Plugins - WP Mail SMTP by WPForms - Development (trunk) - en to sv_SE translation catalogue (111 entries)

en: %1$s requires PHP %2$s to work and does not support your current PHP version %3$s. Please contact your host and request a PHP upgrade to the latest one.
sv_SE: %1$s kräver PHP %2$s för att fungera och stödjer inte din nuvarande PHP version %3$s. Vänligen kontakta ditt webbhotell och be dem uppgradera PHP till den senaste versionen.

en: %1$sMailgun%2$s is one of the leading transactional email services trusted by over 10,000 website and application developers. They provide users 10,000 free emails per month.<br><br>Read our %3$sMailgun documentation%4$s to learn how to configure Mailgun and improve your email deliverability.
sv_SE: %1$sMailgun%2$s är en av världens största e-posttjänster, som används av över 10 000 webbplatser och utvecklare. Deras användare får 10 000 kostnadsfria meddelanden per månad.<br><br>Läs vår %3$sMailgun dokumentation%4$s för att lära dig konfigurera Mailgun och förbättra din e-postleverans.

en: %1$sSendGrid%2$s is one of the leading transactional email services, sending over 35 billion emails every month. They provide users 100 free emails per month.<br><br>Read our %3$sSendGrid documentation%4$s to learn how to set up SendGrid and improve your email deliverability.
sv_SE: %1$sSendGrid%2$s är en av världens största e-posttjänster, som skickar över 35 miljarder e-postmeddelanden varje månad. Deras användare får 100 kostnadsfria meddelanden per månad. <br><br>Läs vår %3$sSendGrid dokumentation%4$s för att lära dig konfigurera SendGrind och förbättra din e-postleverans.

en: <strong>Please Note:</strong> You appear to be using a version of WordPress prior to 2.3. Please ignore the From Name field and instead enter Name&lt;email@domain.com&gt; in this field.
sv_SE: <strong>Observera:</strong> Du verkar använda en version av WordPress före 2.3. Vänligen ignorera fältet ”Från namn” och ange istället Name&lt;email@domain.com&gt; i detta fält.

en: API Key
sv_SE: API-nyckel

en: Allow plugin to send emails using your Google account
sv_SE: Tillåt tillägg att skicka e-post med ditt Google-konto.

en: Authentication
sv_SE: Autentisering

en: Authorize
sv_SE: Auktorisera

en: Authorized redirect URI
sv_SE: Auktoriserad omskrivning URI

en: By default TLS encryption is automatically used if the server supports it, which is recommended. In some cases, due to server misconfigurations, this can cause issues and may need to be disabled.
sv_SE: Som standard används TLS-kryptering automatiskt om servern stöder det, vilket rekommenderas. I vissa fall, om servern har konfigurerats felaktigt, så kan detta orsaka problem och behöva inaktiveras.

en: Check this if you would like to hide plugin announcements and update details.
sv_SE: Kryssa i detta om du vill dölja meddelanden och detaljer om uppdateringar för detta tillägg.

en: Click the button above to confirm authorization.
sv_SE: Klicka på knappen ovan för att bekräfta auktoriseringen.

en: Client ID
sv_SE: Klient ID

en: Client Secret
sv_SE: Klient hemlighet

en: Copy URL to clipboard
sv_SE: Kopiera webbadress till urklipp

en: Create API Key
sv_SE: Skapa API-nyckel

en: Default (none)
sv_SE: Standard (ingen)

en: Domain Name
sv_SE: Domännamn

en: Email Test
sv_SE: Test av e-post

en: Encryption
sv_SE: Kryptering

en: Follow this link to get a Domain Name from Mailgun: %s.
sv_SE: Följ denna länk för att skaffa ett domännamn hos Mailgun: %s.

en: Follow this link to get an API Key from Mailgun: %s.
sv_SE: Följ denna länk för att få en API-nyckel från Mailgun: %s.

en: Follow this link to get an API Key from SendGrid: %s.
sv_SE: Följ denna länk för att få en API-nyckel från SendGrid: %s.

