainsana

en: New Project Tag Name
fi: Uusi projektin avainsanan nimi

en: Popular Project Tags
fi: Suositut projektin avainsanat

en: Project updated. <a href="%s">View item</a>
fi: Projekti päivitetty. <a href="%s">Näytä</a>

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Project restored to revision from %s
fi: Projekti palautettu aiempaan %s versioon

en: Project published. <a href="%s">View project</a>
fi: Projekti julkaistu. <a href="%s">Näytä projekti</a>

en: Project submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
fi: Projekti lähetetty. <a target="_blank" href="%s">Esikatsele projekti</a>

en: Project scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview project</a>
fi: Projekti ajastettu: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Esikatsele projekti</a>

note: translators: Publish box date format, see https://php.net/date
en: Project item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
fi: Projektin kohdan luonnos päivitetty. <a target="_blank" href="%s">Esikatsele projekti</a>

en: Your Portfolio Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
fi: Portfolioluettelo on tyhjä. Voit aloittaa niiden luomisen hallintapaneelissa.

en: Testimonials
fi: Käyttäjäkokemus

en: Your theme supports Testimonials
fi: Käytetty teema tukee Käyttäjäkokemuksia

en: Enable Testimonials for this site.
fi: Ota käyttöön Käyttäjäkokemukset tällä sivustolla.

note: translators: %1$s is replaced with an input field for numbers
en: Testimonial pages display at most %1$s testimonials
fi: Käyttäjäkokemus sivuilla näytetään korkeintaan %1$s käyttäjäkokemusta

en: Customer Testimonials
fi: Asiakkaiden Käyttäjäkokemukset

en: Testimonial
fi: Käyttäjäkokemus

en: All Testimonials
fi: Kaikki Käyttäjäkokemukset

en: Add New Testimonial
fi: Lisää uusi käyttäjäkokemus

en: Edit Testimonial
fi: Muokkaa Käyttäjäkokemusta

en: New Testimonial
fi: Uusi Käyttäjäkokemus

en: View Testimonial
fi: Näytä Käyttäjäkokemus

en: Search Testimonials
fi: Etsi Käyttäjäkokemusta

en: No Testimonials found
fi: Ei löytynyt Käyttäjäkokemusta

en: No Testimonials found in Trash
fi: Käyttäjäkokemuksia ei löytynyt roskakorista

en: Testimonial updated. <a href="%s">View testimonial</a>
fi: Käyttäjäkokemus päivitetty.  <a href="%s">Katso Käyttäjäkokemus</a>

en: Testimonial updated.
fi: Käyttäjäkokemus päivitetty.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Testimonial restored to revision from %s
fi: Käyttäjäkokemus palautettu aiempaan %s versioon

en: Testimonial published. <a href="%s">View testimonial</a>
fi: Käyttäjäkokemus julkaistu. <a href="%s">Katso Käyttäjäkokemus</a>

en: Testimonial saved.
fi: Käyttäjäkokemus tallennettu.

en: Testimonial submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
fi: Käyttäjäkokemus lähetetty. <a target="_blank" href="%s">Esikatsele Käyttäjäkokemus</a>

en: Testimonial scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview testimonial</a>
fi: Käyttäjäkokemus ajastettu: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Esikatsele Käyttäjäkokemus</a>

note: translators: Publish box date format, see https://php.net/date
en: Testimonial draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
fi: Käyttäjäkokemusluonnos päivitetty. <a target="_blank" href="%s">Esikatsele Käyttäjäkokemus</a>

en: Enter the customer's name here
fi: Kirjoita tähän asiakkaan nimi

en: Customer Name
fi: Asiakkaan nimi

en: Customize Testimonials Archive
fi: Mukauta Käyttäjäkokemusluettelo

en: Your Custom Content Types
fi: Omat mukautetut sisältötyypit

en: Use these settings to display different types of content on your site.
fi: Käytä näitä asetuksia kun haluat näyttää eri sisältötyyppejä sivustolla.

en: Custom CSS Stylesheet
fi: Mukautettu CSS-tyylitiedosto

en: Note: Custom CSS will be reset when changing themes.
fi: Huoma: Mukautettu CSS-muotoilu palautuu perustilaan kun teema vaihdetaan. Menetät muutokset jos et ole tallentanut niitä muualle.

en: Media Width:
fi: Median leveys:

en: Preprocessor:
fi: Esikäsittelijä:

en: Mode:
fi: Toimintatapa:

en: Add-on
fi: Lisää

en: Replacement
fi: Korvaa

en: Add-on CSS <b>(Recommended)</b>
fi: Lisää CSS <b>(Suositus)</b>

en: Replace <a href="%s">theme's CSS</a> <b>(Advanced)</b>
fi: Korvaa <a href="%s">teeman CSS</a> <b>(Edistynyt)</b>

en: What should the subject line be?
fi: Mitä aiheriville tulisi kirjoittaa?

en: Save and go back to form builder
fi: Tallenna ja palaa lomakerakentajaan

en: Save &amp; Buy Upgrade
fi: Tallenna & osta laajennus

en: Uploading...
fi: Siirretään palvelimelle...

en: Drop images to upload
fi: Pudota palvelimelle siirrettäviä kuvia

en: Only images can be uploaded here.
fi: Vain kuvia voidaan tässä siirtää palvelimelle.

en: Your upload didn't complete; try again later or cross your fingers and try again right now.
fi: Palvelimelle siirto ei valmistunut; yritä myöhemmin uudelleen tai risti sormet ja kokeile heti uudelleen.

en: The default content width for the %s theme is %d pixel. | The default content width for the %s theme is %d pixels.
fi[0]: Oletussisällön leveys teemassa %s on %d pikseliä.
fi[1]: Oletussisällön leveys teemassa %s on %d pikseliä.

en: %s (Required)
fi: %s (Vaaditaan)

note: translators: %s is the name of a form field
en: %s is required
fi: %s vaaditaan

note: translators: %s is the name of a form field
en: %s requires a valid email address
fi: %s vaatii oikean sähköpostiosoitteen

en: (required)
fi: (Vaaditaan)

en: Add
fi: Lisää

en: Add Contact Form
fi: Lisää yhteydenottolomake

en: All posts
fi: Kaikki artikkelit

en: Background color
fi: Taustan väri

en: Black
fi: Musta

en: Camera
fi: Kamera

en: Cancel reply
fi: Peruuta vastaus

en: Commenting as %s
fi: Kirjoita nimellä %s

en: Comments
fi: Kommentit

en: Dark
fi: Tumma

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Delete Permanently
fi: Poista pysyvästi

en: Delete this item permanently
fi: Poista tämä kohde pysyvästi

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Email notifications
fi: Sähköposti-ilmoitukset

en: Empty Spam
fi: Poista roskaviestit

en: Enter your email address
fi: Syötä sähköpostiosoitteesi

en: Error in moving to Trash.
fi: Roskakoriin siirto ei onnistunut.

en: Error in restoring from Trash.
fi: Roskakorista palauttaminen ei onnistunut.

en: Error!
fi: Virhe!

en: Error: please enter a valid email address.
fi: Virhe: syötä kelvollinen sähköpostiosoite

en: Error: please fill the required fields (name, email).
fi: Virhe: syötä tiedot vaadittuihin kenttiin (nimi, sähköposti).

en: Feedback discarded.
fi: Palaute hylätty.

en: Feedback(s) marked as spam
fi: Palaute merkitty roskapostiksi

en: From
fi: Lähettäjä

en: IP Address:
fi: IP-osoite:

en: Invalid request
fi: Virheellinen pyyntö

en: Label
fi: Teksti

[ctx: Label for HTML form "Email" field in contact form builder]
en: Email
fi: Sähköposti

[ctx: Label for HTML form "Name" field in contact form builder]
en: Name
fi: Nimi

en: Leave a Reply
fi: Vastaa

en: Leave a Reply to %s
fi: Vastaa käyttäjälle %s

en: Light
fi: Vaalea

[ctx: Link to edit an HTML form field in contact form builder]
en: edit
fi: muokkaa

en: Loading Comments...
fi: Ladataan kommentteja...

en: Mark this message as NOT spam
fi: Palauta tämä viesti roskaviesteistä

en: Mark this message as spam
fi: Merkitse tämä viesti roskaksi

en: Message
fi: Viesti

en: Message Sent
fi: Viesti lähetetty

en: Messages
fi: Viestit

en: No feedback found
fi: Ei palautteita.

en: Options
fi: Asetukset

en: Post Comment
fi: Lähetä kommentti

en: Required?
fi: Vaaditaanko?

en: Restore
fi: Palauta

en: Restore this item from the Trash
fi: Palauta tämä kohde roskakorista

en: Search Feedback
fi: Etsi palautteita

en: Sent by a verified %s user.
fi: Lähetetty varmistetulta  %s-käyttäjältä.

en: Spam
fi: Roskaviestit

en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
fi[0]: Roskaviesti <span class="count">(%s)</span>
fi[1]: Roskaviestit <span class="count">(%s)</span>

en: Subject
fi: Aihe

en: Submitting Comment%s
fi: Lähetetään kommenttia%s

en: Text
fi: Teksti

[ctx: This HTML form field is marked as required by the user in contact form builder]
en: (required)
fi: (Vaaditaan)

en: Time:
fi: Aika:

en: Trash
fi: Roskakoriin

en: View full size <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>
fi: Katso täysikokoisena <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>

en: Website
fi: Kotisivu

en: White
fi: Valkoinen

en: Write a Comment...
fi: Kirjoita kommentti...

en: Yes
fi: Kyllä

en: You are not allowed to manage this item.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia hallita tätä kohdetta.