en: For most servers TLS is the recommended option. If your SMTP provider offers both SSL and TLS options, we recommend using TLS.
sv_SE: För de flesta servrar är TLS det rekommenderade alternativet. Om din SMTP-leverantör erbjuder både SSL och TLS så rekommenderar vi att du väljer TLS.

en: From Email
sv_SE: Från e-post

en: From Name
sv_SE: Från namn

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Get a Domain Name
sv_SE: Skaffa ett domännamn

en: Get a Private API Key
sv_SE: Skaffa en privat API-nyckel

en: Hide Announcements
sv_SE: Dölj meddelanden

en: If this is set to no, the values below are ignored.
sv_SE: Om detta är satt till nej så ignoreras värdena nedan.

en: If unchecked bounce messages may be lost.
sv_SE: Om avmarkerad så kan meddelanden som studsar försvinna.

en: If you leave this blank, the default one will be used: %s.
sv_SE: Om du lämnar detta tomt, så visas som standard: %s.

en: If you leave this blank, the emails will be sent from %s.
sv_SE: Om du lämnar detta tomt skickas e-postmeddelanden från %s.

en: Looking for high inbox delivery? Try Pepipost with easy setup and free emails. Learn more %1$shere%2$s.
sv_SE: Vill du att många av breven ska nå mottagarnas inkorgar? Prova Pepipost med enkel konfiguration och gratis e-postmeddelanden. %1$sHär hittar du mer informatoin%2$s.

en: Mail
sv_SE: E-postadress

en: Mailer
sv_SE: Skickare

en: Meanwhile you can switch to the "Other SMTP" Mailer option.
sv_SE: Under tiden kan du byta till alternativet "Övrig SMTP".

en: Misc
sv_SE: Diverse

en: No encryption.
sv_SE: Ingen kryptering.

en: No: Do not use SMTP authentication.
sv_SE: Nej: Använd inte SMTP-autentisering.

en: None
sv_SE: Ingen

en: Off
sv_SE: Av

en: On
sv_SE: På

en: Other SMTP
sv_SE: Övrig SMTP

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Pepipost SMTP Options
sv_SE: Pepipost SMTP-alternativ

en: Please copy only the content of the error debug message above, identified with an orange left border, into the support forum topic if you experience any issues.
sv_SE: Vänligen kopiera bara innehållet i felmeddelandet ovan, som identifieras med en orange ram till vänster, till supportforumet om du upplever några problem.

en: Please note if you are sending using an email provider (Gmail, Yahoo, Hotmail, Outlook.com, etc) this setting should be your email address for that account.
sv_SE: Vänligen notera att om du skickar via en e-postleverantör (Gmail, Yahoo, Hotmail, Outlook.com, etc) så ska din e-postadress anges här.

en: Please rate <strong>WP Mail SMTP</strong> <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;</a> on <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a> to help us spread the word. Thank you from the WP Mail SMTP team!
sv_SE: Vänligen betygsätt <strong>WP Mail SMTP</strong> <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;</a> på <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a> för att hjälpa oss sprida ordet. Tack från WP Mail SMTP-teamet!

en: Private API Key
sv_SE: Privat API-nyckel

en: Reconfigures the wp_mail() function to use SMTP instead of mail() and creates an options page to manage the settings.
sv_SE: Konfigurerar om funktionen wp_mail() till att använda SMTP istället för mail() och skapar en alternativsida för att hantera inställningarna.

en: Return Path
sv_SE: Svara till

en: Return Path indicates where non-delivery receipts - or bounce messages - are to be sent.
sv_SE: ”Svara till” anger vart information om ej levererade meddelanden, eller studsade meddelanden, ska skickas.