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia poistaa tätä pois roskiksesta.

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
fi: Sinulla ei ole oikeutta siirtää tätä kohdetta roskakoriin.

en: Your comment was approved.
fi: Kommenttisi hyväksyttiin.

en: go back
fi: palaa takaisin

[ctx: noun]
en: Comment
fi: Kommentti

en: Please be sure to submit some text with your comment.
fi: Varmista, että liität jotain tekstiä kommenttiisi, ole hyvä.

en: Please provide an email address to comment.
fi: Anna sähköpostiosoitteesi kommenttiin, ole hyvä.

en: Please provide your name to comment.
fi: Anna nimesi kommenttiin, ole hyvä.

en: Sorry, but there was an error posting your comment. Please try again later.
fi: Pahoittelemme koska kommentin lähettämisessä tapahtui virhe. Yritä myöhemmin uudelleen, ole hyvä.

en: Your comment is in moderation.
fi: Kommentti on arvioitavana.

en: Aperture
fi: Aukko

en: Shutter Speed
fi: Sulkimen nopeus

en: Focal Length
fi: Polttoväli

en: You must be <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">logged in</a> to post a comment.
fi: Kommenttien kirjoittaminen edellyttää että <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">olet kirjautunut</a>.

en: Missing attachment ID.
fi: Liitteen tunnus/ID puuttuu

en: Nonce verification failed.
fi: Kertakäyttöavaimen varmistus epäonnistui.

en: Missing target blog ID.
fi: Kohde blogin tunnus/ID puuttuu

en: Missing target post ID.
fi: Kohde artikkelin tunnus/ID puuttuu

en: No comment text was submitted.
fi: Kommenttitekstiä ei lähetetty.

en: Comments on this post are closed.
fi: Artikkelin kommentointi on suljettu.

en: Sorry, but we could not authenticate your request.
fi: Pahoittelemme, mutta emme voineet varmentaa pyyntöä.

en: Please provide your name.
fi: Anna nimesi, ole hyvä.

en: Please provide an email address.
fi: Anna sähköpostiosoite, ole hyvä.

en: Please provide a valid email address.
fi: Anna kelvollinen sähköpostiosoite, ole hyvä.

en: Image Gallery Carousel
fi: Gallerian Kuvakaruselli

en: Enable carousel
fi: Ota käyttöön Karuselli

en: Metadata
fi: Metatiedot

en: Show map of photo location in carousel, when available.
fi: Näytä karusellissä kartta jossa on kuvauspaikka, kun saatavilla.

en: Display images in full-size carousel slideshow.
fi: Näytä kuvat täyskokoisessa karusellikuvaesityksessä.

en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

en: Greeting Text
fi: Tervehdysviesti

en: Color Scheme
fi: Väriasetelma

en: Adjust your Comments form with a clever greeting and color-scheme.
fi: Lisää Kommentit lomakkeeseen näppärä tervehdys ja väriasetelma.

en: A few catchy words to motivate your readers to comment
fi: Muutama tarttuva sana jotka motivoivat vierailijaa kommentoimaan.

en: You must <a href="%s">log in</a> to post a comment.
fi: <a href="%s">Kirjaudu</a> jotta voit kommentoida.

en: Invalid security token.
fi: Turvallisuusmerkki ei kelpaa.

en: Mark as Spam
fi: Merkitse roskapostiksi

[ctx: {$date_format} \a\t {$time_format}]
en: %1$s \a\t %2$s
fi: %1$s \k\l\o %2$s

en: Check for Spam
fi: Tarkasta roskapostin varalta

en: An error occurred. Please try again later.
fi: Tapahtui virhe. Yritä myöhemmin uudelleen, ole hyvä.

en: Export feedback as CSV
fi: Vie palaute CSV-tiedostona

en: Select feedback to download
fi: Valitse ladattava palaute

en: Download
fi: Lataa

en: Contact Form
fi: Yhteydenottolomake

en: Contact Form URL:
fi: Yhteydenottolomakkeen verkko-osoite:

en: Jetpack's Carousel has been disabled, because another plugin or your theme is overriding the [gallery] shortcode.
fi: Jetpackin Karuselli on poistettu käytöstä, koska toinen lisäosa tai teema ohittaa [galleria] lyhytkoodin.

en: Comment
fi: Kommentti

[ctx: %1$s = blog name]
en: %1$s Sidebar
fi: %1$s sivupalkki

en: Sent by an unverified visitor to your site.
fi: Varmentamatton sivuston vierailija lähetti.