en: SMTP Host
sv_SE: SMTP-värd

en: SMTP Options
sv_SE: SMTP-alternativ

en: SMTP Password
sv_SE: SMTP-lösenord

en: SMTP Port
sv_SE: SMTP-port

en: SMTP Username
sv_SE: SMTP-användarnamn

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Save Settings
sv_SE: Spara inställningar

en: Send Email
sv_SE: Skicka e-post

en: Send Test
sv_SE: Skicka testmeddelande

en: Send To
sv_SE: Skicka till

en: Send a Test Email
sv_SE: Skicka ett testmeddelande

en: Send all WordPress emails via SMTP.
sv_SE: Skicka all e-post för WordPress via SMTP.

en: Send emails using your Gmail or G Suite (formerly Google Apps) account, all while keeping your login credentials safe. Other Google SMTP methods require enabling less secure apps in your account and entering your password. However, this integration uses the Google API to improve email delivery issues while keeping your site secure.<br><br>Read our %1$sGmail documentation%2$s to learn how to configure Gmail or G Suite.
sv_SE: Skicka e-post med ditt Gmail eller G Suite-konto (tidigare Google Apps), samtidigt som dina inloggningsuppgifter är säkra. Andra Google SMTP-metoder kräver aktivering av mindre säkra applikationer i ditt konto samt att du anger ditt lösenord. Denna metod använder Googles API för att förbättra e-postleveransen samt hålla webbplatsen säker. <br><br>Läs vår %1$sGmail -dokumentation%2$s för att lära dig konfigurera Gmail och G Suite.

en: Set the return-path to match the From Email
sv_SE: Sätt e-postadressen ”Svara till” till samma som adressen ”Från”

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Settings were successfully saved.
sv_SE: Inställningarna sparades utan problem.

en: TLS is not the same as STARTTLS. For most servers SSL is the recommended option.
sv_SE: TLS är inte detsamma som STARTTLS. För de flesta servrar är SSL det rekommenderade alternativet.

en: Test Message Sent
sv_SE: Testmeddelande skickat

en: Test email to %s
sv_SE: Testa e-post till %s

en: Test failed. Please use a valid email address and try to resend the test email.
sv_SE: Test misslyckades. Vänligen ange en giltig e-postadress och försök att skicka testmeddelandet igen.

en: Test mail to %s
sv_SE: Testmeddelande till %s

en: The SMTP debugging output is shown below:
sv_SE: SMTP-felsökningsloggen visas nedan:

en: The full debugging output is shown below:
sv_SE: Hela felsökningsloggen visas nedan:

en: The password is stored in plain text. We highly recommend you setup your password in your WordPress configuration file for improved security; to do this add the lines below to your %s file.
sv_SE: Lösenordet lagras i klartext. Av säkerhetsskäl rekommenderar vi starkt att du sparar ditt lösenord i konfigurationsfilen för WordPress. För att göra det, lägg in nedanstående rader i filen %s.

en: The result was:
sv_SE: Resultatet var:

en: There was a problem while sending a test email. Related debugging output is shown below:
sv_SE: Ett fel uppstod när testmeddelandet skulle skickas. Relaterad felsökningsinformation visas nedan:

en: There was an error while processing the authentication request. Please make sure that you have Client ID and Client Secret both valid and saved.
sv_SE: Ett fel uppstod vid behandlingen av auktoriseringsbegäran. Vänligen kontrollera att rätt klient ID och klient hemlighet är angivet och sparat.

en: There was an error while processing the authentication request. Please try again.
sv_SE: Ett fel uppstod vid behandlingen av auktoriseringsbegäran. Vänligen försök igen.

en: There was an error while processing the authentication request: %s. Please try again.
sv_SE: Ett fel uppstod vid behandling av auktoriseringsbegäran: %s. Vänligen försök igen.

en: These options only apply if you have chosen to send mail by SMTP above.
sv_SE: Dessa alternativ tillämpas bara om du har valt att skicka e-post genom SMTP ovan.

en: This email was sent by %s mailer, and generated by the WP Mail SMTP WordPress plugin.
sv_SE: Detta e-postmeddelande skickades via %s och genererades av WP Mail SMTP WordPress-tillägg.

en: This is a test email generated by the WP Mail SMTP WordPress plugin.
sv_SE: Detta är ett testmeddelande genererat av tillägget ”WP Mail SMTP WordPress”.