[ctx: Label for HTML form "URL/Website" field in contact form builder]
en: Website
fi: Sivusto

[ctx: Default label for new HTML form field in contact form builder]
en: New Field
fi: Uusi kenttä

[ctx: Label for the set of options to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Options
fi: Valinnat

[ctx: Label for an option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Option
fi: Valinta

[ctx: Default label for the first option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: First option
fi: Ensimmäinen valinta

[ctx: error message in contact form builder]
en: Oops, there was a problem generating your form.  You'll likely need to try again.
fi: Oho, lomakkeen luomisessa oli ongelma. Sinun on todennäköisesti yritettävä uudelleen.

en: Drag up or down
    to re-arrange
fi: Järjestä 
    vetämällä ylös tai alas

[ctx: Label to drag HTML form fields around to change their order in contact form builder]
en: move
fi: siirrä

en: Saved successfully
fi: Tallennettu

en: Are you sure you want to exit the form editor without saving?  Any changes you have made will be lost.
fi: Haluatko varmasti poistua muokkaimesta tallentamatta? Kaikki tehdyt muutokset menetetään.

en: Your new field was saved successfully
fi: Uusi kenttä tallennettiin

en: Form builder
fi: Lomakkeen rakentaja

en: How does this work?
fi: Kuinka tämä toimii?

en: By adding a contact form, your readers will be able to submit feedback to you. All feedback is automatically scanned for spam, and the legitimate feedback will be emailed to you.
fi: Kun lisäät yhteydenottolomakkeen, lukijat voivat lähettää palautetta. Kaikki palaute tarkastetaan automaattisesti roskapostin varalta ja aito palaute lähetetään sähköpostilla sinulle.

en: Can I add more fields?
fi: Voinko lisätä kenttiä?

[ctx: %1$s = "Click here" in an HTML link]
en: Sure thing. %1$s to add a new text box, textarea, radio, checkbox, or dropdown field.
fi: Tietysti. %1$s tästä lisäät uuden tekstilaatikon, tekstialueen, valintanapin, valintaruudun tai pudotusvalikon kentän.

en: Can I view my feedback within WordPress?
fi: Voinko tarkastella palautetta WordPresin kautta?

en: Do I need to fill this out?
fi: Onko minun täytettävä tämä?

en: Nope.  However, if you&#8217;d like to modify where your feedback is sent, or the subject line you can.  If you don&#8217;t make any changes here, feedback will be sent to the author of the page/post and the subject will be the name of this page/post.
fi: Ei. Kuitenkin, jos sattuisit haluta muuttaa minne palaute lähetetään tai muuttaa aihetta, voit tehdä sen. Jos et tee tässä mitään muutosta, silloin palaute lähetetään artikkelin/sivun kirjoittajalle ja aiheeksi merkitään sivun/artikkelin nimi.

en: Can I send a notification to more than one person?
fi: Voinko lähettää ilmoituksen useammalle kuin yhdelle henkilölle?

en: Yep. You can enter multiple email addresses in the Email address field, and separate them with commas. A notification email will then be sent to each email address.
fi: Kyllä. voit kirjoittaa useita sähköpostiosoitteita sähköpostikenttään ja erottaa ne pilkuilla. Ilmoitus lähetetään sähköpostilla jokaiseen sähköpostiosoitteeseen.

en: Edit this new field
fi: Muokkaa tätä uutta kenttää

en: New field
fi: Uusi kenttä

en: Field type
fi: Kentän laji

en: Checkbox
fi: Valintaruutu

en: Drop down
fi: Pudotusvalikko

en: Radio
fi: Valintapainike

en: Textarea
fi: Tekstialue

en: First option
fi: Ensimmäinen valinta

en: Add another option
fi: Lisää muu valinta

en: Save this field
fi: Tallenna kenttä

en: Here&#8217;s what your form will look like
fi: Tältä lomake tulee näyttämään

en: Add a new field
fi: Lisää uusi kenttä

en: Add this form to my post
fi: Lisää tämä lomake artikkeliin

en: Email settings
fi: Sähköpostin asetukset

[ctx: %1$s = "Feedback" in an HTML link]
en: Yep, you can read your feedback at any time by clicking the "%1$s" link in the admin menu.
fi: Kyllä. Voit lukea palautteen milloin vain napsauttamallamalla "%1$s"-linkkiä hallintapaneelin valikkopalkissa.

en: Click here
fi: Napsauta tästä

en: (no title)
fi: (ei otsikkoa)

en: Album
fi: Albumi

en: Artist
fi: Esittäjä

en: For more information:
fi: Muuta tukea

en: Home
fi: Etusivu

en: Jetpack requires WordPress version %s or later.
fi: Jetpack vaatii WordPressin version %s tai uudemman.

en: No plugins found.
fi: Lisäosia ei löytynyt.

en: Plugin activated.
fi: Lisäosa aktivoitu.

en: Plugin deactivated.
fi: Lisäosa poistettu käytöstä.

note: translators: %s is the post author
en: Post by %s.
fi: Käyttäjän %s artikkelit.

en: There was an error deactivating your plugin
fi: Lisäosan käytöstäpoistamisessa tapahtui virhe.

en: There was an error updating your plugin
fi: Lisäosan päivittämisessä tapahtui virhe.

en: There was an error updating your theme
fi: Teeman päivittämisessä tapahtui virhe.

en: This post is password protected.
fi: Tämä kirjoitus on suojattu salasanalla.

en: Type
fi: Tyyppi

en: You are required to specify a plugin.
fi: Sinun täytyy määrittää lisäosa.

en: You must specify a valid action
fi: Sinun täytyy määrittää olemassa oleva toiminto

en: Twitter Site Tag
fi: Twitter-sivuston tunnus

en: The Twitter username of the owner of this site's domain.
fi: Tämän sivuston verkkotunnuksen omistajan Twitter käyttäjätunnus.

en: Jetpack FAQ
fi: Jetpack UKK/FAQ

en: Jetpack Support
fi: Jetpack tuki

en: Is this site private?
fi: Onko tämä sivusto yksityinen (hakukoneet kielletty)?

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Like your site's RSS feeds, %l allows access to your posts and other content to third parties. | Like your site's RSS feeds, %l allow access to your posts and other content to third parties.
fi[0]: Kuten sivuston RSS-syötteet, myös %l sallii kolmansien osapuolten pääsyn artikkeleihin ja muuhun sisältöön.
fi[1]: Kuten sivuston RSS-syötteet, myös %l sallii kolmansien osapuolten pääsyn artikkeleihin ja muuhun sisältöön.

[ctx: %1$s = deactivation URL, %2$s = "Deactivate {list of Jetpack module/feature names}]
en: If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating this feature</a>. | If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating these features</a>.
fi[0]: Jos sivusto ei ole tarkoitettu julkiseksi, voit harkita <a href="%1$s" title="%2$s">tämän palvelun poistamista käytöstä</a>.
fi[1]: Jos sivusto ei ole tarkoitettu julkiseksi, voit harkita <a href="%1$s" title="%2$s">näiden palvelujen poistamista käytöstä</a>.

note: translators: %s is a URL
en: You are currently running a development version of Jetpack. <a href="%s" target="_blank">Submit your feedback</a>
fi: Käytät nyt Jetpackin kehitysversiota. <a href="%s" target="_blank">Lähetä palautetta</a>

en: First param must be string or empty
fi: Ensimmäinen parametri on oltava merkkijono tai tyhjä

en: Second param must be numeric or empty
fi: Toinen parametri on oltava numero tai tyhjä

en: Jetpack contains the most recent version of the old &#8220;%1$s&#8221; plugin.
fi: Jetpackissä on vanhan &#8220;%1$s&#8221; lisäosan uusin versio.

en: Jetpack supercharges your self-hosted WordPress site with the awesome cloud power of WordPress.com.
fi: Jetpack kiihdyttää itse ylläpidetyn WordPress sivuston hämmästyttävällä WordPress.comin pilvivoimalla.

en: On this page, you are able to view the modules available within Jetpack, learn more about them, and activate or deactivate them as needed.
fi: Tällä sivulla voit katsoa Jetpackissa olevia moduuleja, oppia niistä lisää ja sen jälkeen ottaa niitä käyttöön tarpeen mukaan.

en: You can activate or deactivate individual Jetpack modules to suit your needs.
fi: Voit ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä yksittäisiä Jetpackin moduuleja tarpeesi mukaan.

en: Each module has an Activate or Deactivate link so you can toggle one individually.
fi: Jokaisessa moduulissa on Ota käyttöön tai Poista käytöstä linkki joten voit vaihtaa niiden tilaa yksittäin.

en: Using the checkboxes next to each module, you can select multiple modules to toggle via the Bulk Actions menu at the top of the list.
fi: Jokaisen moduulin vieressä on valintaruutu. Voit valita useita moduuleja ja vaihtaa niiden tilaa Massatoiminnot valikosta, sivun ylälaidassa.