en: This is in plain text because it must not be stored encrypted.
sv_SE: Detta är i oformaterad text eftersom den inte får lagras krypterad.

en: This is the path on your site that you will be redirected to after you have authenticated with Google.
sv_SE: Detta är sökvägen på din webbplats som du vidarebefordras till efter auktorisering hos Google.

en: To
sv_SE: Till

en: To send emails you will need only a %s access level for this API key.
sv_SE: För att skicka e-post behöver du bara åtkomstnivå %s för denna API-nyckel.

en: Type an email address here and then click Send Test to generate a test email.
sv_SE: Ange en e-postadress här och klicka sedan på ”Skicka test” för att skicka ett testmeddelande.

en: Type an email address here and then click a button below to generate a test email.
sv_SE: Ange en e-postadress här och klicka på knappen nedan för att generera ett testmeddelande.

en: Use Pepipost SMTP to send emails.
sv_SE: Använd Pepipost SMTP för att skicka e-post.

en: Use SSL encryption.
sv_SE: Använd SSL-kryptering.

en: Use TLS encryption.
sv_SE: Använd TLS-kryptering.

en: Use the PHP mail() function to send emails.
sv_SE: Använd funktionen PHP mail() för att skicka e-post.

en: Use the SMTP details provided by your hosting provider or email service.<br><br>To see recommended settings for the popular services as well as troubleshooting tips, check out our %1$sSMTP documentation%2$s.
sv_SE: Ange SMTP-uppgifterna från ditt webbhotell eller e-postleverantör. <br><br>För att se rekommenderade inställningar för populära tjänster samt felsökningstips, kolla in vår %1$sSMTP-dokumentation%2$s.

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: WP Mail SMTP Options
sv_SE: Alternativ för WP Mail SMTP

en: WP Mail SMTP Settings
sv_SE: WP Mail SMTP-inställningar

en: Yes: Use SMTP authentication.
sv_SE: Ja: Använd SMTP-autentisering.

en: You can specify the email address that emails should be sent from.
sv_SE: Du kan ange den e-postadress som e-posten ska skickas från.

en: You can specify the email address that emails should be sent from. If you leave this blank, the default email will be used.
sv_SE: Du kan ange den e-postadress som all e-post ska skickas från. Om du lämnar detta blankt kommer standardvärdet för e-post att användas.

en: You can specify the name that emails should be sent from.
sv_SE: Du kan ange det namn som e-posten ska skickas från.

en: You can specify the name that emails should be sent from. If you leave this blank, the emails will be sent from WordPress.
sv_SE: Du kan ange namnet som e-post ska skickas från. Om du lämnar detta blankt kommer all e-post skickas från WordPress.

en: You currently have the native WordPress option selected. Please select any other Mailer option above to continue the setup.
sv_SE: Det inbyggda WordPress-alternativet är förnärvarande valt. Vänligen välj ett annat alternativ ovan för att fortsätta installationen.

en: You have successfully linked the current site with your Google API project. Now you can start sending emails through Google.
sv_SE: Du har framgångsriktigt länkat denna webbplats till ditt Google API-projekt. Nu kan du börja skicka e-post via Google.

en: You need to copy this URL into "Authorized redirect URIs" field for you web application on Google APIs site for your project there.
sv_SE: Du behöver kopiera denna webbadress till fältet "Auktoriserad omskrivning URI" för din webbapplikation på Googles API-sida.

en: You need to signup on %s to get the SMTP username/password.
sv_SE: Du måste registrera dig på %s för att få SMTP användarnamn / lösenord.

en: Your email was sent successfully!
sv_SE: Ditt e-postmeddelande skickades utan problem!

en: Your site is running an outdated version of PHP that is no longer supported and may cause issues with %1$s. %2$sRead more%3$s for additional information.
sv_SE: Din webbplats kör en föråldrad version av PHP som inte längre stöds och kan orsaka problem med %1$s. %2$sLäs mer%3$s för ytterligare information.