en: Using the tools on the right, you can search for specific modules, filter by module categories or which are active, or change the sorting order.
fi: Oikealla olevilla työkaluilla voit etsiä tiettyä moduulia, suodattaa moduuleja kategorian ja käytössä/ei käytössä tilan perusteella tai muuttaa lajittelujärjestystä.

en: <strong>Jetpack is activated!</strong> Each site on your network must be connected individually by an admin on that site.
fi: <strong>Jetpack on käytössä!</strong> Jokaisen verkostosi sivuston pääkäyttäjän on kytkettävä erikseen kyseinen sivusto.

note: translators: %s is the URL to the "Sites" panel on wordpress.com.
en: You are all set! Your site can now be managed from <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a>.
fi: Olet valmis! Sivustoa voidaan nyt hallita osoitteessa <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a>.

en: Manage has been activated for you!
fi: Hallinta on otettu käyttöön sinulle!

en: Jetpack contains the most recent version of the old %l plugin. | Jetpack contains the most recent versions of the old %l plugins.
fi[0]: Jetpackissä on vanhan %l lisäosan uusin versio.
fi[1]: Jetpackissä on vanhojen %l lisäosien uusin versio.

en: The old version has been deactivated and can be removed from your site. | The old versions have been deactivated and can be removed from your site.
fi[0]: Vanha versio on poistettu käytöstä ja voidaan poistaa sivustolta.
fi[1]: Vanhat versiot on poistettu käytöstä ja ne voidaan poistaa sivustolta.

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Deactivate %l
fi: Poista käytöstä %l

en: You must connect your Jetpack plugin to WordPress.com to use this feature.
fi: Jetpack lisäosa on yhdistettävä WordPress.com palveluun jotta voit käyttää tätä ominaisuutta.

en: Someone may be trying to trick you into giving them access to your site.  Or it could be you just encountered a bug :).  Either way, please close this window.
fi: Joku yrittää saada sinulta väärin perustein pääsylupaa sivustollesi. Tai sitten kohtasit vain virheen ohjelmassa :). Kummassakin tapauksessa, sulje tämä ikkuna.

en: The authorization process expired.  Please go back and try again.
fi: Valtuutustapahtuma vanheni. Palaa ja yritä uudelleen, ole hyvä.

en: %s wants to access your site&#8217;s data.  Log in to authorize that access.
fi: %s haluaa pääsyn sivustosi tietoihin. Kirjaudu ja valtuuta tuo pyyntö.

en: Deactivate Jetpack
fi: Poista Jetpack käytöstä

[ctx: {#} Blocked malicious login attempts -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Blocked malicious login attempts
fi: Pahansuovat kirjautumisyritykset estettiin

en: Protect helps to keep you secure from brute-force login attacks.
fi: Suojaa moduuli auttaa sivustoa suojautumaan raakavoimahyökkäyksiä vastaan.

en: Thumbnail Grid
fi: Pikkukuvat ruudukossa

en: Autosave encountered an unexpected error
fi: Automaattisessa tallennuksessa tapahtui odottamaton virhe

en: An active access token must be used to retrieve post counts.
fi: Artikkelien näyttömäärän hakeminen edellyttää käytössä olevaa pääsymerkkiä.

en: Unknown post type requested.
fi: Pyydettiin tuntematonta artikkelilajia.

en: Comment cache problem?
fi: Kommenttivälimuistin ongelma?

en: You are required to specify a capability to check.
fi: Sinulla on oltava riittävä kyky tarkastamiseen.

en: Full management mode is off for this site.
fi: Täysi hallintatila ei ole käytössä tällä sivustolla.

en: This user is not authorized to %s on this blog.
fi: Käyttäjällä ei ole valtuuksia tehdä %s tässä blogissa.

en: You are required to specify a module.
fi: Moduuli on annettava.

en: Module not found: `%s`.
fi: Moduulia ei löytynyt: `%s`.

en: The Jetpack Module is already activated.
fi: Jetpack moduuli on jo käytössä.

en: There was an error while activating the module.
fi: Tapahtui virhe kun moduulia otettiin käyttöön.

en: The Jetpack Module is already deactivated.
fi: Jetpack moduuli on jo poistettu käytöstä.

en: There was an error while deactivating the module.
fi: Tapahtui virhe kun moduulia otettiin pois käyttöstä.

en: This user is not authorized to manage plugins network wide.
fi: Käyttäjällä ei ole lupa hallita lisäosia verkoston laajuisesti.

en: You are required to specify a plugin to activate.
fi: On annettava lisäosa joka otetaan käyttöön.

en: There was an error installing your plugin
fi: Lisäosan asentamisessa tapahtui virhe

en: An unknown error occurred during installation
fi: Asennuksen aikana tapahtui tuntematon virhe

en: The plugin is already installed
fi: Lisäosa on jo asennettu

en: The Plugin is already active.
fi: Lisäosa on jo käytössä.

en: Plugin can only be Network Activated
fi: Lisäosa voidaan ottaa käyttöön vain verkostossa

en: The Plugin is already deactivated.
fi: Lisäosa on jo poistettu käytöstä.

en: No update needed
fi: Päivitystä ei tarvita

en: You are required to specify a theme to switch to.
fi: On annettava teema johon vaihdetaan.

en: Theme is empty.
fi: Teema on tyhjä.

en: The specified theme was not found.
fi: Annettua teemaa ei löytynyt.

en: You are not allowed to switch to this theme
fi: Et voi vaihtaa tähän teemaan.

en: You are required to specify a theme to update.
fi: On annettava päivitettävä teema.

en: Offset must be greater than or equal to 0.
fi: Poikkeaman on oltava suurempi tai yhtäsuuri kuin 0.

en: Limit must be greater than or equal to 0.
fi: Rajan on oltava suurempi tai yhtäsuuri kuin 0.

en: There was an error installing your theme
fi: Teeman asennuksessa tapahtui virhe

en: No themes found.
fi: Teemoja ei löytynyt.

en: The theme is already installed
fi: Teema on jo asennettu

en: There was an error while getting the update data for this site.
fi: Sivuston päivitystietojen noutamisessa tapahtui virhe.

en: Activate
fi: Ota käyttöön

en: Active
fi: Käytössä

en: All
fi: Kaikki

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: Deactivate
fi: Poista käytöstä

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Feedback
fi: Palaute

en: Jetpack Settings
fi: Jetpack asetukset

en: Jetpack Sites
fi: Jetpack sivustot

en: Learn More
fi: Lue lisää

en: Name
fi: Nimi

en: Newest
fi: Uusimmat

en: Path
fi: Polku

en: Popular
fi: Suositut

en: Search
fi: Etsi

en: Settings
fi: Asetukset

en: Show:
fi: Näytä:

en: Site Name
fi: Sivuston nimi

en: Sites
fi: Sivustot

en: Sort by:
fi: Lajittele:

en: Support
fi: Tuki

en: Trouble with Jetpack?
fi: Ongelmia Jetpackin kanssa?

en: Value
fi: Arvo

en: View:
fi: Näytä:

en: Search Modules…
fi: Etsi moduulia…

en: No Modules Found
fi: Moduuleja ei löytynyt

note: translators: %s is the post author
en: Visit the post for more.
fi: Lisää artikkelissa, tutustu.

note: translators: %s is the post author
en: Video post by %s.
fi: Videoartikkeli tekijältä %s

note: translators: %s is the post author
en: Video post.
fi: Videoartikkeli.

en: Inactive
fi: Ei käytössä

en: Alphabetical
fi: Aakkosten mukaan

en: Configure
fi: Määritä

en: Jetpack Debugging Center
fi: Jetpack testauskeskus

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fi: Et pääse tälle sivulle. Tarvitset laajemmat oikeudet.

en: Testing your site's compatibility with Jetpack...
fi: Testataan sivustosi yhteensopivuutta Jetpackin suhteen...

en: Your Jetpack setup looks a-okay!
fi: Jetpack asennus näyttää priimalta!

en: It may be caused by one of these issues, which you can diagnose yourself:
fi: Se voi johtua joistakin näistä syistä jotka voit itse päätellä:

en: A known issue.
fi: Tunnettu ongelma.

en: An incompatible plugin.
fi: Yhteensopimaton lisäosa.

en: Find out by disabling all plugins except Jetpack. If the problem persists, it's not a plugin issue. If the problem is solved, turn your plugins on one by one until the problem pops up again – there's the culprit! Let us know, and we'll try to help.
fi: Ratkaiset tämän poistamalla käytöstä kaikki muut lisäosat paitsi Jetpackin. Jos ongelma jatkuu, se ei ole lisäosan aiheuttama. Jos ongelma poistuu, ota silloin käyttöön lisäosat yksi kerrallaan kunnes ongelma ilmaantuu uudelleen - olet löytänyt syyllisen! Kerro se meille ja yritämme auttaa sinua.

en: A theme conflict.
fi: Teeman aiheuttana ristiriita.

en: A problem with your XMLRPC file.
fi: Ongelma XMLRPC-tiedostossa.

note: translators: The URL to the site's xmlrpc.php file.
en: Load your <a href="%s">XMLRPC file</a>. It should say “XML-RPC server accepts POST requests only.” on a line by itself.
fi: Lataa <a href="%s">XMLRPC-tiedosto</a>. Siinä tulisi olla teksti “XML-RPC server accepts POST requests only.”, yhdellä rivillä yksinään.

en: If it's not by itself, a theme or plugin is displaying extra characters. Try steps 2 and 3.
fi: Jos se ei ole rivillä yksinään, teema tai lisäosa näyttää lisämerkkejä kokeile silloin askelia 2 ja 3.

en: If you get a 404 message, contact your web host. Their security may block XMLRPC.
fi: Jos saat 404-viestin, ota yhteyttä palvelimen ylläpitäjään. Heidän turvallisuusasetukset voivat estää XMLRPC-tiedoston.

note: translators: %s is an e-mail address
en: The primary connection is owned by <strong>%s</strong>'s WordPress.com account.
fi: Ensisijainen yhteys on liitetty <strong>%s</strong> WordPress.com-tunnukseen.

en: Jetpack is not currently connected to WordPress.com
fi: Jetpack ei ole nyt yhdistettynä WordPress.com palveluun

note: translators: %s is a command like "prompt"
en: %s is not a valid command.
fi: %s ei ole kelvollinen käsky.

en: Jetpack is currently connected to WordPress.com
fi: Jetpack on nyt yhdistettynä WordPress.com palveluun

note: translators: %s is current version of Jetpack, for example 7.3
en: The Jetpack Version is %s
fi: Jetpackin versio on %s

note: translators: %d is WP.com ID of this blog
en: The WordPress.com blog_id is %d
fi: WordPress.com blog_id on %d

en: Additional data:
fi: Lisätietoja:

[ctx: "wp jetpack status full" is a command - do not translate]
en: View full status with 'wp jetpack status full'
fi: Katso tila tällä: 'wp jetpack status full'

en: Please specify a valid user.
fi: Anna kelvollinen käyttäjä.

en: Please specify a user by either ID, username, or email.
fi: Anna käyttäjän tunnus/ID, käyttäjätunnus tai sähköposti.

en: Please specify if you would like to disconnect a blog or user.
fi: Tarkenna jos haluat katkaista yhteyden blogiin tai käyttäjään.

note: translators: This is the result of an action. The option named %s was reset
en: %s option reset
fi: %s valinta asetettu perustilaan

en: Resetting the jetpack options stored in wp_options...
fi: Asetetaan wp_options [tauluun] tallennettuja Jetpack asetuksia perustilaan...

en: Resetting default modules...
fi: Oletusmoduuleja asetetaan perustilaan...

en: Modules reset to default.
fi: Moduulit asetettu perustilaan.

note: translators: %s is a module slug like "stats"
en: %s is not a valid module.
fi: %s ei ole kelvollinen moduuli.

en: Please specify a valid module.
fi: Anna kelvollinen moduuli.

note: translators: %s is the name of a Jetpack module
en: %s has been activated.
fi: %s on otettu käyttöön.

en: All modules activated!
fi: Kaikki moduulit on käytössä!

note: translators: %s is the name of a Jetpack module
en: %s has been deactivated.
fi: %s on poistettu käytöstä.

en: All modules deactivated!
fi: Kaikki moduulit on poistettu käytöstä!

en: No command found.
fi: Käskyä ei löydy.

en: Option not found or is empty.  Use "list" to list option names
fi: Valintaa ei löydy tai se on tyhjä. Käytä "listaa" ja listaa valintojen nimet

note: translators: %s is the option name
en: Deleted option: %s
fi: Poistettiin valinta: %s

en: Sorry, no updating arrays at this time
fi: Pahoittelemme, matriiseja ei nyt päivitetä

en: Option
fi: Valinta

[ctx: a variable command that a user can write, provided in the printed instructions]
en: option
fi: valinta

[ctx: the value that they want to update the option to]
en: value
fi: arvo

[ctx: 'get', 'delete', and 'update' are commands - do not translate.]
en: Above are your options. You may 'get', 'delete', and 'update' them.
fi: Yllä on valinnat. Voit 'hakea', 'poistaa' ja 'päivittää' niitä.

[ctx: 'wp jetpack options' is a command - do not translate.]
en: Type 'wp jetpack options' for more info.
fi: Kun haluat lisää tietoja, kirjoita 'wp jetpack options'.

en: Action cancelled. Have a question?
fi: Toimenpide peruttiin. Onko kysyttävää?

note: translators: %s is the site URL
en: Jetpack has been successfully disconnected for %s.
fi: %s Jetpack yhteys on katkaistu.

en: User has been successfully disconnected.
fi: Käyttäjän yhteys on katkaistu.

note: translators: %s is a username
en: User %s could not be disconnected. Are you sure they're connected currently?
fi: %s käyttäjän yhteyttä ei voitu katkaista. Oletko varma että yhteys on nyt käytössä?
